Foto: Ekrānuzņēmumi no sociālā tīkla “Facebook”

Bīstamā pašārstēšanās cena: smadzeņu darbības un elpošanas traucējumi, psihozes epizodes… Kāpēc cilvēki Latvijā lieto sarkanās mušmires? 0

Nesen Latviju pāršalca traģisks stāsts par mazo puisīti, kuram dzīvību atņēma difterija – precīzāk sakot, viņa ģimenes noraidošā attieksme pret vakcīnām, kā vienu no iemesliem minot nepārliecinošo informāciju par vakcīnas sastāvu. Bet tagad sociālajos tīklos lasām, ka, pašārstējoties ar sarkanajām mušmirēm, smaga depresija būs kā ar roku atņemta. Cilvēkiem tiek pārdotas sarkanās mušmires mikrodozings, bet, kā LA.LV norādīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Intensīvās terapijas klīnikas vadītājs, toksikologs Roberts Stašinskis, “lietot kaut ko mikro devās un cerēt, ka tas dos ļoti labu efektu… Es ļoti apšaubu šāda veida ārstēšanas metodi.”

Reklāma
Reklāma
8 vietas, kur nekādā gadījumā neglabāt dārglietas. Tās zagļi vienmēr pārbaudīs pirmās
Veselam
7 mini uzdevumi, ar kuru palīdzību ātri var noskaidrot, vai jums nākotnē pastāv risks ciest no demences 7
Kokteilis
“No kosmosa celsies uguns lode…” Slavenā pareģa Nostradama biedējošās prognozes 2025. gadam 41
Lasīt citas ziņas

LA.LV uzmanību piesaistīja kādas sievietes rakstītais sociālajos tīklos. Daloties savā pieredzē, viņa apgalvoja, ka no smagas depresijas atbrīvojusies tikai un vienīgi pateicoties sarkanās mušmires mikrodozēšanai. “Nekādus antidepresantus vai cita veida ķīmiju neizmantoju! Un tās replikas, ka tā ir indīga vai narkotika, pataupiet sev, nezināšana un aprobežotība mani neinteresē,” lasāms sievietes sociālo tīklu ierakstos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cilvēki lieto sarkanās mušmires dažādu iemeslu dēļ. Kā norāda ārsts Roberts Stašinskis, sarkanās mušmires izraisa alkohola reibumam līdzīgu stāvokli.

“Gribu precizēt, ka mušmires ir daudz un dažādas. Ir zaļā mušmire, ir baltā mušmire, kuras ir nāvīgi indīgas – tās izraisa ārkārtīgi smagu aknu bojājumu. Sarkanajās mušmirēs un panteru mušmirēs savukārt ir citas vielas, kas izraisa alkohola reibumam līdzīgu stāvokli. Runājot konkrēti par sarkano mušmiri, es neizslēdzu, ka medicīnā daudz lieto un pēta augu izcelsmes produktus, bet, lai tos varētu kvalitatīvi lietot medicīnā un lai augu izcelsmes produkts pārvērstos medikamentā, tam noteikti ir jābalstās uz pamatotiem, kontrolētiem dažāda veida pētījumiem un uz pamatotiem pierādījumiem.

Sarkanā mušmire darbojas uz mūsu centrālo nervu sistēmu, uz tiem saucamajiem GABA receptoriem, līdzīgi kā daži medikamenti un alkohols, kas var ietekmēt garastāvokli, uztveri. Ņemot šo vērā, pieļauju domu, ka pēc savas būtības, lietojot kontrolēti – kontrolētos apstākļos, tas kaut kad varētu arī pārvērsties par medikamentu, ko varētu lietot arī depresijas ārstēšanā.

Ja mēs runājam par to, ka iegāju mežā, noplūcu sarkano mušmiri un apēdu vai kā citādi sagatavoju un lietoju uzturā – tādā formātā noteikti šis nav uzskatāms kā pret depresijas līdzeklis.”

Toksikologs turpina: “Jāņem vērā, ka augu izcelsmes produkti, augot savvaļā, var dažādās koncentrācijās uzkrāt gan pozitīvās, gan negatīvās vielas, ja tā drīkst izteikties. Rezultātā šis vienā situācijā var radīt pozitīvu efektu, bet citā situācijā – dzīvībai bīstamu, apdraudošu efektu.”

Tieši šobrīd slimnīcā tiek ārstēts pacients, kurš atrodas ļoti smagā stāvoklī. Viņš savas veselības problēmas – miega traucējumus, mēģināja ārstēt ar tautas līdzekļiem, lietojot sarkano mušmiri.

Toksikologs atklāj: “Pacients ir iedzīvojies smagos smadzeņu darbības traucējumos, viņam ir elpošanas traucējumi, viņam turpinās mākslīgā plaušu ventilācija, periodiski uznāk psihozes epizodes un tas viss ir pēc nekontrolētas, neregulētas sarkanās mušmires lietošanas.”

Ārsts norāda, ka mikrodozēšana jeb dažādu vielu lietošana sīkās devās ir ļoti izplatīta. “Mikrodozē, lai mazinātu kaut kādu pārdozēšanas efektu, bet redziet, ar jebkuru medikamentu, ārstniecības līdzekli ir tā, ka tas dod savu efektu adekvātā devā. Ja mums, piemēram, sāp galva, bet mēs lietosim tableti pret galvas sāpēm mikrodevā – neiedzersim tableti, bet tikai nolaizīsim to, tad mēs saņemsim tieši neko, mums nebūs nekāda efekta.

Reklāma
Reklāma

Un te es gribu teikt vienu – protams, ir moderni viss kaut ko lietot un lietot pēc kaut kādiem mistiskiem principiem, mistiskām devām, kas pateiktas, bet, ja mēs gribam runāt par kvalitatīvu, normālu ārstēšanu, tad ir jābūt pierādījumos definētām devām, pierādījumos balstītiem, skaidri definētiem lietošanas parametriem. Un lietot kaut ko mikro devās cerībā, ka tas dos ļoti labu efektu… Es ļoti apšaubu šāda veida ārstēšanas metodi.”

Cilvēki, kuri dod priekšroku pašārstēties ar tautas un dabas līdzekļiem, kļūdās domājot, ka viss, kas nāk no dabas, ir labs un neko sliktu nevar nodarīt. “Arī no dabas nākošie produkti, ja tie netiek pareizi, kontrolēti lietoti, atsevišķos gadījumos var izraisīt dzīvību apdraudošu stāvokli un pat cilvēka bojāeju.

“Es neesmu pret tautas medicīnu, bet es esmu par to, ka tautas medicīna ir kā palīgs, kā viens no, nevis vienīgais ārstēšanas veids” pauž ārsts Stašinskis, uzsverot, ka jebkādu veselības problēmu gadījumā svarīgi vērsties pie ārstiem.

LA.LV vērsās arī pie Latvijas Nacionālā dabas muzeja mikologiem saistībā ar sarkano mušmiru lietošanu. Viņu nostāja ir kodolīga un stingra!

Mikoloģes Initas Dānieles komentārs: “Mēs, Latvijas Nacionālā dabas muzeja mikologi, esam kategoriski pret mušmiru ēšanu jebkuros veidos un daudzumos.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.