Bijusī sieva šķirtajam vīram neļauj satikties ar bērnu. Kādas tiesības ir tēvam? 0
Sieva neļauj satikties ar bērnu
Man ar tiesas spriedumu noteiktas saskarsmes tiesības ar bērnu – sestdienās un svētdienās katru nedēļu. Taču bijusī sieva regulāri izvairās dot man dēlu – atrunājas, ka viņš aizvests uz laukiem, ir slims vai daudz jāmācās u.tml. Nesen viņa man piedraudēja, ka bērnu vispār vairs neredzēšu. Ko darīt? JURIS BALVU NOVADĀ
Iespējamā rīcība
Jums jāvēršas tiesā, kas pieņēma nolēmumu par saskarsmes tiesībām, un jālūdz izsniegt izpildu rakstu. Tas jāiesniedz tiesu izpildītājam.
Ja tiesas nolēmumā ir noteikta saskarsmes tiesību īstenošanas kārtība, laiks un vieta, tiesu izpildītājs nosūtīs jūsu bijušajai sievai paziņojumu par pienākumu izpildīt nolēmumu noteiktajā kārtībā, laikā un vietā. Ja nolēmumā tas nav ierakstīts, tiesu izpildītājs pats noteiks izpildes vietu un laiku saprātīgā termiņā, bet ne vēlāk kā pēc divām nedēļām, ja vien no nolēmuma neizriet citādi. Paziņojumā tiesu izpildītājs brīdinās par sekām, ja viņa nolēmumu neizpildīs.
! Ja norādītajā laikā un vietā bērns nebūs sastopams un māte nepaziņos iemeslu vai paziņos iemeslu, ko tiesu izpildītājs neatzīs par attaisnojošu, vai māte atteiksies nolēmumu izpildīt neattaisnojoša iemesla dēļ, tiesu izpildītājs rakstīs aktu par nolēmuma nepildīšanu.
Sekas
Aktu par nolēmuma nepildīšanu tiesu izpildītājs nosūtīs rajona (pilsētas) tiesai, kas lēma par jūsu saskarsmes tiesībām. Tiesnesis var uzlikt jūsu bijušajai sievai naudas sodu līdz 1500 eiro, šo jautājumu izskatot rakstveida procesā. Taču naudas soda samaksa neatbrīvos viņu no pienākuma izpildīt nolēmumu.
Ja jūsu dēla māte joprojām nepildīs tiesu izpildītāja atkārtoti doto rīkojumu un par to tiks atkārtoti sastādīts akts, tiesu izpildītājs nosūtīs šo dokumentu prokuratūrai, lai tā lemtu par kriminālprocesa uzsākšanu sakarā ar ļaunprātīgu izvairīšanos no nolēmuma izpildes, kā arī ziņos par to bāriņtiesai. Speciālisti tad izvērtēs bērna mātes rīcību, un izpildu lietvedība tiks apturēta.
Krimināllikuma 296. pantā teikts, ka par tiesas nolēmuma neizpildīšanu vai izpildes kavēšanu personu soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu (uz laiku no 15 dienām līdz trīs mēnešiem) vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. Ja, piemēram, kādreiz iesniegsiet prasību par aizgādības tiesību atņemšanu jūsu bijušajai sievai, tiesa, izskatot šo lietu, ņems vērā arī saskarsmes tiesību izmantošanas kārtības pārkāpumus.