Kā apkarot biešu dīgstu puvi? 0
Mums ir neliela saimniecība, kur lopbarībai audzējam puscukurbietes. Pagājušajā gadā sējumu stipri bojāja dīgstu puve. Gribu zināt, kā to var apkarot. Varbūt sēklu vajag kodināt, bet ar ko? ANITA B. KRUSTPILS NOVADĀ
LLKC Bauskas konsultāciju biroja speciāliste augkopībā Ieva Litiņa uzsver: lai ierobežotu biešu dīgstu puvi, viens no svarīgākajiem nosacījumiem ir augu maiņas ievērošana. Vienā un tajā pašā laukā puscukurbietes drīkst audzēt tikai pēc četriem gadiem. Sēj agri (aprīlī, līdz maija sākumam), jo lopbarības bietes ir aukstumizturīgas, nebaidās no pavasara salnām. Augsnei jābūt nedaudz iesilušai, labi sastrādātai un bagātīgi mēslotai. Sējot novēloti, sēklām var pietrūkt mitruma, un tad tās sadīgst nevienmērīgi. Sēklas iestrādā 2–3 cm dziļi. Ja iesēj dziļāk, tām trūkst gaisa; sadīgušie augi ir novājināti un ieņēmīgi pret infekciju. Pārāk biezu sējumu laikus retina. Irdina arī augsni, lai iznīcinātu nezāles un neveidotos augsnes garoza.
Pašlaik Latvijā nav reģistrēts neviens preparāts, ko varētu izmantot puscukurbiešu sēklu kodināšanai. Puscukurbietes nav pārāk izplatīta kultūra, tāpēc sēklu tirgotājus šī niša īpaši neinteresē. Veikalos nopērkamās sēklas ne vienmēr ir kvalitatīvas, tās nav kalibrētas, nav arī apstrādātas ar kodni.
SIA “Bioefekts” direktore Anita Lielpētere iesaka dīgstu puves ierobežošanai izmantot Trihodermīnu. Puscukurbiešu sēklas pirms sējas sajauc ar sausu preparātu (20 g vai 100 g iesaiņojumā), uz 1 kg sēklu ņemot 100 gramu.