Ap 200 slimību 0
Ja slimība ir ģenētiski noteikta, skrim-slis aktīvāk noārdās pirkstu distālajās locītavās, kur sprauga sašaurinās un veidojas kaulu izaugumi,” skaidro reimatoloģe Daina Andersone. Mezglaini pirksti ģimenē var būt vairāku paaudžu sievietēm, reizēm tie veidojas pat 25–30 gadu vecumā. Iespēju saslimt ar osteoartrītu palielina liekais svars, locītavu traumas, iedzimtība un vecums – vidēji ar to saslimst pēc 45–50 gadu vecuma.
“Slimojot ar podagru, asinīs palielinās urīnskābes līmenis. Urīnskābes kristāli izgulsnējas locītavās, izraisot iekaisumu, spēcīgas, pēkšņas sāpes, apsārtumu un pietūkumu. Visbiežāk cieš kāju īkšķu locītava, roku pirkstu un ceļa locītavas, taču podagriskie tofi jeb mezgliņi, kas satur urīnskābes kristālus, var atrasties ikvienā organisma vietā, sākot no smadzenēm un beidzot ar nierēm, sirdi un asinsvadiem,” stāsta reimatoloģe. Visbiežākais podagras cēlonis ir purīnvielām un olbaltumvielām bagāts uzturs (gaļa, alkoholiskie dzērieni, arī alus). Podagru mēdz dēvēt arī par pirmdienas rīta slimību, jo tās saasinājumi parasti rodas pēc sātīga mielasta.
būt arī hemolītiskais streptokoks, kas atrodas mandelēs. Bērniem tas izraisa reimatisko drudzi ar sāpēm locītavās un sirdskaites veidošanos,
bet pieaugušajiem – reimatisko artrītu.