Biedējoši: vidēji 7 bērni Latvijā gadā iet bojā satiksmes negadījumos 0
Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka satiksmes negadījumos ik gadu iet bojā ap 260 000 bērnu. Pēdējos piecos gados Latvijā uz ceļiem ik gadu iet bojā vidēji 7 bērni, bet pērn – 11 bērni, liecina Centrālās statistika pārvaldes dati.
Ar mērķi samazināt satiksmes negadījumos bojā gājušo bērnu skaitu Latvijā līdz nullei, aizsākta satiksmes drošības kampaņa “Apstājies. Paskaties. Pamāj.” Tās ietvaros bērniem skolās visā Latvijā mācīs drošu uzvedību ielu un ceļu tuvumā, īpaši stāstot – kā rīkoties, ieraugot kravas vai citu liela izmēra automašīnu.
Kampaņas idejas pamatā – bērniem kā drošas uzvedības paradumu iemācīt kādu pavisam vienkāršu, bet ļoti efektīvu darbību – apstāties, paskatīties un pamāt mašīnas šoferim, tā pārliecinoties, ka autovadītājs un bērns viens otru pamanījuši.
“Drošu satiksmi uz ceļa veido ne vien mūsdienīgām drošības iekārtām aprīkoti auto un atbildīgi, zinoši šoferi, to veido visi satiksmes dalībnieki. 90% gadījumu satiksmes negadījumu iemesli ir cilvēku uzvedības izraisīti – tas bijis zināšanu vai prasmju trūkums, neuzmanība vai situācijas neatbilstošs novērtējums,” pauž “Volvo” Satiksmes pētījumu centrs. Tikai 10% gadījumu iemesli saistīti ar transporta līdzekļu nepilnībām. Tāpēc ar šo kampaņu kompānija vēlas stāstīt bērniem, kā darbojas kravas mašīna un iemācīt, kas jāņem vērā esot to tuvumā, kā droši jāuzvedas.
Kampaņas ietvaros uz Latvijas skolām dosies īpaša “Apstājies. Paskaties. Pamāj.” kravas automašīna, lai ar lekcijām un praktiskiem automašīnas paraugdemonstrējumiem bērniem saprotami skaidrotu – cik sarežģīti lielo automašīnu šoferiem ir pamanīt gājējus vai velosipēdistus to tuvumā. Bērni varēs iejusties kravas automašīnas vadītāja lomā un praktiski pārliecināties par ceļa pārredzamību no šofera vietas, uzzināt par kravas auto manevrēt spēju, kā arī auto bremzēšanas ceļu, “aklajiem punktiem” un citām svarīgām lietām, kas jāzina un jāņem vērā, lai justos un pārvietotos uz ceļa droši, tā iemācot – apstāties, saskatīties ar šoferi – tieši vai caur atpakaļ skata spoguli un pamāt, pārliecinoties, kas esi pamanīts.