FOTO. Bija jau piemirsts? Masu slepkava Breivīks iesūdz Norvēģiju tiesā. “Es jūtos pārāk izolēts!” 90
Anderss Bērings Breivīks, galēji labējais fanātiķis, kurš 2011. gadā Norvēģijā sarīkoja sprādzienu un vēlāk apšaudē nogalināja 77 cilvēkus, pirmdien ieradās tiesā. Tā tika izveidota viņa cietumā, pēc paša ierosināta tiesas procesu, lai pārtrauktu savus izolācijā pavadāmos gadus. Breivīks šodrīd tiesā iesūdzējis savu valsti Norvēģiju un lūdz tiesu atcelt ierobežojumus viņa sarakstei ar ārpasauli.
Melnā uzvalkā, baltā kreklā un brūnā kaklasaitē ģērbies, Breivīks neko neteica un nerādīja arī savu tradicionālo žestu, ieejot tiesas sēdē. Tā bija iekārtota stingrās drošības cietuma sporta zālē 70 km uz ziemeļrietumiem no Oslo.
44 gadus vecais vīrietis bezkaislīgi sēdēja, kamēr viņa advokāts izklāstīja savu argumentu, ka viņa klienta esošie apstākļi pārkāpj viņa cilvēktiesības.
“Viņš ir bijis izolēts jau apmēram 12 gadus,” tiesas sēdē sacīja advokāts Oeišteins Storviks. “Viņš sazinās tikai ar profesionāļiem un cietuma darbiniekiem, nevis ar citiem ieslodzītajiem.”
Breivīks izcieš 21 gada cietumsodu – ilgāko, ko Norvēģijas tiesa var piespriest, bet to var pagarināt uz laiku, kamēr viņš tiek uzskatīts par draudu sabiedrībai. Viņa cietums atrodas Tirifjordena ezera krastā, kur atrodas Utejas sala, Breivīka šaumsinošās apšaudes vieta.
Breivīks jau 2016.gadā iesūdzēja valsti tiesā, apgalvojot, ka tā pārkāpj Eiropas Cilvēktiesību konvenciju, tostarp sadaļas, kurās teikts, ka neviens nedrīkst tikt pakļauts “spīdzināšanai vai necilvēcīgai, vai pazemojošai attieksmei, vai sodīšanai”. Sākotnēji viņš uzvarēja lietu, bet gadu vēlāk, pirms jebkādi ierobežojumi tika atcelti, tas tika atcelts apelācijas kārtībā.
Jau ziņots, ka Breivīs Oslo sarīkotā sprādzienā nogalināja astoņus cilvēkus, pēc tam jauniešu nometnē nošāva vēl 69 cilvēkus, no kuriem lielākā daļa bija pusaudži.
Breivīks šobrīd savu laiku pavada īpašā Ringerikes cietuma daļā, kas ir jau trešais cietums, kurā viņš atrodas.
Tieslietu ministriju pārstāvošie juristi saka, ka Breivīks ir jānošķir no pārējiem ieslodzītajiem, jo viņš joprojām rada draudus sabiedrībai.
Viņi tiesā norādīja, ka viņa izolēšana ir “relatīva”, jo viņam ir kontakti ar apsargiem, priesteri, veselības aprūpes speciālistiem un vēl nesen ar kādu brīvprātīgo no ārpuses, kuru Breivīks vairs nevēlas redzēt. Viņš arī katru otro nedēļu uz stundu tiekas ar diviem ieslodzītajiem.
Breivīku kā iedvesmas avotu minēja Brentons Tarants, kurš 2019. gadā divās mošejās Kraistčērčā, Jaunzēlandē, nogalināja 51 cilvēku.
Jaunajā lietā tiesneša spriedums tiks pasludināts tuvāko nedēļu laikā.