Bieži izmanto savā virtuvē cepampapīru? Izrādās, ka no šī ieraduma savas veselības dēļ labāk atbrīvoties 10
Vai esat dzirdējuši pas perfluoralkilsavienojumiem jeb PFAS? Saturot vairāk nekā 4700 ķīmisku vielu, PFAS ir plaši izmantotu, mākslīgu ķīmisko vielu grupa, kas laika gaitā uzkrājas cilvēkos un vidē. Tās tiek dēvētas par “ķīmiskām vielām uz visiem laikiem”, jo tās ir ārkārtīgi noturīgas mūsu vidē un ķermenī. Tās var izraisīt veselības problēmas, piemēram, aknu bojājumus, vairogdziedzera saslimšanu, tuklumu, auglības problēmas un vēzi.
Vācu portāls Chip.de norāda, ka šīs vielas satur arī daudzu mūsu ikdienā tik bieži izmantotais cepampapīrs.
Vācu pētnieki norāda, ka PFAS vielas lielākā vai mazākā koncentrācijā sastopamas teju katra mūsdienu cilvēka organismā, taču vēlams, protams, izvairīties no to nonākšanas organismā.
Šīs vielas satur lielākā daļa cepampapīru, protams, tajos tās ir samērā nelielā daudzumā, kas pats par sevi neko bīstamu veselībai nenodara, taču Luīze Kernere, kas ir ķīmijas eksperte, norāda, ka šīs vielas augstā temperatūrā sāk iztvaikot, tādējādi var nonākt gan pārtikā, gan gaisā.
Ko darīt? Laikos, kad cepampapīrs vēl nebija kļuvis par ikdienā izmantotu preci, tā vietā panna tika apstrādāta ar taukiem, sviestu vai eļļu, pēc tam pārberot ar miltu kārtu. Tas noteikti ir veselīgāk, taču sarežģītāk, jo panna pēc tam būs jāmazgā.
Interesants ieteikums ir izmantot cepampapīra vietā, piemēram, cepot cepumus, vafeļu plāksnes bez pildījuma, ko mēdz izmantot mājās, lai paši pagatavotu vafeļu torti.