Foto – Shutterstock.com

Bīstamais vīruss HIV pusmūža ļaudis nesaudzē 0

Kaut gan pieņemts uzskatīt, ka HIV un AIDS galvenokārt apdraud noteiktas iedzīvotāju grupas un lielākoties gados jaunus cilvēkus, svaigākie dati atklāj pavisam ko citu: Eiropā inficēšanās ar HIV strauji pieaug vecāka gadagājuma cilvēku (50 gadus vecu un vecāku) vidū. Latvija šajā ziņā ir starp līderiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Laikā no 2004. līdz 2015. gadam Eiropā katrs sestais cilvēks, kam diagnosticēts HIV, bija vairāk nekā 50 gadu vecs, un jauno HIV gadījumu skaita pieaugums šajā vecuma grupā novērots 16 Eiropas valstīs. Ļoti straujš tas bijis Latvijā, raksta portāls AIDSMAP, atsaucoties uz Lancet HIV pētījumu.*

Pētījumā atklājies, ka cilvēkiem vecuma grupā virs 50 gadiem HIV vīruss tiek konstatēts vēlīnākā stadijā nekā 19-45 gadus veciem cilvēkiem, un vīruss ir iegūts heteroseksuālu kontaktu ceļā, tātad – dzimumsakaros starp vīrieti un sievieti.

CITI ŠOBRĪD LASA

31 Eiropas valstī 2004.-2015. gadā kopumā vairāk nekā 54 000 cilvēku virs 50 gadiem diagnosticēts HIV, konstatējuši Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (European Centre for Disease Prevention and Control) un ES/EEZ HIV uzraudzības tīkla (EU/EEA HIV Surveillance Network) pētnieki. Vidējais vecāka gadagājuma HIV pozitīvu cilvēku rādītājs uz 100 000 cilvēkiem ir pieaudzis par 2,1% gadā.

Visstraujākā HIV izplatība 50 gadus vecu un vecāku cilvēku vidū bijusi Igaunijā (7,5 jauni HIV gadījumi uz 100 000 cilvēkiem) un Latvijā (7,17 jauni HIV gadījumi). Seko Malta (7,15 jauni gadījumi) un Portugāle (6 jauni gadījumi). Par vecāka gadagājuma cilvēku plašāku inficēšanos ar HIV ziņojusi arī Beļģija, Vācija, Īrija un Lielbritānija.

HIV konstatēšanas laikā 39% pacientiem, kas vecāki par 50 gadiem, imunitātes šūnu (CD4 šūnu) skaits bija mazāks par 350 šūnām/mm3, kas norāda – slimība atklāta samērā vēlu. No tiem gandrīz trīs ceturtdaļām tika diagnosticēts CD4 šūnu skaits zem 200 šūnām/mm3, kas liecina par progresējošu HIV infekciju un augstu slimības vai nāves risku, norāda pētnieki. Salīdzinājumam – tikai 26% cilvēku, kas jaunāki par 50 gadiem, tika diagnosticēts CD4 daudzums zem 350 šūnām/mm3, no kuriem nedaudz vairāk nekā pusei CD4 šūnu skaits bija zem 200 šūnām/mm3.

Pētījuma autori aicina veselības aprūpes darbiniekus pievērst vairāk uzmanības HIV diagnostikai tieši gados vecākiem cilvēkiem, kā arī uzsver nepieciešamību gan veselības aprūpes darbiniekus, gan visus iedzīvotājus plašāk informēt par HIV riskiem un profilakses metodēm.

Latvijā kopš brīža, kad tika reģistrēts pirmais HIV pacients, kopumā reģistrēts 7121 HIV pozitīvs cilvēks, no tiem joprojām dzīvi ir 5368, taču Pasaules Veselības organizācijas aplēses liecina, ka patiesais inficēto skaits Latvijā varētu būt vismaz divas reizes lielāks, tātad – ap 10 000. 2017. gada 1. pusgadā Latvijā ir reģistrēti 149 jauni HIV gadījumi.

Reklāma
Reklāma

*Tavoschi L et al. New HIV diagnoses among adults aged 50 years or older in 31 European countries, 2004-15: an analysis of surveillance data. The Lancet HIV, advance online publication, 26 September 2017.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.