Biedējoši: pulkstenis paredz gripas vai Covid-19 tuvošanos – jau dažas dienas pirms simptomu parādīšanās cilvēki saņem paziņojumus, ka saslims 0
Apple Watch īpašnieki ir šokēti par jaunāko atjauninājumu, kas spēj paredzēt slimības pirms simptomu parādīšanās, raksta izdevums Daily Mail.
Izdevums norāda, ka ierīce jau iepriekš slavēta par tās spēju identificēt sirds problēmas. Tomēr jaunā Vitals lietotne, kas pieejama ar jaunāko operētājsistēmu WatchOS 11, spēj prognozēt tādas izplatītas slimības kā gripa un Covid-19.
Programmatūra analizē sirdsdarbības ātrumu, elpošanas ātrumu, plaukstas locītavas temperatūru, asins skābekļa līmeni un miega ilgumu, ikdienu uzraugot lietotāja veselības stāvokli.
Kādā Reddit diskusijā ar nosaukumu “Vitals lietotne zināja, ka es saslimšu, trīs dienas pirms es pats to sapratu” kāds lietotājs dalījās ar ekrānuzņēmumu, kurā redzami viņa veselības dati. Tajos redzams, ka galvenais rādītājs — plaukstas locītavas temperatūra — trīs dienas pēc kārtas bija augstāka par normu.
Lietotne paziņo lietotājiem, ja divi vai vairāki rādītāji, piemēram, sirdsdarbības ātrums, elpošanas biežums vai plaukstas locītavas temperatūra, pārsniedz normu. Šīs izmaiņas programma dēvē par “novirzēm”. Piemēram, paziņojums varētu skanēt šādi: “Miega laikā jūsu elpošanas ātrums un plaukstas locītavas temperatūra bija augstāka nekā parasti”.
Apple norāda, ka “paziņojumi ietver pielāgotu ziņojumu par tavu konkrēto situāciju ar iespējamo cēloņu sarakstu, lai sniegtu labāku kontekstu par tavu veselību.”
Viņš atzīmēja: “Šodien pamodos ar vājuma sajūtu. Tagad, kad tuvojas vakars, sāk parādīties ierastās galvassāpes. Esmu saslimis.”
Viņš nebija vienīgais, kurš pamanīja šo pārsteidzošo funkciju. Kāds cits Reddit lietotājs rakstīja: “Sāku lietot Vitals, kad tā tikko iznāca, un kopš tā laika esmu slimojis divreiz. Abos gadījumos lietotne to zināja dažas dienas pirms es pats jutu, ka kaut kas nav kārtībā.”
Platformā X (Twitter) kāds lietotājs vārdā Rorijs Evanss rakstīja: “Mans Apple Watch pamanīja izmaiņas manos dzīvībai svarīgajos rādītājos jau vairākas dienas pirms Covid-19 tests uzrādīja pozitīvu rezultātu! Tā ir ļoti gudra un noderīga tehnoloģija, it īpaši tik mainīgajā pasaulē.”
Daudzi lietotāji bija pārsteigti, uzzinot par šo funkciju: “Es pat nezināju, ka Apple Watch mēra plaukstas locītavas temperatūru, līdz ieraudzīju šo ierakstu…”.
Cits lietotājs apstiprināja līdzīgu pieredzi: “Man bija tas pats, es joprojām esmu slims, bet pulkstenis to pamanīja ātrāk nekā es”.
Daži lietotāji arī atzīmēja, ka lietotne spēja identificēt neparastus rādītājus pēc vakcinācijas, vēl pirms sāka parādīties blakusparādības.
Apple gan neapgalvo, ka tā spēj brīnumainā kārtā diagnosticēt vai ārstēt medicīniskas problēmas. Tā vietā uzņēmums pozicionē lietotni kā rīku, kas ļauj lietotājiem iegūt labāku izpratni par savu veselības stāvokli.
Lietotāji var izvēlēties ieslēgt paziņojumus, ja pulkstenis reģistrē mērījumus ārpus normas.
“Ja divi vai vairāki rādījumi ir ārpus normālā diapazona, lietotāji saņem paziņojumu kopā ar ziņojumu, kurā izskaidrots, kā šo konkrēto rādītāju izmaiņas varētu būt saistītas ar dažādiem dzīves aspektiem, piemēram, augstuma izmaiņām, alkohola patēriņu vai pat slimību,” skaidro Apple pārstāvis.
Vitals izmanto algoritmu, kas izstrādāts, izmantojot reālās pasaules datus no Apple Heart and Movement Study – pētījuma, kura mērķis ir uzlabot izpratni par saikni starp sirds veselību un fizisko aktivitāti.