Bijušais Krievijas diplomāts: Iznīcinot opozīciju mājās, Putins pievērsīsies tiem, kas uzdrošinās runāt ārzemēs 60
Vladimirs Putins piektdien smaidīja un izskatījās neierasti priecīgs, slavējot rūpnīcu strādniekus un jokojot ar valsts reportieriem rūpnīcā Čeļabinskā, vēsta “The Guardian.
Tas liecināja par pilnīgu pārliecību, ka viņš tajā dienā “izbēgs” no sava lielākā kritiķa nāves cietumā un pārspēs Ukrainu kaujas laukā. Iespējams, pasaule nekad neuzzinās, kas tieši notika Alekseja Navaļnija nāves dienā. Navaļnija ģimenei pat vēl nav ļauts redzēt mirstīgās atliekas.
Navaļnijs pavadīja vairākus gadus, izturot Krievijas cietumu sistēmas ļaunākās pārmērības. Valsts soda kolonijas ir bēdīgi slavenas ar drūmajiem apstākļiem, taču pret Navaļniju izturējās īpaši cietsirdīgi.
Neskatoties uz viņa nāves apstākļiem, gadiem ilgās ciešanas liek viņa atbalstītājām uzskatīt, ka Kremlis ir atbildīgs. “Putins nogalināja Alekseju Navaļniju,” sacīja Navaļnija sabiedrotais un Pretkorupcijas fonda pētnieks Georgijs Alburovs, piebilstot, “kā tieši viņš to izdarīja, noteikti tiks atklāts.”
Rietumu līderu viedoklis bija līdzīgs, taču šie izteikumi labākajā gadījumā liks Kremlim paraustīt plecus.
Jau pēc starptautiskās krimināltiesas sprieduma, kurā viņš tika apsūdzēts par ukraiņu nolaupīšanu, meklēšanā izsludinātais Putins jau sen ir pārtraucis interesēties par Rietumu viedokli.
Viņa kontrole pār iekšpolitiku tagad šķiet ir pilnīga. Pēc nākamā mēneša vēlēšanām viņš tiks “kronēts” uz vēl vienu sešu gadu termiņu prezidenta amatā un viņa pilnvaru laiks varētu pārspēt pat padomju diktatora Josifa Staļina pilnvaras. Putins līdz šim ir bijis amatā 24 gadus. Staļins nomira 1953. gadā pēc 29 gadus ilgas valdīšanas.
Tuvojoties Putina iebrukuma otrajai gadadienai, Ukrainai ir netiek sniegta vitāli svarīga palīdzība. Sestdien Ukrainas armija bija spiesta atkāpties no Avdiivkas, galvenās Ukrainas frontes pilsētas.
Donaldam Trampam, kurš vēl nav komentējis Navaļnija nāvi, ir reālas izredzes kļūt par nākamo ASV prezidentu. Tas Putinam varētu dot lielāku brīvību Ukrainā un ārpus tās.
Šī vilcināšanās, visticamāk, tikai stiprinās Putinu. “Jo vairāk viņš sajūt to, ka netiek sodīts, jo agresīvāks viņš kļūst,” sacīja Boriss Bondarevs, bijušais augsta ranga Krievijas diplomāts, kurš pēc kara sākuma 2022.gadā pameta Kremli.
Šķiet, ka šis noskaņojums ir infekciozs Putina sabiedroto vidū. “Krievija nevienam nav parādā — sāksim ar to,” raksta valsts kontrolētās raidorganizācijas “RT” vadītāja Margarita Simonjana, komentējot NATO paziņojumu, ka Putinam būs jāatbild uz nopietniem jautājumiem saistībā ar Navaļnija nāvi.
Pēc viņa nogalināšanas daudzi baidās par to, kas notiks. “Krievijas valdnieks nākamajos gados var uzsākt daudz neapdomīgākas darbības par tām, ko esam redzējuši līdz šim,” rakstīja Kārnegi Krievijas Eirāzijas centra direktors Aleksandrs Gabujevs.