Biomedicīna – veselības aprūpes un ekonomikas veiksmes stāsts 0

Latvijas pētniecības un inovāciju stratēģija viedās specializācijas jomā (RIS3) ir būtiska valsts attīstības plānošanas sastāvdaļa, kurā tiek izceltas ekonomiskās jomas ar augstu izaugsmes potenciālu. Viena no RIS3 prioritārajām nozarēm ir biomedicīna, kas ietver medicīnas tehnoloģiju, farmācijas, medicīnas iekārtu un veselības aprūpes inovāciju jomas. Biomedicīna Latvijā sola kļūt par veiksmes stāstu, kas var ievērojami veicināt gan zinātnes attīstību, gan ekonomikas izaugsmi nākotnē.

Reklāma
Reklāma
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Kokteilis
Lingvistikas ekspertiem izdevies atšķetināt pēdējos Jāņa Timmas balss ziņā izteiktos vārdus, kas bija fiksēti domofona kamerā
Lasīt citas ziņas

Latvijas valsts mērķis ir nākamo desmit gadu laikā dubultot ekonomikas apjomu, līdz 2035. gadam panākot Latvijas IKP apjomu 83 miljardu eiro apmērā un kāpinot uzņēmumu produktivitāti no pašreizējiem 60% līdz ES vidējam līmenim 2035. gadā.

Biomedicīna ir stratēģiska Latvijas ekonomikas attīstības joma, kuras potenciāls sniedzas tālāk par veselības sektoru. Investējot pētniecībā un inovācijās, tostarp precīzijas medicīnā, mēs veidojam pamatu ilgtspējīgai ekonomikas izaugsmei, piesaistām starptautisko finansējumu un nodrošinām jaunas sadarbības iespējas ar industrijas līderiem. Biomedicīna apvieno zinātni, tehnoloģijas un uzņēmējdarbību, tādējādi kļūstot par platformu, kurā dzimst jauni uzņēmumi un risinājumi, kas veicina valsts ekonomisko stabilitāti un ilgtspējīgu attīstību. Ekonomikas ministrija atbalsta šo jomu, jo veselīga sabiedrība ir stipras ekonomikas pamatā. Precīzijas medicīnas inovācijas ne tikai uzlabo sabiedrības veselību, bet arī veicina Latvijas konkurētspēju globālajā tirgū.

CITI ŠOBRĪD LASA

Biomedicīna – globālās attīstības virziens

Biomedicīna ir viena no visstraujāk augošajām nozarēm visā pasaulē. Tā apvieno bioloģijas, medicīnas un inženierzinātņu sasniegumus, lai izstrādātu jaunas ārstēšanas metodes, diagnostikas rīkus un zāles, kas risina mūsdienu globālās veselības problēmas. Ņemot vērā sabiedrības novecošanu, pieaugošās hronisko slimību izplatības tendences un nepieciešamību pēc personalizētas medicīnas, biomedicīna kļūst par stūrakmeni nākotnes veselības sistēmām.

Latvijā, ņemot vērā esošo zinātnieku pieredzi un infrastruktūru, biomedicīnas nozarē pastāv būtisks potenciāls, lai veidotu inovācijas, kas būtu konkurētspējīgas ne tikai Baltijā, bet arī globālā mērogā.

RIS3 stratēģija, atbalstot biomedicīnas inovācijas, piedāvā Latvijai iespēju nostiprināties kā biomedicīnas inovāciju centram Baltijā un Eiropā. Rīgā oktobrī notikušais starptautiskais Precīzijas Medicīnas forums jeb PMNET forums ir solis šajā virzienā, apliecinot Latvijas ambīcijas un spējas būt par aktīvu dalībnieku globālajā precīzijas medicīnas attīstībā. Tajā pulcējas vairāk kā 500 dalībnieku no vairāk nekā 30 valstīm.

Precīzijas medicīnas attīstība Latvijā ir būtiska ne tikai veselības aprūpes kvalitātes uzlabošanai, bet arī ekonomikas izaugsmei. Latvijas pētnieku un uzņēmumu līdzdalība šajā augsto tehnoloģiju sektorā var radīt jaunas darba vietas, veicināt eksportu un piesaistīt ārvalstu investīcijas.

PMNET forumu Ekonomikas ministrija organizēja arī ieriekš, bet šādā formātā tas norisinājās trešo reizi. Foruma aptvēra vairākas būtiskas tēmas, tostarp jaunas personalizētas ārstēšanas metodes, ģenētiskās sekvencēšanas tehnoloģiju izmantošanu diagnostikā un terapijā, kā arī mākslīgā intelekta lomu datu analīzē. Šīs diskusijas apvienoja gan vietējos, gan starptautiskos

Reklāma
Reklāma

ekspertus, radot spēcīgu sadarbības tīklu, kas veicina zināšanu un tehnoloģiju pārnesi, kā arī jaunāko terapiju pieejamību.

PMNET forums kā daļa no Latvijas veiksmes stāsta

Forums ir kļuvis par vienu no vadošajiem precīzijas medicīnas forumiem reģionā. Pateicoties iepriekšējo gadu PMNET forumā attīstītajām idejām, ir sekmīgi īstenotas vairākas būtiskas iniciatīvas Latvijas ekonomiskai attīstībai – RTU sadarbībā ar RSU un LU īsteno projektu “Augsta līmeņa digitālo prasmju attīstība Latvijā augstas veiktspējas skaitļošanas jomā,” kura ietvaros paredzēts izveidot 12 jaunus studiju moduļus augstas veiktspējas skaitļošanas tehnoloģiju jomā. Šāda triju universitāšu sadarbība ir nozīmīgs solis zinātnes un ekonomiskai attīstībai, jo apvieno katras universitātes stiprākās puses, lai Latvijā sagatavotu speciālistus, kas spēs risināt nākotnes veselības aprūpes izaicinājumus. Tāpat iepriekšējo forumu rezultātā ir izstrādāta cilvēkkapitāla attīstības stratēģija un Saeimā iesniegts “Datu otrreizējās izmantošanas likums,” kura mērķis ir nodrošināt datu pieejamību zinātniskai pētniecībai.

2023.gada PMNET ietvaros Latvijas sešas vadošās biomedicīnas pētniecības organizācijas apvienoja spēkus izveidojot inovatīvu pētniecības platformu “BioMedPharm”, kas spēj īstenot jebkuras sarežģītības biomedicīnas pētījumu projektus. BioMedPharm tagad ir kļuvis par spēcīgu un pastāvīgu vienību, kuras sastāvā i r Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs (BMC), Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI), Latvijas Universitāte (LU), Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” (BIOR), Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU). Prieks redzēt viņu sniegumu arī 2024.gada “5G Tehritory.” Daloties ar labajiem prakses piemēriem un sekmējot pētniecības pārvaldības attīstību, BioMedPharm ir spēcīgs sociālais partneris zinātnes politikas veidošanā.

Šī gada PMNET paneļdiskusijā Ekonomikas ministrijas un Veselības ministrijas kopīgi organizātajā paneļdiskusijā “Viedā specializācija biomedicīnā” tika pārrunāti valsts tālākie soļi un administratīvo procesu vienkāršošanai un veselības datu izmantošanai, kā arī medicīnas projektu finansēšanai. Identificētie atbildes soļi izaicinājumu risināšanai, izmantojot Latvijas inovāciju un pētniecības potenciālu nacionālās industrijās un zinātnē.

Jāturpina darbs pie Biobanku likuma un Datu otrreizējās izmantošanas likuma, lai ļautu medicīnas datus izmantot pētniecībā, vienlaikus ievērojot datu drošības prasības. Foruma ietvaros attīstītās iniciatīvas un pieredzes apmaiņa, kā arī industrijas pieprasījums pēc šo regulējuma ieviešanas praksē, virza biomedicīnu Latvijā jaunu pārmaiņu virzienā. 2024.gada PMNET forumā to virzīšanai izveidota Precīzijas medicīnas koalīcija, kurā piedalās arī Ekonomikas ministrija. Viens no tās galvenajiem uzdevumiem ir radīt dažādām jomām un vajadzībām specializētas biobankas, kas savā starpā sadarbojas vienotā tīklā. Arī šajā virzienā Latvijai ir visas priekšrocības nodrošināt strauju izaugsmi, jo Latvija ir oficiāls partneris Eiropas līmeņa infrastruktūrā BBMRI-ERIC, kuras mērķis ir attīstīt nacionālo biobanku tīkla struktūras, un savienot tās vienotā Eiropas infrastruktūrā. kas lieliski atbilst ierosinātā projekta mērķim. Latvijā ir izveidota BBMRI_ERIC nacionālais mezgls, kas jau tagad koordinē vairāku biobanku sadarbību Latvijā un ir garantējis sekmīgu BBMRI.LV nacionālā tīkla integrāciju BBMRI-ERIC, nodrošinot resursus biomedicīnas pētījumiem gan vietējā, gan starptautiskā līmenī.

Paneļdiskusijā tika nolemts turpināt sadarbību lai izveidotu atvērtā tipa laboratorijas.

Biomedicīnas ietekme uz ekonomikas izaugsmi

RIS3 ietvaros biomedicīnai ir potenciāls kļūt par nozīmīgu dzinējspēku Latvijas ekonomikas izaugsmē. Inovācijas veselības aprūpē ne tikai uzlabo dzīves kvalitāti un veselības aprūpes sistēmas efektivitāti, bet arī rada augstvērtīgas darba vietas, kas prasa augsti kvalificētus speciālistus un izcilību.

Turklāt biomedicīnas jomā attīstītās ar augstu eksportspēju tehnoloģijas un produkti, veicinot Latvijas eksporta pieaugumu un stiprinot valsts pozīcijas pasaules tirgos. Piemēram, farmācijas un biotehnoloģiju izstrādes bieži vien ir saistītas ar augstu pievienoto vērtību, kas var būt izšķiroši Latvijas ekonomikai, lai konkurētu starptautiskā mērogā. Šobrīd pasaulē Latvijas vārdu nes vairāki biomedicīnas jomas uzņēmumu veiksmes stāsti – gan “Olpha”, “Grindeks”, “Mikrotīkls” un “Silvanol,” gan “Longenesis,” “Cellbox Labs,” “Sepsiscan,” “Exonicus” un “PrintyMed.” Tas pierāda, ka investīcijas šajā nozarē veicina ne tikai jaunu uzņēmumu izveidi, bet arī starpdisciplināru sadarbību ar citām prioritārajām jomām, piemēram, informācijas un komunikācijas tehnoloģijām (IKT), kas palīdz attīstīt veselības aprūpes digitalizāciju un personalizētas medicīnas risinājumus.

Ilgtermiņa ieguvumi un izaicinājumi

Lai nodrošinātu biomedicīnas nozares ilgtermiņa attīstību Latvijā, ir nepieciešami vairāki priekšnoteikumi. Pirmkārt, jāveicina investīcijas zinātnē un pētniecībā, lai Latvijas zinātnieki spētu konkurēt starptautiskajā arēnā. Otrkārt, ir būtiski stiprināt sadarbību starp akadēmisko vidi un industriju, lai inovācijas no laboratorijas ātrāk nonāktu tirgū.

Vēl viens svarīgs aspekts ir izglītība un jauno speciālistu sagatavošana. Latvijai ir jānodrošina, ka tās izglītības sistēma sagatavo augsti kvalificētus speciālistus biomedicīnā un saistītajās jomās, lai nākotnē būtu iespējams nodrošināt šīs nozares ilgtspēju un paplašināšanos.

Tomēr jāpievērš uzmanība arī regulatīvajai videi un finansējuma pieejamībai. Nacionālās industriālās politikas pamatnostādņu viens no apakšmērķiem ir izdevumu apjoma pētniecības un attīstības darbībām palielināt līdz 600 miljoniem eiro 2027.gadā.

Noslēgumā

Latvijas prioritāte biomedicīnas nozarē RIS3 ietvaros ir ambiciozs stratēģisks solis nākotnes attīstībai. Šī joma ir ne tikai vitāli svarīga veselības uzlabošanai, bet arī nodrošina ievērojamu potenciālu ekonomiskai izaugsmei un eksporta paplašināšanai. Investīcijas biomedicīnas inovācijās, starpdisciplinārās sadarbībās un talantu attīstībā ir ceļš, kas var palīdzēt Latvijai izvirzīties kā biomedicīnas līderim Eiropā un veicināt ilgtspējīgu izaugsmi nākotnē.

PMNET forums ir kļuvis par nozīmīgu pasākumu, pateicoties gan vietējo, gan starptautisko ekspertu ieguldījumam. Forumu organizē Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Rīgas Stradiņa universitāte, Bērnu slimnīcas fonds, Latvijas bērnu onkoloģijas fonds, Ekonomikas ministrija, Veselības ministrija, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, kā arī vairākas pacientu organizācijas, sadarbojoties ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru, Amerikas Tirdzniecības palātu Latvijā, Latvijas Universitāti, Rīgas Tehnisko universitāti, Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu un Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu.

Plašāka informācija par foruma programmu un runātājiem pieejama vietnē www.pmnetforum.com. Aicinām sekot foruma aktualitātei arī sociālajos tīklos Facebook un LinkedIn, izmantojot mirkļbirkas #MissionLatvia, #ESfondi, #investEU, #PMNETforum2024 un #PrecisionMedicineNetwork.

Visu sesiju ieraksti pieejami PMNET Forum YouTube kanālā: https://www.youtube.com/@PMNETforum/videos

PMNET Foruma finansējumu piešķir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekts “Atbalsts MVU inovatīvas uzņēmējdarbības attīstībai” Nr. 1.2.3.1/1/23/I/001.

PMNET Forums tiek organizēts ar Baltijas-Amerikas Brīvības fonda finansiālu atbalstu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.