“Latvijas Avīze” pērn 8. februārī jau rakstīja par zemniekiem, kas vērsušies tiesā pret Limbažu novada zemnieku saimniecību “Kalnbudes”.
“Latvijas Avīze” pērn 8. februārī jau rakstīja par zemniekiem, kas vērsušies tiesā pret Limbažu novada zemnieku saimniecību “Kalnbudes”.
“Latvijas Avīze” pērn 8. februārī jau rakstīja par zemniekiem, kas vērsušies tiesā pret Limbažu novada zemnieku saimniecību “Kalnbudes”.

Bijušais politiķis piena purvā. Saimniecību tiesā iesūdzējuši zemnieki 1

Pagājušā nedēļā Vidzemes rajona tiesa piedzina no bijušā politiķa Dzintara Jaundžeikara zemnieku saimniecības “Kalnbudes” par labu zemnieku saimniecībai “Robežnieki” 31 976,11 eiro.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Šajā summā ietilpst 29 188,39 eiro nesamaksātais parāds par pienu (81 221 kg, par 0,297 eiro/kg), 1693,72 eiro likumiskie procenti, 5 eiro kancelejas nodeva un 1089 eiro par juridisko palīdzību. Tāpat “Kalnbudēm” nāksies samaksāt par tiesāšanās izdevumiem valstij 1249,15 eiro. Saimniecības “Kalnbudes” pretprasību pret “Robežniekiem” par 60 956,25 eiro tiesa noraidīja.

Solīja augstāku cenu

Sējas novada zemnieku saimniecība “Robežnieki” nav vienīgā, kurai Limbažu novada zemnieku saimniecība “Kalnbudes” palikusi parādā un ar kuru notiek tiesvedība: pagājušā gadā “Latvijas Avīze” rakstīja, ka Lauku atbalsta dienestā vērsušies pieci zemnieki ar prasību par kopējo parāda summu 110 255 eiro (bez soda procentiem). Iespējams, ka ir arī vēl citi zemnieki, kam Jaundžeikars palicis parādā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apkrāptie zemnieki pienu 2017. gadā sākuši nodot Jaundžeikaram labākas cenas dēļ. Jaundžeikaram bijuši noņēmēji Polijā, un viņš turējis cenu no 26 līdz 32 centiem par litru, kamēr citi Latvijā – līdz 24 centiem.

Zemnieki bijuši piena cenu krīzes nomocīti, un katrs cents bijis no svara. Kādu pusgadu Jaundžeikars varējis šo cenu starpību noturēt, līdz sākušās problēmas. Kad viņš vairs nemaksājis, zemnieki pārstājuši Jaundžeikaram nodot pienu, par to Jaundžeikars pēc tam izvirzījis pretenzijas – pretprasības tiesā, kad zemnieki tiesā vērsušies pret viņu, – par zaudējumu radīšanu: esot viņam piena plūsmu un maršrutus sabojājuši…

Piensaimnieki neslēpa savu sašutumu, ka šādi ar viņiem izrīkojies agrāk pazīstams politiķis, Saeimas deputāts, izbijis iekšlietu ministrs. Jāatgādina, ka bijušais iekšlietu ministrs un Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Jaundžeikars pirms septiņiem gadiem sodīts par uzkūdīšanu izpaust valsts noslēpumu, neilgi pabijis cietumā un ticis cauri samērā viegli, vienojoties ar prokuroru par 14 000 eiro naudas sodu.

Vairs nebrauca pēc piena

Tiesas sēdē “Robežnieku” īpašnieks Normunds Kalniņš skaidroja, ka pušu sadarbība beigusies 2018. gada 1. februārī, jo “Kalnbudes” viņam nezināmu iemeslu dēļ nevēlējās braukt pēc piena, pēc kā brīvi varēja ierasties sešos no rīta vai kaut vai pusnaktī, jo bija savstarpēja uzticība.

Parasti pienu savāca rīta agrumā. Bet pēkšņi “Kalnbudes” vairs nebrauca pienam pakaļ un neviens necēla telefonu. Iepriekšējā komunikācija bijusi ar īsziņām, pēdējā bijusi no “Kalnbudes” puses: “Labrīt! Tad saprotu, ka mašīna nav jāsūta.” “Robežnieki” bijuši bez­izejas situācijā.

N. Kalniņš norāda, ka vienpusēji līgumu neesot lauzis, viņam neviens nepaskaidrojis, kāpēc no 2018. gada 1. februāra nebrauca vairs pēc piena. Tā bijusi “Kalnbudes” izvēle. Bijuši jautājumi, tādēļ nosūtījis īsziņas “Kalnbudes” īpašniekam. Gaidījis kādu atbildi. Pēc šīs komunikācijas “Kalnbudes” vairs nebrauca, uz telefona zvaniem neatbildēja.

Reklāma
Reklāma

N. Kalniņš pieņēmis, ka tā ir viņu izvēle. “Kalnbudes” tomēr uzrakstīja telefona īsziņā atbildi, ka nebrauks pēc piena. N. Kalniņš atbildējis emocionālā īsziņā, ka pārtrauc piena piegādi, jo gribējis tikt skaidrībā par sarežģīto situāciju. Janvārī bankrotēja divi lieli uzņēmumi un palika zemniekiem parādā miljonus.

Līdz ar to bijusi milzīga spriedze zemnieku vidū. Dzirdējis visādas runas un satraucies, kas notiks turpmāk. Piena piegādi nav varējuši atsākt, jo ar “Kalnbudēm” vairs nav bijis nekādas komunikācijas. Neesot atteikušies pildīt līguma saistības, bet izteikuši bažas, uzskata, ka līguma saistības nepildītu, ja nedotu pienu, bet viņš bijis ar mieru dot, taču “Kalnbudes” nebrauca pienam pakaļ.

Brīdī, kad “Kalnbudes” atsūtījušas īsziņu, ka mašīnu nesūtīs, saimnieks sapratis, ka tās izbeidz sadarbību. Bijusi mutiska vienošanās, parakstot pēdējo līgumu, ka samaksa tiks veikta desmit dienu laikā, kā tas bijis iepriekš, bet “Kalnbudes” sākušas kavēt maksājumus.

Aizstāv “Kalnbudes”

Tiesas sēdē atbildētāja “Kalnbudes” pilnvarotā pārstāve Sanita Bite skaidroja – tas neatbilstot patiesībai, ka starp pusēm nav bijusi komunikācija. “Kalnbudes” esot centusies norēķināties pat ātrāk, nekā teikts līgumā. Līgums neticis izbeigts, abām pusēm par to savstarpēji vienojoties, ­nedz arī kādā citā tiesiskā ceļā, un “Kalnbudes” līdz tam pildījušas līguma nosacījumus.

Nespējot vienoties par ātrāku samaksas termiņu, “Robežnieki” bez iepriekšēja brīdinājuma jau ar 2018. gada 1. februāri pārtraukuši pildīt ar līgumu pielīgtās saistības – vairs pienu nepiegādāja. Turklāt telefoniskās sarunās, klātienē un nosūtot dažādu informāciju elektroniskā veidā, “Robežnieki” pauduši savu viedokli citiem piena ražotājiem, tādējādi darījuši zināmus līguma nosacījumus un visādā veidā izplatījuši informāciju, kas neatbilst patiesībai vai ceļ neslavu, grauj “Kalnbudu” reputāciju.

Bez “Robežniekiem” arī Siguldas novada zemnieku saimniecība “Jaunveltiņi” uzvarējusi ne tikai pirmās, bet arī otrās instances tiesā par 31 587 eiro un tagad gaida datumu trešās instances tiesai.

Dz. Jaundžeikars no komentāriem par šo un citām “piena” tiesām atteicās.

Saimniecība “Kalnbudes”

“Kalnbudes”, zemnieku saimniecība Limbažu novada Vidrižu pagastā, īpašnieks Dzintars Jaundžeikars, dibināta 1992. gada 21. oktobrī. 2017. gadā strādājusi ar 5 697 994 eiro apgrozījumu un 11 830 peļņu. 2017. gadā palikusi parādā piegādātājiem 427 620 eiro, pavisam parādsaistības 530 865 eiro.

Piecos atsevišķos pieteikumos tiesā vērsās četras zemnieku saimniecības un viena privātpersona par naudas nesamaksāšanu par 2018. gadā piegādāto svaigpienu – kopsummā par 110 255 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.