Bioloģiskie atkritumi un to šķirošana: izņēmumi, kas jāņem vērā, šķirojot dārza un virtuves atkritumus 33
No 2024. gada bioloģisko atkritumu šķirošana kļūst obligāta. TV24 raidījumā “Uz līnijas” “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts skaidro, kas tie ir: “Bioloģiskie atkritumi ir viss, kas rodas dārzā vai virtuvē. Tas ir vienkārši runājot. Protams, ir arī kaut kādi izņēmumi, jo ir jāskatās, kur tieši tie atkritumi tiek vesti.”
Iedzīvotājiem jāņem vērā, ka bioloģisko atkritumu konteineros nevajag mest lielus celmus vai liet zupu. Konteinera saturam jābūt tādam, lai to būtu iespējams iekraut mašīnā. “Ja tas ir radies jūsu virtuvē, ja tas ir radies jūsu dārzā, tas ir bioloģiskais atkritums,” kā izņēmumu dārza atkritumos Aizbalts min tūjas. “Tūjām ir sava specifika. Tās ir jāmet sadzīves atkritumos,” skaidro Aizbalts.
Atbildot uz skatītāju jautājumiem, viņš skaidro, ka bioloģiskajiem atkritumiem brauc pakaļ atsevišķa mašīna. Sašķirotie bioloģiskie atkritumi netiek jaukti kopā ar sadzīves atkritumiem.
“Šos atkritumus savāc tikai maršrutā, kur ir bioloģiskie atkritumi, un nodod citās pārstrādes iekārtās. Tos neved uz tā saucamo noglabāšanas kalnu, bet gan uz bioloģijas pārstrādes iekārtām,” atkritumu savākšanas nianses skaidro Aizbalts.
Viņš gan atzīst, ka var būt gadījums, kad var redzēt, ka piebrauc mašīna un sajauc brūnā konteinera saturu kopā ar zaļā konteinera saturu. Tas notiek vien tad, kad kāds ir nepareizi sašķirojis un brūnajā bioloģisko atkritumu konteinerā ir samesti sadzīves atkritumi.