Ilustratīs attēls
Ilustratīs attēls
Foto: Edijs Pālens/LETA

Biroju pietiek, noliktavu pietrūkst 0

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”,  AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Pandēmija un tās samazināšanai valdības noteiktie ierobežojumi, kuru dēļ lielākā daļa uzņēmumu darbinieku pašlaik spiesti strādāt attālināti, nav būtiski samazinājusi biroju nomas piedāvājumu un pieprasījumu.

Pēc nekustamā īpašuma tirgus lietpratēju atzinuma pret vīrusu vakcinēto skaita palielināšanās samazina ierobežojumus, tāpēc arvien biežāk ļaudis atgriežas strādāt birojos. Vienlaikus pandēmijas apstākļos strauji pieaudzis pieprasījums pēc noliktavu telpām.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pandēmijas sākumā domājām, ka biroji patiešām varētu palikt arvien tukšāki,” saka nekustamo īpašumu starpniecības darījumu uzņēmuma “Starlex Real Estate” vadītājs Egīls Smilktiņš, “bet laika gaitā pieredzējām pretējo. Arvien vairāk bija to uzņēmumu, kuri izvēlējās nomāt modernākus un plašākus birojus. Tāpēc var droši teikt, ka pandēmijas apstākļos biroju telpu nomas tirgus neapsīkst.” Arī “Starlex Real Estate” komercnodaļas vadītājs Artūrs Lazdiņš domā, ka pieprasījums saglabāsies, jo jācer, ka kaut kad pandēmijai tomēr pienāks gals un ka pakāpeniski izzudīs nepieciešamība strādāt attālināti.

“Starlex Real Estate” vadītājs Egīls Smilktiņš: “Pandēmijas sākumā domājām, ka biroji patiešām varētu palikt tukšāki. Taču pieredzējām tieši pretējo.”
Publicitātes foto

Darījumu starpniecības pakalpojumu uzņēmuma “Rent In Riga” vadītājs Jānis Lipša teic, ka pandēmijas sākumā visvairāk atbrīvoja birojus līdz 50 kvadrātmetru platībā, tāpēc ka nomnieki pilnīgi pārgāja uz darbu attālināti un biroja darba vietas nebija vajadzīgas. Tiesa, brīvo telpu īpatsvars biroju ēkās palielinājās minimāli – 5 līdz 10% robežās. Kaut arī pandēmijas laikā pieprasījums pēc biroju nomas samazinājās, tomēr nomas darījumi pavisam neapsīka. Daļa lielāku platību biroju nomnieku vienojās ar iznomātāju par samazinātu vai atliktu nomas maksu, biroja telpas neatbrīvojot un cerot uz darba atjaunošanu klātienē pēc pandēmijas beigām.

Nomnieki nav pazuduši

“Starlex Real Estate” pārstāvis Artūrs Lazdiņš: “Nomnieki kļuvuši prasīgāki pret gaisa kvalitāti telpās. Izvēloties biroju, viņi pievērš lielāku uzmanību telpu vēdināšanai, kā arī iespējām tās pārplānot.”
Publicitātes foto

Pēc “Starlex Real Estate” pārstāvja Artūra Lazdiņa teiktā, vissmagāk pandēmija skārusi mazos uzņēmējus, kuri nomājuši nelielas biroju telpas, kurās līdz šim strādājuši viens vai divi darbinieki. Šo biroju nomnieki, piemēram, tūrisma vai citu pakalpojumu nozaru mazie uzņēmumi pašlaik lielākoties strādā tikai attālināti. Ja jātiekas ar klientiem, tad arvien biežāk telpas tiek nomātas uz dažām stundām vai dienām, kas nomniekiem dažkārt ir izdevīgāk nekā nomāt ilgtermiņā – mazāk izdevumu un papildu pienākumu.

Reklāma
Reklāma

Jautāts, vai atrodas nomnieki jaunajās biroju ēkās – “Z–Tower”, “Origo One”, “Jaunā Teika”, “River Side”, kuras Rīgā nodeva ekspluatācijā 2020. gadā, kad pandēmija jau plosījās pilnā sparā, Artūrs Lazdiņš atbild, ka pandēmijas laikā arī no tām nomnieki nav pazuduši. Pieminētās biroju ēkas gan atšķiras pēc piedāvātā labiekārtojuma, tāpēc arī nomnieku pieprasījums pēc tām esot atšķirīgs. Iespējams, “Z–Tower” biroju ēkā ar visaugstākajiem labiekārtojuma standartiem pašlaik atrast nomniekus būtu grūtāk nekā “Jaunās Teikas” vai “River Side” biroju ēkās. Jau pašlaik, piemēram, “River Side” biroju ēkā telpas ir iznomātas par 85%, bet līdz šā gada beigām nomnieki, visticamāk, būs visām atlikušajām.

Sīvāka konkurence, augstākas prasības

Pēc uzņēmuma “Starlex Real Estate” pārstāvju teiktā, tā kā aizvadītajos gados Rīgā uzbūvētas vairākas jaunas un lielas biroju ēkas, biroju nomas piedāvājumā vairs neatpaliekam no Igaunijas un Lietuvas, kurās pirms pieciem gadiem labiekārtotu biroju būvniecībā un piedāvājumā bijušas mums priekšā. Pašlaik biroju telpu piedāvājums palielinās, līdz ar to arī konkurence iznomātāju starpā. Un varot paredzēt, ka tā būs arvien sīvāka.

Rīgā top vairāki lieli A un B klases biroju centri ar kopējo platību virs 85 000 kvadrātmetriem. 2021. gadā biroju nomas cenas saglabājās nemainīgas. A un B klases biroju centros, kas atbilst augstiem labiekārtojuma standartiem un visām nomnieku prasībām, vidēji 9 līdz 17 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Augošais piedāvājums un konkurence piespiež iznomātājus būt pieļāvīgākiem, tiklīdz durvīs parādās labs ilgtermiņa nomnieks. “Nomnieki kļuvuši prasīgāki pret gaisa kvalitāti telpās,” piebilst Artūrs Lazdiņš, “izvēloties biroju, viņi pievērš lielāku uzmanību telpu vēdināšanai, kā arī iespējām tās pārplānot, pielāgojot savu uzņēmumu darbinieku vajadzībām. Tāpat nomnieki vēlas elastīgākus nomas līguma nosacījumus. Tāpēc to iznomātājiem arvien jādomā, kādus papildu labumus vai atlaides piedāvāt nomnieku piesaistīšanai.”

Aug noliktavu deficīts

Lazdiņš atzīst, ka pašlaik visstabilākais ir tā dēvētais industriālo telpu nomas tirgus. Pandēmijas apstākļos cilvēki mazāk ceļo un, no mājām neizejot, arvien biežāk iepērkas internetā. Tāpēc internetveikali un ražotāji arvien vairāk uzglabā preces noliktavās, lai varētu operatīvi atsaukties pircēju pieprasījumam. Šīm platībām nomas cenas svārstās vidēji no 4 līdz 5 eiro par kvadrātmetru mēnesī.

“Pieprasījums pēc noliktavu telpām strauji palielinās, un jau novērojams šo telpu deficīts,” saka Artūrs. “Pērn sākta “Stok–Office U30” būvniecība Dreiliņos, Tīrainē sākta “VGP park Tīraine” būvniecība, arī “Jysk” kopā ar attīstītāju “VGP” būvē loģistikas un noliktavu centru Dreiliņos, un gada nogalē ekspluatācijā nodots A6 loģistikas centrs. Lielā pieprasījuma dēļ industriālās platības bieži tiek iznomātas jau būvniecības laikā – līdzīgi kā dzīvojamo telpu tirgū.”

SAISTĪTIE RAKSTI