Bīstamas ir ne tikai indīgas, bet arī nepareizi pagatavotas ēdamās sēnes. Kādi ir pirmie saindēšanās simptomi? 0
Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Sēņošanas sezona rit pilnā sparā. Tāpēc jāatceras – lasot sēnes, ko gatavosim, jābūt piesardzīgam, lai groziņā neieliktu indīgās sēnes. Apēdot indīgas vai pat ēdamās, bet nepareizi sagatavotas, sēnes var izraisīt saindēšanos, sagādājot ļoti nopietnas veselības problēmas.
“No darba pieredzes redzam, ka lielākoties izsaukumu skaits saindēšanās gadījumos ar sēnēm palielinās, ja ir izteikta sēņu raža. Šogad, iespējams, tā nav tik liela kā citus gadus – līdz septembra sākumam slimnīcā esam nogādājuši 16 cilvēkus ar aizdomām par saindēšanos ar sēnēm.
Pērn mediķi slimnīcā nogādāja kopumā 57 cilvēkus, kuriem kļuva slikti pēc sēņu ēšanas. Vairākos gadījumos sūdzības bijušas pat vairākiem ģimenes locekļiem,” informē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Sarmīte Skujiņa.
Visbiežāk saindēšanās notikusi ar pašu lasītām vai sēnēm, kas iegādātas tirgū vai uz ielas. Cilvēki saindējušies, ēdot termiski apstrādātas sēnes, taču ir arī gadījumi, kad ēstas svaigas sēnes. Piemēram, pērn kāda sieviete pēc termiski neapstrādātu sēņu ēšanas nogādāta slimnīcā, jo sākusies bieža vemšana.
Bet citā izsaukumā māte un dēls bija ēduši sviestmaizes ar svaigām sēnēm un arī tika nogādāti slimnīcā. Šogad kāda seniore slimnīcā ar aizdomām par saindēšanos nogādāta pēc tam, kad uzturā lietotas sēnes, kuras viņa salasījusi piemājas pagalmā.
Pazīmes, ka notikusi saindēšanās
Parasti pirmie simptomi, kas liecina par saindēšanos, parādās 1–2 stundas pēc sēņu ēšanas, taču var parādīties arī vēlāk – līdz pat trim diennaktīm. Bieži simptomi var izpausties kā slikta dūša, vemšana, nespēks, svīšana, krampjveidīgas sāpes vēderā un caureja.
Atkarībā no saindēšanās smaguma var parādīties centrālās nervu sistēmas bojājumi (halucinācijas, delīrijs, stupors, koma, krampji), autonomās nervu sistēmas bojājumi (palēlināta sirdsdarbība, siekalošanās, acu asarošana), nieru mazspēja, aknu vai muskuļu bojājumi.
Indīgās sēnes satur toksīnus, kas izraisa organisma darbības traucējumus – saindēšanos vai pat nāvi.
Kā rīkoties saindēšanās gadījumā
Ja ir aizdomas, ka notikusi saindēšanās ar sēnēm, nekavējoties jāsazinās ar mediķiem. Līdz brīdim, kad cilvēks nonāk mediķu aprūpē, ieteicams izskalot mutes dobumu un iedzert ne vairāk par glāzi vēsa ūdens. Ārstēšanas process atkarīgs no tā, ar kādu sēņu toksīnu cietušais saindējies un cik smaga ir saindēšanās. Stacionārā tiks nozīmēts individuāls ārstēšanas plāns katram pacientam.
Ārstēšanās būs sekmīgāka, ja mediķi zinās, ar kādu sēni cilvēks saindējies. Tāpēc ieteicams saglabāt neapēstās sēnes, kā arī saglabāt tās sēnes, kuras, iespējams, atvemtas kopā ar ēdienu.
Svarīgi ievērot
• Sēņojot mežā vai sēnes iegādājoties tirgū, vienmēr izvēlieties tikai sev labi zināmas ēdamās sēnes.
• Sēnes jālasa grozā, lai tās nesakarst un nesaspiežas, lai tām var piekļūt gaiss. Polietilēna maisiņi un plastmasas trauki nav ieteicami, jo tur tās bojāsies ātrāk.
• Pārnesot sēnes mājās, tās uzreiz jāapstrādā, citādi var pieaugt risks saindēties pat ar ēdamām sēnēm.
• Uzturā nedrīkst lietot vecas, pāraugušas, bojātas vai nepareizi sagatavotas, apstrādātas (nenovārītas vai par maz novārītas) sēnes. Svarīgi ievērot sēņu apstrādes ilgumu un veidu.
• Nelasiet sēnes autoceļu, dzelzceļu, izgāztuvju un citu vietu tuvumā, kur ir liels gaisa piesārņojums.
UZZIŅA
Latvijā indīgākā sēne ir zaļā mušmire. Vēl bīstami indīgas ir
baltā mušmire,
apmalotā ķiverene,
sarkandzeltenā tīmeklene,
patujāra šķiedrgalvīte.