Foto – Shutterstock.com

Bīstamie apakšīrnieki: cērmes un spalīši. Kā tikt no tiem vaļā ar medicīniskiem un tautas līdzekļiem 5

“Ja mājdzīvniekam ir tārpi, vai arī cilvēkam jālieto kādi līdzekļi profilaksei?” UNA RĪGĀ

Reklāma
Reklāma

Infekcijas avots arī cilvēkiem

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Mājdzīvnieki vienreiz gadā obligāti jāattārpo, citādi tie kļūst par infekcijas avotu arī cilvēkiem. Ja mājas mīluļiem ir parazīti, ģimenes ārste Lāsma Četverga veselības pārbaudes un profilakses pasākumus iesaka arī cilvēkiem, it īpaši, ja ģimenē ir mazi bērni.

Par inficēšanos ar parazītiem liecina nemierīgs miegs, kairinājums un nieze ap anālo atveri. Mēdz būt nomākta apetīte, sāpes vēderā, bez acīm redzama iemesla māc nogurums, pasliktinās garastāvoklis. Rodas diskomforta sajūta vēderā, uzpūšanās, aizcietējumi vai caureja, lai gan šādu simptomu cēlonis var būt kāda produkta nepanesība un disbakterioze. Tārpi novājina organismu un rada anēmiju, bojā iekšējos orgānus un ar toksīniem saindē organismu. Liels parazītu daudzums spēj pat nosprostot zarnas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Naktī, instinktīvi kasoties, un rītā vēl pirms roku mazgāšanas spalīšu oliņas var nonākt zarnu traktā, kur attīstās spalīši. Dzīvotspēju saglabā arī oliņas, kas iemitinājušās apakšveļā vai gultasveļā. Dažkārt nelielos tārpiņus var pamanīt uz izkārnījumiem. Nieze un citi simptomi var būt arī ādas slimību gadījumā, tāpēc parazītu oliņas pavisam droši iespējams konstatēt, laboratorijā pārbaudot fēces vai paņemot uztriepes no taisnās zarnas.

Ja ir spēcīga imūnsistēma un organismā nonācis neliels parazītu daudzums, tas spēj no kaitniekiem atbrīvoties pats un problēma paliek nepamanīta.

Ja cērmju daudz un par tām neliekas ne zinis, kāpuri izurbjas cauri zarnu sieniņai un pa mazo asinsrites loku dažu dienu laikā var iekļūt plaušās, bronhos, trahejā un klepojot – mutes dobumā. Kopā ar siekalām cērmju kāpuri tiek norīti vēlreiz.

Ja kādam mājās ir zarnu parazīti, ārstēšanās laikā katru dienu jāmaina apakšveļa un gultasveļa, tā pēc iespējas drīzāk jāizmazgā un jāizgludina. Jādezinficē bērnu spēļmantiņas, ar ziepjūdeni jānotīra durvju rokturi un citi priekšmeti, kam bieži pieskaras cilvēku rokas. Rūpīgi un bieži jāmazgā rokas un uzturā lietojamie augļi un dārzeņi.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.