Kaspars Vendelis. Foto – Matīss Markovskis

Biohakeris: dedzini kalorijas, neko nedarot! 0

36,6 °C rakstīja par biohakeriem, uzlabotajiem latviešiem. Nupat kā redzēju TV sižetu, kā viņi puspliki skrien krosu un peldas āliņģī. Ļoti interesanti jauni cilvēki, kuri vēlas dzīvot ilgāk un veselīgāk, kas pats par sevi jau ir apsveicami. Sāku izmēģināt daļu no žurnāla rakstā ieteiktā. Vai varētu publicēt vēl kādas idejas?”

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Uzrunājām Kasparu Vendeli, jo viņš ar dažādām idejām regulāri dalās savā blogā (kasparsvendelis.com). Lūk, vairākas Kaspara skices labākai dzīvei.

* Vai zinājāt, ka cilvēks var dedzināt kalorijas, neko pat nedarot? Elpošana un skābekļa utilizēšana nosaka ķermeņa vielmaiņu. Jo dziļāka elpošana, jo labāka skābekļa apgūšana, kas savukārt veicina vielmaiņu. Nemaz nerunājot par labumiem, ko gūst smadzenes, jo spēj labāk kontrolēt nervu sistēmu. Tas arī izskaidro elpošanas nozīmi stresa mazināšanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Elpošanu var izmantot pirms publiskas uzstāšanās. To dara piecas minūtes pirms uznāciena. Ar degunu veic četras īsas ieelpas pēc kārtas un vienreiz izelpo caur muti, lēnām skaitot līdz desmit. Lai noteiktu, vai elpo pietiekami dziļi, uzliek rokas uz krūtīm un vēdera. Ja ieelpojot vēders un/vai krūtis nekustas, elpas dziļums diemžēl nav pietiekams.

Labā ziņa – to var uztrenēt. Apsēžas un iztaisno muguru vai vislabāk apguļas uz muguras. Elpo ar degunu un vēro, kā vēders cilājas, – uzpūšas un tad atkal noplok.

* Katru rītu pēc vingrošanas es eju dušā, esmu iecienījis pilnīgi aukstu ūdeni. Turklāt šo nodarbi uztveru kā treniņu, kas palīdz iziet no savas komforta zonas. Jau no domas vien par auksto ūdeni uznāk drebuļi.

Interesanti, ka mentālais treniņš nav vis riebīgās sajūtas, saskaroties ar auksto ūdeni, bet gan domu trenēšana. Jo domas savstarpēji cīnās – doma “tūlīt būs nepatīkami” pret to, cik patīkami būs, kad iznākšu no dušas. Šāda domu regulēšana nav viegla, tādēļ arī tik vērtīga.

* Nereti uzskata, ka miegs tikai lieki šķiež produktīvo laiku. Tas ir aplam. Miegs nav tikai iespēja atpūsties, bet cilvēka funkcionēšanas pati svarīgākā aktivitāte. Jā, tieši aktivitāte! Miegā notiek viss labais: šūnu reģenerācija, nervu sistēmas atjaunošanās, arī smadzenes turpina darboties pilnā sparā. Izpētīts, ka dažās miega fāzēs smadzeņu aktivitāte ir superaugsta. Tātad varam teikt, ka diena nevis beidzas ar gulētiešanu, bet jauna diena iesākas ar laišanos miegā.

* Mēdz teikt, ka atkarība ir īstermiņa vēlme. Daļa no risinājuma, kā tikt galā ar jebkura veida atkarību vai kaitīgo ieradumu, – nosaukt to īstajā vārdā.

Reklāma
Reklāma

Atliek tikai ar vēsu prātu pretnostatīt divu veidu vēlmes. Nevis iedomās, bet tā redzami, saprotami. Kā to darīt? Uzraksta abas vēlmes, kas viena otrai runā pretī, katru uz savas lapiņas. Abas novieto tuvu tai vietai, kur parasti ar tevi mēdz notikt nelabvēlīgais lēmums, kas ved atkarības ceļā.

Minēšu piemēru. Tev mūždien kārojas cepumu no biroja lielā cepumu trauka. Uz 1. lapiņas rakstīts: “Apēst cepumu, mazliet apmierināt izsalkumu, varbūt saņemt nedaudz enerģijas.” Uz 2. lapiņas rakstīts: “Neēst nekādus saldumus, jo sešu mēnešu laikā vēlos samazināt vēdera apkārtmēru par 10 centimetriem, jo gribu izskatīties super.”
Katrreiz, kad esi sekundi pirms kaitīgā lēmuma pieņemšanas, ieraugi abas vēlmes, abas lapiņas, kas piespraustas pie datora.

Svarīgi ir noteikt, ka katrs lēmums ir labvēlīgs pa savam: viens īstermiņā, otrs – ilgtermiņā. Atgādini sev, ka esi ļoti ieinteresēts ilgtermiņa vēlmē. Pieņem ilgtermiņam labvēlīgu lēmumu. Savā iekšējā dialogā ir svarīgi abus lēmumus uztvert kā labvēlīgus. Tas svarīgi, lai nešaustītu sevi ar pašpārmetumiem, kas esi vājš cilvēks. Mēs visi tādi esam.

Tikai šajā mazajā sekundes daļā tev ir jāpaļaujas uz gribasspēku. Ja tajā mirklī 2. lapiņa ir pietiekami tevi stimulējusi un neesi aizgājis pēc cepuma, apbalvo sevi, piemēram, uz 3. lapiņas uzzīmē zvaigznīti. Uz šīs lapiņas varētu būt rakstīts: “Man izdevās fokusēties ilgtermiņa vēlmei.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.