Foto – Shutterstock

Biežākie locītavu bojājumi 0

Locītavu traumas nav nekāds retums. Tās var gūt gan mājās, gan uz ielas, gan sportojot. Atkarībā no traumas veida, var būt bojātas gan saites, gan skrimslis, gan locītavas kapsulas un kauli. No visām locītavām visvairāk traumu riskam ir pakļautas pēdas un ceļa locītvas. Taču, ja locītavas sākušas sāpēt bez kāda redzama iemesla, iespējams, tās skārusi kāda muskuloskeletāa vai pat ar locītavām nesaistīta slimība.

Reklāma
Reklāma

Sports, neuzmanība un slidenas ietves

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Biežākās locītavu traumas ir sasitumi un sastiepumi. Sitiena gadījumā var būt asinsizplūdums ne tikai mīkstajos audos, bet arī locītavas dobumā (hemartroze). Sāpes locītavā atkarīgas no asinsizplūduma vietas un izmēriem – jo lielāks ir asinsizplūdums un audu iestiepums, jo tuvāk saitēm tas atrodas, jo stiprākas sāpes un vairāk ierobežotas locītavas kustības. Pāris dienu pēc traumas locītava var būt sāpīga, pietūkusi. Lielākajā daļā gadījumu tas pāriet pats no sevis. Taču, ja locītavas vēl pēc nedēļas sāp tikpat stipri vai vēl stiprāk, noteikti jādodas
pie traumatologa.

Lai locītava būtu stingra un stabila jebkurā pozīcijā, saitēm, kas to satur kopā, jābūt iestieptām. Viena no biežākajam traumām ir saišu sastiepums vai plīsums – pilnībā vai daļēji. Parasti cieš jeb pamežģās pēdas, arī ceļa locītavas. Neveikli sperot kāju, var lūzt potītes kauls. Taču reizēm lūzums sadzīst pat ātrāk nekā saite.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Saites reti plīst pilnībā,” skaidro traumatologs ortopēds Jānis Dobelnieks. “Visbiežāk plīst priekšējā krusteniskā saite kopā ar iekšējo sānu saiti ceļa locītavā. Iemesls parasti ir liels ātrums, strauji pagriezieni un ķermeņa rotācija, kad pēdas stingri piespiestas zemei, kā tas ir, spēlējot futbolu, basketbolu, florbolu. Celis vairs nav pilnvērtīgs, tādēļ grūti iet pa nelīdzenu vai slidenu virsmu, strauji mainīt skriešanas virzienu.”

Smagākas traumas gadījumā saite var tikt atrauta no kaula. Tā mēdz notikt ar ļoti stiprām saitēm, piemēram, pēdas locītavas rajonā.
Ja locītava pēc traumas sāp vairākas nedēļas, var teikt, ka tas ir normāli. Piemēram, lai daļēji plīsušas saites šķiedrās izveidotos rētaudi un tā atjaunotos, paiet apmēram pusotra mēneša. Šajā laikā jābūt ļoti uzmanīgam, jālieto fiksators, varbūt pat kruķi. Vieglas saišu traumas sadzīst pašas, bet smagākām traumām var būt nepieciešama operācija.

Ceļa locītavā atrodas menisks, kas kā starplika vai amortizators atrodas starp diviem kauliem. Ar savu īpatnējo formu tas nodrošina, lai apaļa kaula virsma slīdētu attiecībā pret plakanu un locītava būtu stabila. Kvalitatīvs menisks ir kā stingra gumija, taču deģeneratīvu izmaiņu dēļ tas var zaudēt savu elastīgumu, plaisāt un plīst pat niecīga trieciena rezultātā. Atšķirībā no saišu bojājumiem meniska atlūzas dēļ locītava var ieķīlēties, tas ir, rodas pēkšņi kustību ierobežojumi, kad nevar izstiept, ne arī pilnīgi saliekt kāju ceļa locītavā.

Izmežģījumi, kad notiek locītavu veidojošo kaulu galu savstarpēja novirze, visbiežāk skar pleca (60% no visiem izmežģījumiem), kā arī elkoņa, ceļa un pirkstu strapfalangu locītavas. Par to liecina sāpes un funkcijas zudums kājā vai rokā. Tas ir signāls, ka jāvēršas pēc palīdzības pie traumatologa. Ja tiek sarautas saites, tās kļūst vājas, un pat visniecīgākās kustības dēļ locītava var atkal izmežģīties.
Kaulu lūzumi visbiežāk skar pēdas locītavu,

kurās var lūzt potītes vai spieķakauls. Tās ir tipiskas ziemas sākuma traumas. Ja kauls savā garajā daļā lūst locītavas iekšienē, tas nerada tik paliekošas sekas kā lūzums, kura līnija ietiecas locītavā, mainot virsmas konfigurāciju un radot nobīdi.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.