Bijušo Jūrmalas deputātu Dzenīti tiesā par Teterevu iespējamu apkrāpšanu 4
Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa šodien sāka iztiesāt krimināllietu, kurā uz apsūdzēto soda aizdomās par krāpšanu lielā apmērā sēdies uzņēmējs, bijušais Jūrmalas pilsētas domes deputāts Māris Dzenītis. Daļa apsūdzības epizožu ir saistītas ar kādreiz plaši izskanējušo projektu “Kāpas” Jūrmalā, kur tika solīts izveidot vissezonas slēpošanas trasi. Par cietušajiem šajā procesā ir atzīti Boriss un Ināra Teterevi.
Līdz ar Dzenīti šajā lietā apsūdzēts arī Gints Lazdiņš, pret kuru tiesu lietvedībā ir arī lietas ar apsūdzībām par vecu un nevarīgu cilvēku apkrāpšanu, kā arī Kristaps Grantskalns.
Visi trīs vīrieši apsūdzēti pēc Krimināllikuma 177.panta trešās daļas – par krāpšanu lielā apmērā vai gadījumā, ja to izdarījusi organizēta grupa. Par šādu noziegumu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.
Viena no apsūdzības epizodēm, kas ir inkriminēta Dzenītim, ir saistīta ar kādreiz plaši izskanējušo projektu “Kāpas”, aģentūrai LETA atzina Dzenītis. Viņš norādīja, ka savu vainu inkriminētajā noziegumā neatzīst. Tāpat Dzenītis atgādināja, ka 2011.gadā civillietā par šo projektu tika panākts mierizlīgums.
Kopumā krimināllietā ir četras epizodes par četriem projektiem, kuru kopējā summa ir aptuveni 60 miljoni eiro. Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, viena no epizodēm ir saistīta ar darījumu par zemes gabalu ar nosaukumu “Laveru ezers” Carnikavas pagastā. Otrajā epizodē darbojošās personas ir Lazdiņš un Edgars Juhnevičs, kuri pārdeva sev piederošās daļas no zemesgabala Jūrmalā, Tallinas ielā, Inārai Teterevai.
Trešajā epizodē runa ir par zemesgabalu Rīgā, Miglas ielā, kas pārdots Borisam Teterevam. Attiecīgi ceturtajā epizodē runa ir par “Kāpu” projektu. Visos šajos gadījumos ir iesaistīta Jeļena Lapsa, kas it kā darbojusies kā Teterevu pilnvarotā, bet darījumi notikuši bez cietušo ziņas.
Lazdiņa aizstāvis, advokāts Viktors Tihonovs uzsvēra, ka viņa klients kategoriski neatzīst savu vainu. “Runa šajā lietā ir par to, ka ir vairāki darījumi, kur Teterevu vārdā viņu pilnvarotā persona Jeļena Lapsa bija nopirkusi vairākus īpašumus,” stāstīja Tihonovs, attiecībā uz Lazdiņu apsūdzība esot balstīta uz to, ko Dzenītis un Grantskalns teikuši sarunā ar advokāti Ilmu Duku, pārdodot savus īpašumus, bet pēc tam vienojoties par šo darījumu atcelšanu. “Sarunas starp viņiem ir apsūdzības pamatojošs pierādījums – to nevar uzskatīt par tiesiski izvirzītu apsūdzību,” uzskata Tihonovs.
Pats Lazdiņš pauda viedokli, ka “šī ir pasūtījuma krimināllieta”.
Šodien tiesas sēdē Lazdiņa aizstāvis Tihonovs paziņoja, ka Lazdiņam neesot bijusi iespēja iepazīties ar krimināllietas materiāliem, proti, viņš nav varējis iepazīties ar liecībām latviešu valodā. Advokāts lūdza tiesai konstatēt, ka nav ievērota fundamentāla tiesību norma iepazīties ar liecībām valsts valodā, tāpēc lieta esot jānosūta augstāk stāvošam prokuroram trūkumu novēršanai.
Prokurore atzina, ka divi liecību protokoli nav iztulkoti, bet viņa šos trūkumus varot novērst. Teterevu pārstāvis, advokāts Romualds Vonsovičs ironizēja, ka lietas materiālos var iepazīties ar to, kā Lazdiņš citos apstākļos “ļoti izjusti” lieto savas zināšanas krievu valodā.
Lazdiņa aizstāvis Tihonovs arī atzīmēja, ka Dzenīša aizstāve, advokāte Duka šajā kriminālprocesā sniegusi juridisko palīdzību vairākiem lieciniekiem. Pēc Tihonova teiktā, pastāv apstākļi, kas liedz Dukai piedalīties šajā procesā, jo viņa atrodoties interešu konfliktā, tāpēc Lazdiņa aizstāvis izsaka noraidījumu advokātei, papildus aicinot viņu nopratināt kā liecinieci.
Lasot dažas telefonsarunas, Tihonovs izteicās, ka esot ļoti iespējams, ka par cietušajiem atzītās personas vai viņu pārstāvji Dukai esot piedāvājuši ievērojamu naudas summu kā atlīdzību. Advokāts citēja sarunu, kurā Duka saka, ka viņu “sliecoties” uzpirkt, piedāvājot “vienu skaidrā [..] ar nosacījumu, ka to ķēmu, to meli uzmetu riktīgi līdz restēm”. Tihonovs pieļāva, ka runa ir par Lazdiņu.
Tihonovs pievienojās tiesas jautājumam, kā tika iegūtas un kāpēc tika noklausītas sarunas ar advokātiem, jo lietas materiālos ir iekļauta arī atšifrēta viņa saruna ar klientu. Vairākiem advokātiem prokurores atbilde – klausījās, jo bija apsūdzēto aizstāvji – nelikās pieņemama. Prokurore pauda, ka par pierādījumiem viņa izteiksies vēlāk – tad, kad lietu sāks izskatīt pēc būtības.
Tiesa par noraidījumu advokātei lēmumu paziņos rīt, 26.februārī, plkst.10. Lietu šodien tiesa nesāka skatīt pēc būtības, un prokurore apsūdzību nenolasīja.
Kā ziņots, Augstākā tiesa 2011.gadā izbeidza tiesvedību Borisa Tetereva strīdā ar vairākiem uzņēmumiem par 50 miljonu eiro vērtu triju īpašumu Jūrmalā pirkuma līgumu. Toreiz Teterevs vērsās ar prasību Rīgas apgabaltiesā pret SIA “ATB 1”, SIA “Nemo Holdings” un SIA “Askanio”, lūdzot atzīt kā spēkā neesošu Jūrmalas īpašumu, kur bija plānots attīstīt vissezonas slēpošanas trases projektu “Kāpa”, pirkuma līgumu. Toreiz atbalstu izlīguma slēgšanai tiesas sēdē izteicis arī atbildētāju līdzīpašnieks Dzenītis, taču viņš toreiz pauda uzskatu, ka ir gatavs vienoties par izlīgumu tikai pret viena miljona eiro atkāpšanās naudu.