Foto – Shutterstock

Bioloģisks insekticīds laputu atbaidīšanai 1

“Vai Dalmācijas kumelīte un meiteņu zeltpīpene ir viens un tas pats augs, kas der laputu atbaidīšanai?” VINETA BAUSKAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Pēc Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītājas Initas Dānieles teiktā, tie ir dažādi augi. Kukaiņus atbaidošas īpašības tiek piedēvētas Dalmācijas zeltpīpenei (Chrysanthemum cinerariaefolium syn. Tanacetum cinerariifolium), ko sauc arī par Dalmācijas kumelīti, Dalmācijas krizantēmu, Dalmācijas biškrēsliņu. Izmanto kā dabisku insekticīdu, jo tajā atrodams piretrīns. Pieder pie kurvjziežu dzimtas, par ko liecina zieda tipiskā uzbūve – kurvītis, kura zeltdzelteno viducīti ietver baltu mēlziedu rinda. Augs šķietami atgādina margrietiņu, tomēr tam ir krizantēmām līdzīgas lapas. Izaug 45–60 cm garš. Lapām piemīt ļoti īpatnējs aromāts, kas nepatīk vairākiem sakņu dārzu un zemeņu kaitēkļiem, tostarp laputīm. Kaitēkļu atbaidīšanai Dalmācijas zeltpīpeni var stādīt gar apdobēm, dārza malās vai zem katra augļu koka, piemēram, trīs stādus zem katra saldā ķirša.

– Dalmācijas zeltpīpene pie mums diezin vai spēs būt daudzgadīga, jo cēlusies ASV, Origonā. Audzētājiem sēklas vajadzēs iegādāties un sēt katru gadu no jauna tāpat kā viengadīgajiem augiem, – piebilst Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas zinātniskā asistente Ilma Nereta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augus ieteicams audzēt no dēstiem. Mājas apstākļos tos var audzēt kastītēs uz palodzes vai citā pietiekami gaišā vietā. Piemērotākais laiks sējai ir marts, aprīļa sākums. Paaugušos dēstus izpiķē un izstāda paliekošā vietā. Šiem augiem der jebkura augsne.

Ziedēšanas laikā auga virszemes daļas var nogriezt, izžāvēt un gatavot no tiem uzlējumu: 300 g svaigu augu (vai 200 g žāvētu) aplej ar 10 l silta ūdens, patur trīs stundas un smidzina neatšķaidītu, piemēram, pret laputīm rožu stādījumos. Šis līdzeklis labāk iedarbojas, tiklīdz kaitēkļi sāk parādīties.

Meiteņu zeltpīpene (Chrysanthemum parthenium syn. Tanacetum parthenium) ir dienvidrietumu Āzijas un Balkānu reģiona izcelsmes suga, bet Latvijā – kultūraugs, dārzbēglis, kas dažkārt konstatēts uz dzelzceļiem un to apkārtnē, atkritumu izgāztuvēs. Daudzgadīgajam, 30–70 cm augstajam kurvjziežu dzimtas lakstaugam piemīt specifiska citrusu smarža. Stublājs augšdaļā bagātīgi zaro. Ziedi sakārtoti nelielos kurvīšos. Zied no jūlija beigām līdz septembrim. Šo ārstniecības un dekoratīvo augu jau kopš seniem laikiem pazīst daudzās zemēs. Ārstniecībā lieto galvenokārt pret galvassāpēm, migrēnu. Ir izveidotas daudzas zeltpīpeņu šķirnes ar vienkāršiem un pildītiem ziediem, piemēram, ‘Golden Moss’, ‘Tetrawhite’.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.