Lielais priežu lūksngrauzis
Lielais priežu lūksngrauzis
Foto – Oskars Zaļkalns

Bīstamais priežu dārznieks lūksngrauzis – kādu kaitējumu tas rada? 0

Kādu kaitējumu rada lielais priežu lūksngrauzis? JĀNIS KULDĪGAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Valsts meža dienesta Dienvidkurzemes virsmežniecības inženieris meža aizsardzības jautājumos Oskars Zaļkalns atzīst – lielais priežu lūksngrauzis (Tomicus piniperda), saukts arī par lielo priežu dārznieku, ir samērā bieži sastopams kaitēklis, tāpēc regulāri jāapseko savs mežs.

Lūksngrauzis ir visbīstamākais priedes mizgrauzis, kas uzbrūk pat maz novājinātām priedēm, dažkārt apdraud arī egles. Bojājumi novērojami stumbra lejasdaļā, kur ir kreves miza. Kaitēklis parasti apdraud galvenokārt par 40 gadiem vecākas, vēja izgāztas un lauztas priedes, sagatavotos meža materiālus, kā arī kokus pie bebru uzpludinājumiem, kur mainījies augsnes ūdens režīms. Kaitēkļa uzbrukumi priedēm bieži novērojami kokzāģētavu tuvumā, jo netālu ir svaiga, neizžuvusi koksne.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielajam priežu lūksngrauzim gadā ir viena paaudze. Vaboles ir tumši brūnas līdz melnas, spīdīgas, 4–4,8 mm garas. Tās, kas pārziemojušas, izlido no aprīļa vidus līdz maija sākumam, bet jaunās parādās jūnija beigās un jūlijā – tās papildus barojas ar priežu jaunajiem dzinumiem, izgraužot serdi līdz pat galotnes pumpuram. Bojātie dzinumi nolūst un vējā nokrīt.

! Ja vienā kvadrātmetrā zemē nokrituši vismaz 2–5 dzinumi, jāsāk novērot kukaiņu attīstību. Savukārt, ja šādu dzinumu skaits sasniedz 5–20, jāveic kukaiņu apkarošana un mežsaimnieciskie pasākumi.

Posta darbus lielais lūksngrauzis sāk stumbra apakšējā daļā, bet vidusdaļā parasti sastopams arī mazais priežu lūksngrauzis jeb mazais priežu dārznieks. Koku vainagi kļūst skraji. Lielā priežu dārznieka plašas invāzijas gadījumā koki mēdz atmirt. Bojātajos stumbros ieviešas zilējuma sēne, pasliktinās koksnes vizuālais izskats, tomēr mehāniskās īpašības nezūd vai nedaudz pasliktinās.

Ja ieviesies ļoti daudz kaitēkļu, visi svaigi bojātie koki jānocērt sanitārajā izlases cirtē un laikus jāizved. Ciršanas atliekas jāsasmalcina vai jāsadedzina.

Profilaksei ieteicams mežā izlikt putnu būrus un saglabāt dobumainus kokus, lai piesaistītu dzeņus un dzilnas. Lūksngraužu ierobežošanā mazāka nozīme ir mizložņām un dzilnīšiem. Dabiskie ienaidnieki ir kukaiņi un to kāpuri, kas barojas no lūksngraužu (mizgraužu) olām, kāpuriem un kūniņām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.