“Ir naivi cerēt, ka tas bija draudzīgais drons. Es ar savu sirmo bārdu tādām lietām neticu!” uzskata bijušais kriminālpolicijas priekšnieks Pumpurs 156

“Bēdīga situācija… Tas ir karš, kas atnācis arī līdz mūsu durvīm, līdz mūsu robežām un ir naivi cerēt, ka tas bija draudzīgais drons,”  tā TV24 raidījumā “Preses klubs” sacīja drošības eksperts un bijušais kriminālpolicijas priekšnieks Valdis Pumpurs, paužot savu viedokli par sestdien, 7.septembrī, Rēzeknes novada Gaigalavas pagastā no Baltkrievijas puses ielidojušo un nokritušo Krievijas “Shahed” tipa dronu, kas bija aprīkots ar sprāgstvielām.

Reklāma
Reklāma
“Ieraudzīju Rimi saldējuma cenu un vajadzēja pārliecināties, ka arvien esmu Latvijā…” kārtējais šoks par augstajām cenām 49
Kokteilis
Visums ir iekļāvis “melnajā sarakstā” četras Zodiaka zīmes! Uzzini, kurām zīmēm šonedēļ gaidāmi īpaši izaicinājumi 6
Risks ir viens no vislielākajiem: jau tuvākajos mēnešos Krievijā var notikt neiedomājamākais 56
Lasīt citas ziņas

“Es ar savu sirmo bārdu tādām lietām neticu,” turpināja teikt Pumpurs. “Rumānija, Latvija, Ārlandes, Stokholma gandrīz vienā laikā – nu tā nav draudzīgo dronu nomaldīšanās! Un vēl jāņem vērā apstāklis, ka tam dronam, kas nomaldījies, bija jāšķērso visa Baltkrievijas valsts teritorija, vēl bija jānolido 100 km pa Latviju un tikai tad jānogāžas… Vai tā ir sakritība vai nejaušība? Es tam neticu. Protams, man nav fakti un argumenti, bet pēc savas pieredzes un izjūtām es uzskatu, ka nē – tas bija mērķtiecīgi,” secinājis bijušais kriminālpolicijas priekšnieks Pumpurs.

Varbūt ar šo krievu dronu nebija mērķis “kaut ko spridzināt vai uzbrukt, bet testēt vai karsēt atmosfēru – tas bija viņa uzdevums,” uzsvēra Pumpurs TV24 raidījumā “Preses klubs”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz ar to eksperts secinājis: “Es uzskatu, ka mēs ne sevišķi labi izpildījām šo atbildes gājienu. Mēs tā neparādījām, ka esam NATO dalībvalsts. Bija jāparāda skaidra nostāja un arī attieksme. Un ir ļoti svarīga attieksme ne tikai uz āru pret Krievijas rīcību, bet arī pret sabiedrību, jo mēs – tauta – neesam zemākā šķira. Sabiedrībai tas ir jāizskaidro ar visu skurpulozāko rūpību – dažu stundu laikā bija jādod atsauce, ka tiek gatavota, apkopota informācija un tikko tas būs iespējams nāks klajā ar paziņojumu. Un tas bija jādara burtiski uzreiz – dažu stundu laikā,” uzskata Pumpurs.

Pēc drošības eksperta domām, kad būtu sākotnēji informēta sabiedrība par to, ka informācija tiks apkopota, tad pēc tam arī varēja veikt analīzi, apkopot sīkāk informāciju par notikušo incidentu un apzināt kolēģus.

“Un tad bija jānāk ar skaidru vēstījumu, nevis ar tādu taisnošanos vai stostīšanos, vai pārteikšanos. Tas neder! Bija jāparāda skaidri. Tāpat nav arī saprotams, kur mums ir NATO struktūras, atbalsta dienesti, ekselences centri, komunikācijas vienības, kas to dara?” neizpratni pauda bijušais kriminālpolicijas priekšnieks Pumpurs. “Viņi varēja nākt talkā, būt tādi vienoti… Man personīgi iztrūkst Itālijas Aizsardzības ministrijas viedoklis, jo viņi pašlaik vada šo patrulēšanu mūsu debesīs – viņi arī varēja dot skaidrojumu,” norādīja Pumpurs TV24 raidījumā “Preses klubs”.

Tiek ziņots, ka pirmie secinājumi saistībā ar pār Latgali dreifējušo krievu “Shahed” tipa dronu varētu būt zināmi oktobra sākumā, tā šodien, 12.septembrī, ziņoja aģentūra LETA, atsaucoties uz Aizsardzības ministrijas (AM) infromāciju.

Pēc 7.septembrī notikušā incidenta, Rēzeknes novada Gaigalavas pagastā nogāžoties ar sprāgstvielām aprīkotam Krievijas dronam, sākta izmeklēšana. Līdz tās noslēgumam netiks izpausta informācija nedz par drona lidojuma laiku, nedz arī trajektoriju, skaidroja ministrijā.

Dienesta pārbaudes ilgums atkarīgs no dažādiem apstākļiem, taču pirmais ziņojums tiek sagaidīts 20 dienu laikā – septembra beigās vai oktobra sākumā.

Jau ziņots, ka 7.septembrī Rēzeknes novada Gaigalavas pagastā nokrita Krievijas “Shahed” tipa drons. Latvijas Nacionālie bruņotie spēki situāciju monitorējuši, taču netika pieņemts lēmums nedz šo dronu notriekt, nedz pacelt gaisā Latvijā dežurējošos NATO iznīcinātājus, kas izpelnījies daļas sabiedrības kritiku. Kad drons nokrita, deaktivizēta tā kaujas galviņa, kas sākotnēji nebija eksplodējusi.

Reklāma
Reklāma

Pēc notikušā Aizsardzības ministrija sākusi konsultācijas ar sabiedrotajiem, kas pēdējā laikā saskārušies ar līdzīgiem incidentiem. Tāpat tiek iniciētas plašākas konsultācijas, lai kopā ar NATO sabiedrotajiem meklētu kolektīvus risinājumus. Aizsardzības resorā arī sāktas izvērtēšana par atbildīgo personu rīcību incidenta laikā.

Plašāk skatieties pievienotajā video!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.