Aprit otrā gadskārta kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā

Bijušais NATO ģenerālsekretāra vietnieks: “Karš ir stiprinājis NATO, taču Ukrainas pievienošanās aliansei radīs bīstamas sekas” 138

Putins ir padarījis NATO stiprāku nekā jebkad agrāk, taču Ukrainas pievienošanās aliansei var radīt vēl viena pasaules kara risku, brīdinājis bijušais NATO ģenerālsekretāra vietnieks Alesandro Minuto-Rizzo, ziņo “The Sun”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Visreālākais šķiet otrais scenārijs!” Mākslīgais intelekts prognozē, vai Tramps var izbeigt karu Ukrainā šogad
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Kokteilis
FOTO. Kā izskatās uzņēmēja Gavrilova 1,9 miljonus vērtā villa jūras krastā, ko “atņēmusi” banka?
Lasīt citas ziņas

NATO 75. dzimšanas dienā Alesandro Minuto-Rizzo brīdināja: “Vienmēr pastāv jauna pasaules kara draudi.”

Kopš 1949. gada NATO ir palielinājusi savus spēkus visā Austrumeiropā un paplašinājusies līdz 32 dalībvalstīm. Putina iebrukums Ukrainā 2022. gadā aliansi atdzīvināja, jo tā bija spiesta stāties pretī vienam no nopietnākajiem konfliktiem Rietumos kopš alianses izveidošanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

NATO valstis saskaras ar milzīgu izaicinājumu nodrošināt, lai Ukraina, kas pretendē uz pievienošanos, nezaudētu cīņu un spētu atvairīt Putina spēkus.

Taču NATO ir lielāks IKP (tas 20 reizes pārsniedz Krievijas) un 3,2 miljoni militārpersonu, salīdzinot ar Krievijas 1,2 miljoniem.

Kopumā aliansei ir arī četras reizes vairāk tanku, trīs reizes vairāk kaujas lidmašīnu un 16 aviācijas bāzes kuģi, salīdzinot ar Putina vienu.

Putins paziņoja, ka pieteicis karu Ukrainai daļēji tāpēc, ka NATO paplašinās tuvāk Krievijas robežām. Krievijas tirāna mērķis bija vājināt aliansi, bet tā vietā viņš ir stiprinājis NATO, sacīja 83 gadus vecais vīrietis.

Viņš “The Sun” skaidroja: “Krievijas agresija Ukrainā bija paredzēta, lai savā ziņā cīnītos pret NATO. Bet sanāca otrādi… Jūs redzat, ka Somija un Zviedrija, kurām iepriekš nebija nodoma pievienoties NATO, kļuva par NATO dalībvalstīm. Karš ir stiprinājis NATO. Tas ir paradoksāli, bet tas ir noticis.”

Taču Minuto-Rizzo norāda, ka, viņaprāt, Ukrainas pievienošanās NATO radīs bīstamas sekas, un uzskata, ka Kijiva būtu labāk aizsargāta, ja nebūtu alianses dalībvalsts.

Vairākas Austrumeiropas valstis, tostarp Polija un Baltijas valstis, uzskata, ka Ukrainas pievienošana NATO būtu efektīvākais veids, kā apturēt Putinu. Citas NATO amatpersonas ir brīdinājušas, ka ir par agru.

Ja NATO sūtīs karaspēku uz Ukrainu, tas mainīs kara gaitu

Minuto-Rizzo sacīja: “Es neesmu pārliecināts, ka NATO paplašināšana ar Ukrainu ir labākai solis. Ir daudz veidu, kā aizsargāt valstis, kad karš būs beidzies, nekļūstot par NATO dalībvalstīm. Nav nekādas vajadzības Ukrainai kļūt par NATO dalībvalsti.

Ja Ukraina kļūs par NATO dalībvalsti, tas uzreiz mainīs kara raksturu – tas būs Krievijas karš pret NATO valstīm.

Tas būs kaut kas jauns, atšķirīgs un bīstams.”

Tā kā Rietumu militārajai aliansei aprit 75 gadi, NATO vadītājs Jenss Stoltenbergs ierosināja izveidot piecu gadu fondu 108 miljardu dolāru apmērā, cenšoties nodrošināt ilgtermiņa atbalstu Kijivai. Viņš arī cenšas panākt, lai NATO tiešāk iesaistītos piegāžu koordinēšanā, no kā alianse līdz šim ir atteikusies, jo baidās, ka tas varētu tuvināt aliansi karam ar Krieviju.

Krievijas uzbrukuma Ukrainai sekas

Taču Minuto-Rizzo uzsvēra: “Ir loģiskāk maksimāli aizstāvēt Ukrainu, atbalstīt Ukrainu ekonomiski… bet tajā pašā laikā bez agresijas Krievijā. Ar aizsardzību, bet ne ar uzbrukumu. Ja NATO sūtīs karaspēku uz Ukrainu, tas mainīs kara gaitu. Un tas nav vajadzīgs. Labākais, ko darīt, ir atbalstīt ukraiņus, lai viņi cīnītos par savu valsti.

Reklāma
Reklāma

Un vienmēr pastāv vēl viena pasaules kara draudi. Es nedomāju, ka tas notiks, taču jūs nekad nezināt. Tāpēc labāk ir ievērot noteikumus.”

Ceturtdien Kremlis paziņoja, ka Krievija un NATO tagad atrodas “tiešā konfrontācijā”. Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs žurnālistiem sacīja: “Patiesībā attiecības tagad ir noslīdējušas līdz tiešas konfrontācijas līmenim. NATO jau bija iesaistīta konfliktā ap Ukrainu un turpina virzīties uz mūsu robežām un paplašināt savu militāro infrastruktūru mūsu robežu virzienā.”

Minuto-Rizzo brīdināja, ka runas par Trešo pasaules karu ir ļoti bīstamas.  Viņš mudināja pasaules līderus pārtraukt diskusijas par kodolkara iespējamību, lai neprovocētu kādu uz muļķīgu soli, jo tā būs katastrofa visiem.

Ukraina pēc Krievijas raķešu uzbrukuma. 2024. gada 2. janvāris

Neskatoties uz Putina draudiem, Minuto-Rizzo netic, ka tirāns uzbruks kādai NATO valstij: “Krievija nav tik spēcīga, kā citiem varētu šķist. Galu galā, Krievijai ir mazāks IKP nekā Itālijai. Viņi ir ļoti spēcīgi no militārā viedokļa, taču nav tāda lielvara, kā bija Padomju Savienība.

Es nesaprotu, kāpēc viņi varētu gribēt uzbrukt Rietumeiropai un NATO valstīm, piemēram, Rumānijai vai Polijai. Tā būtu liela kļūda. Es nedomāju, ka tā notiks.”

LA.LV Aptauja

Vai, tavuprāt, Ukrainai vajadzētu pievienoties NATO?

  • Jā, šaubu nav
  • Drīzāk jā
  • Nē, esmu pilnīgi pret
  • Drīzāk nē
  • Man nav viedokļa par šo jautājumu
  • Neinteresē

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.