Bils Brauders liecina Magņitska lietā ASV Senāta Juridiskajā komitejā.
Bils Brauders liecina Magņitska lietā ASV Senāta Juridiskajā komitejā.
Foto: C-Span

Krievija caur Kipru ieplūdina Eiropā netīro naudu 0

Britu finansists un korupcijas apkarotājs Bils Brauders apsūdzējis Kipras varas iestādes iecietībā pret Krievijas organizētās noziedzības darboņu veikto naudas atmazgāšanu.

Reklāma
Reklāma

Krievija izmanto Kipru kā Trojas zirgu

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Brauders paziņojis, ka Kipras varas iestādes veicinājušas naudas atmazgāšanu valsts nekustamo īpašumu tirgū, kur darbojas Krievijas organizētās noziedzības pasaules pārstāvis Dmitrijs Kļujevs, kurš ir ASV, Kanādas, Lietuvas, Latvijas un Igaunijas sankciju sarakstā un kurš Krievijā notiesāts par krāpšanu, atzīmē izdevums “Politico”.

Pēc Braudera prasības Kiprā ierosināta kriminālizmeklēšana, taču korupcijas apkarotājs uzskata, ka Krievijas mafijas taustekļi un ietekme ir dziļāka un liecina par sistēmiskām problēmām cīņā pret organizēto noziedzību.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mana pieredze un pēdējie notikumi liecina, ka Krievijas organizētās noziedzības pārstāvji ir dziļi iefiltrējušies Kipras tiesībsargāšanas iestādēs,” viņš teica intervijā “Politico”.

Finanšu eksperti un korupcijas un naudas atmazgāšanas lietu izmeklētāji jau sen nosaukuši Kipru kā vienu no galvenajiem galamērķiem slepenajai naudas plūsmai no Krievijas un apsūdzējuši Kipras varas iestādes nespējā tikt ar to galā. Kipras amatpersonas apgalvo, ka pēdējos gados esot veikti vairāki pasākumi šīs problēmas risināšanai, taču Brauderam ir cits viedoklis.

Viņaprāt, “Kipras varas iestādes pat veicina Krievijas atmazgātās naudas pieplūdumu, neradot nekādu pretdarbību naudas atmazgātājiem”. “Krievija izmanto Kipru kā Trojas zirgu netīrās naudas ieplūdināšanā Eiropā. Tas ir viens no vājajiem posmiem Eiropas cīņā pret Krievijas organizēto noziedzību,” uzskata Brauders.

Kipras ierēdnis palīdz aizdomīgā darījumā

Viens no svarīgākajiem pasākumiem, ko veikuši Kipras finanšu regulētāji, ir aizliegums atvērt rēķinus vietējās bankās ārzemēs reģistrētu čaulas firmu vārdā. Kā apgalvo Kipras amatpersonas, tas esot veicinājis nerezidentu noguldījumu ievērojamu kritumu vietējās bankās. Brauders paziņojis, ka viņa rīcībā nonācis oficiāls dokuments, kas apliecina, ka Kipras valdības ierēdnis, kas strādā Iekšlietu ministrijā, palīdzējis Kļujevam nopirkt māju par aizdomīgas izcelsmes naudu.

Ierēdnis ieteicis Kļujevam noformēt pirkumu uz viņa (Kļujeva) dēla vārda, lai panāktu darījuma oficiālu apstiprinājumu. Brauders nosūtījis sūdzību par ierēdņa rīcību piecām Kipras tiesībsargāšanas iestādēm. Ārzemniekiem no valstīm, kas nav ES, pērkot nekustamo īpašumu Kiprā, tiek pārbaudīta naudas izcelsme. Kipras varas iestādēm bija informācija par aizdomīgu Krievijas naudas plūsmu caur Kipras bankām.

Reklāma
Reklāma

Kļujevs paguva noformēt mājas pirkumu 2014. gada maijā, lai gan pirms nedēļas tika paziņots par ASV sankciju ieviešanu. Tūlīt pēc darījuma pirkums – 245 tūkstošus eiro vērta villa Limasolā – tika reģistrēts uz Dmitrija Kļujeva dēla Grigorija vārda, kā bija ieteicis Kipras Iekšlietu ministrijas ierēdnis, lai noslēptu naudas avotu. Kā raksta “Politico”, Kipras valdības pārstāvis paziņojis, ka ir saņemta Braudera sūdzība un esot sākta lietas izmeklēšana.

Magņitska likums jāvieš Eiropas mērogā

Brauders izvērsa aktivitātes pret patvaļu Krievijas varas iestādēs, kad 2007. gadā Iekšlietu ministrijas darbinieki iebruka viņa firmas “Hermitage Capital Management” birojā Maskavā un konfiscēja dokumentus, bet Brauders tika apsūdzēts nodokļu nemaksāšanā. Firmas advokāts Sergejs Magņitskis atmaskoja šo afēru, bet pats tika apsūdzēts. 2009. gadā Magņitskis nomira cietumā, jo nesaņēma ārsta palīdzību.

Brauders panācis, ka virknē valstu pieņemts tā dēvētais Magņitska likums, kas paredz bargas finanšu sankcijas pret cilvēktiesību pārkāpējiem.

“Mēs esam iesnieguši Kipras valdībai virkni sūdzību par naudas atmazgāšanu saistībā ar Magņitska lietu, bet valdība ir atteikusies sākt tiesvedību, lai gan valsts ir viens no galvenajiem tranzīta centriem noziedzīgi iegūtas naudas plūsmā,” paziņojis Brauders. Eiropas Parlaments šī gada sākumā aicināja pieņemt Magņitska likumu, kas būtu spēkā visās ES valstīs. Lai pieņemtu šādu likumprojektu, tas jāapstiprina visām ES dalībvalstīm, tajā skaitā Kiprai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.