Neparastie telefonzvani 0
Šogad un nākamos divus gadus Agihas plānā ir vēl divi nozīmīgi ar organizācijas ViiV Healthare atbalstu īstenojami projekti – “Latvijas badiju kustība”, kura ietvaros notiek sadarbība ar “Dialogu” un apvienību HIV.LV, un projekts “Koalīcija pārmaiņām”, kas tiks īstenots, sadarbībā ar “Mozaīku” un Baltijas HIV organizāciju.
Kas ir šie projekti? Andris atklāj, ka pirmais no tiem ir finansējums palīdzības telefonam “Līdzīgs līdzīgam”: “Kaut neliels, bet arī pārdesmit eiro ir iepriecinājums šim cilvēkam, kurš daudzu gadu garumā atbild uz telefona zvaniem. Viņš jūtas novērtēts, jo idejas vārdā var darīt daudz, bet maizes šķēli vajag katram.”
Arī saņemtie zvani nav no vienkāršākajiem. Biedrības vadītājs atklāj, ka reizi trijās dienās noteikti piezvana kāds, kurš nupat uzzinājis par savu diagnozi, un saruna parasti ir visai sarežģīta: “Cilvēks vēl ir apjucis, nobijies, pilnīgi zaudējis pamatu zem kājām. Mēs dzirdam ļoti dažādus stāstus, un tie mums palīdz arī saprast, kas cilvēkiem ir svarīgi, kāda palīdzība nepieciešama. Šajos virzienos tad arī darbojamies – rakstām un īstenojam dažādus projektus.”
Andris pastāsta par kādu neparastu telefonzvanu, ko biedrība saņēmusi – zvanītāja bijusi aptuveni 30 gadu veca sieviete, kura teikusi, ka esot labi situēta, skaista un kā normāls cilvēks vēlas seksuālas attiecības. Izskatīgai sievietei, protams, nav problēmu iepazīties, taču vienīgā bēda, ka viņa esot ļoti godīga. “Nonākot līdz risinājumam, kas varētu beigties no rīta, viņa potenciālajam partnerim parasti atklāj savu diagnozi, un vīrietis pēkšņi atceras, ka nav izslēdzis gludekli vai steidzami jāpaveic kas cits. Šī sieviete zvanīja mums un lūdza, lai sameklējam viņai partneri. Tā kā neesam iepazīšanās birojs, palīdzēt nevarējām, taču ieteicām viņai ievietot sludinājumu, ka HIV inficēta sieviete meklē partneri seksuāliem kontaktiem,” teic Andris uzsverot, ka reālā dzīve ļoti bieži atšķiras no tām rekomendācijām, ko var izlasīt dažādās interneta vietnēs vai saņemt ārsta kabinetā.
Otrs no minētajiem projektiem ir punktu izveide, kur cilvēkam būtu iespēja saņemt bezmaksas testu uz HIV/AIDS. “Mozaīka” veic divus lielus pētījumus par sabiedrības informētību un attieksmi pret HIV pozitīviem cilvēkiem, savukārt mēs organizējam divas starptautiskas konferences Baltijas jūras reģiona valstīm, izņemot Krieviju. Pirmā konference būs šogad no 26. – 30. maijam, savukārt otra pēc gada. Abas konferences notiks Latvijā ar mērķi uzzināt, kāda ir reālā situācija un problēmas visās Baltijas reģiona valstīs, jo statistika ir viena, bet realitāte cita. Mūs interesē pacientu teiktais Polijā, Vācijā, Skandināvijā, lai atrastu saskarsmes punktus,” atklāj Agihas vadītājs.
Šogad – sarkanas begonijas
Biedrības paspārnē ir arī ikgadēji pasākumi, un viens no tiem – vasaras nometne HIV/AIDS slimniekiem, kas notiek ārpus Rīgas brīvā dabā un uz kuru katrreiz ierodas ap 20 cilvēku. “Šajās dienās cilvēks var droši runāt par visu un ar visiem, viņam nav jābaidās. Mēs paši gatavojam ēst, mums ir pirts vakars, bārbekjū vakars…,” stāsta Andris.
Tāpat tradicionāli katru gadu maija trešajā svētdienā tiek stādīta puķu dobe sarkanas lentītes formā – kā piemiņas zīme HIV/AIDS mirušajiem. Šogad tās būs sarkanas begonijas.
Īpaši atzīmēts tiek arī 1. decembris – pasaules AIDS diena.
“Mums ir 32 biedri, brīvprātīgo darbā aktīvi iesaistās un projektos darbojas ap 20 cilvēku. Esam čakli un ceram tādi būt arī turpmāk.”