Bīsties peru puves! Saimes der regulāri pārbaudīt 0
Viena no bīstamākajām slimībām bišu dravā ir peru puve. Pat ja šķiet, ka vasarā tās nav bijis, saimes der pārbaudīt.
– Par peru puvi liecina aizvākoto peru bojājumi. Ja ir augsta inficēšanās pakāpe, tad ir asa un skābena smarža, kas jūtama, verot vaļā stropu. Sezonas laikā peru stāvokli var noteikt, ar ausu tīrāmo kociņu izķeksējot peru no šūnas. Ja masa ir kā kafija ar pienu, tā ir aizvākoto peru puve. Slimība ir postīga un strauji izplatās. Tiklīdz tā atklāta, tūliņ jāziņo kaimiņu dravniekiem, veterinārārstam. Ja speciālists apstiprina, ka tā ir peru puve, saimi likvidē. Par likvidēto saimi iespējams saņemt kompensāciju. Ja slimības perēkli nelikvidēs, var saslimt visa drava un arī kaimiņu bišu saimes būs apdraudētas, – stāsta mācību dravas saimniece Baiba Tikuma.
Kāres un stropus (it īpaši vecos) dezinficēt nevajadzētu, jo slimības ierosinātājs, kā noskaidrojuši zinātnieki, saglabājas pat 40 gadu. Labāk visu sadedzināt.
Daudzi praktiķi uzskata, ka peru puves attīstību varētu veicināt arī intensīvā lauksaimniecība. Saimes kļūst arvien vājākas un līdz ar to ieņēmīgākas pret dažādām slimībām.
– Rudenī peru puve dravā nav tik aktuāla, jo, ja saimes tiešām bijušas veselas vasarā, jaunu saslimšanas gadījumu nav, – skaidro Latvijas Biškopības biedrības pētniece, veterinārārste Ineta Eglīte. Patlaban laika apstākļi nav labvēlīgi slimības ierosinātājam, arī peru daudzās saimēs vairs nav. Puves pazīmes nereti pamana brīdī, kad bites it kā čakli strādā un bitenieks pat nenoņem magazīnas, lai apskatītu ligzdu. Slimību parasti atklāj jūlija vidū, kad ir karsts bezienesuma laiks un stress bitēm.
Ja neko radikālu nedara, gadu no gada kaut kā apārstē, slimība var uzliesmot katrā laikā, kamēr ir peri, jo īpaši garos rudeņos un siltās ziemās. Šoruden, spriežot pēc attīstības, bites labi ieiet ziemošanas ritmā, ir jaunas, spēcīgas, saulainās dienās vēl atstāj stropu.
Peru puve Latvijā bijusi visu laiku, bet liels uzliesmojums nav novērots. Veicot izmeklējumus, speciālisti 5–7% paraugu konstatējuši slimības ierosinātājus. Viens no iemesliem, kāpēc pēdējā laikā par to vairāk runā, ir lielo dravu saimnieku bažas, ka kļūst arvien vairāk amatieru, kuru nemākulīgā rīcība var apdraudēt citu dravas.