Bīdāmās durvis ļauj ieekonomēt ap metru platu joslu skapja priekšā 0
Nav nevienas dzīvojamās mājas, kurās godīgi nekalpotu kāds skapis – sena un praktiska mēbele dažādu priekšmetu uzglabāšanai. Valodnieki norāda, ka vārds skapis esot cēlies no zviedru “skap” vai vācu “schaff”, kas nozīmē “sakārtot”. Moderni būtu teikt, ka skapis ir lielais organizators.
Pilsētā gatavotās mēbeles bija dārgas. Vienkāršu skapi, tā saukto “kleiderschrank”, kādreiz prata izgatavot katrs kārtīgs lauku māju saimnieks, kuram rokas auga no pareizas vietas. Šādas, laukos pašu rokām izgatavotas mēbeles mūsdienās sauc par “zemnieku stila” mēbelēm (“bauermobel”), un tās, pateicoties savam naivumam un robustumam, joprojām ir pieprasītas, kā oriģināls telpas akcents. Tieši drēbju glabāšanai tās izmanto mazāk. Bieži atjaunotajās vecajās mēbelēs ar “seno aromātu” ierīko TV plauktus, datorgaldus vai trauku skapjus. Klasisko skapju cienītāji medī tos “otro roku” veikalos un antikvariātos.
Skapju saime
Skapju saime ir plaša. Tie var būt savrupstāvoši, ar monolītu korpusu un durvīm, kurus var brīvi pārvietot uz citu vietu pēc vajadzības. Skapis var būt parasta telpiska konstrukcija. Parasti tas ir taisnstūra prizmas formā, tomēr iespējama arī pusapļa vai pat apļa forma, ko novietos telpas vidū. Trīsstūrveida skapi izmanto telpas stūrī, novietots telpā šķērsām, skapis veic telpas sektoru nodalīšanu. Skapis var būt piekārts pie sienas vai pilnībā aizņemt visu istabas sienu, veidojot telpu, kuru jau varētu saukt par nelielu noliktavu.
Klasisks savrup stāvošais skapis ir drēbju skapis, kurā ietilpst plaukti, atvilktnes un stienis pakaramo uzkāršanai. Pazīstama stacionāra mēbele ir bufete trauku un galda piederumu glabāšanai. Labā viesistabas garnitūrā joprojām var redzēt servantus – zemu skapi traukiem un galdautiem, uz kura virsmas veic darbus, viesību galda servēšanu. Kumode no pārējām mēbelēm atšķiras ar to, ka ir zemāka par drēbju skapi.
Skapis ar stikla vitrīnu domāts priekšmetu eksponēšanai. Retāk piedāvā sekreteru – skapi ar atgāžamajām durtiņām vai izbīdāmu plauktiņu rakstu darbiem. Kaut gan tas var būt elegants risinājums datorgaldam. Pats mazākais skapītis ir tumba, piemēram, naktsskapītis.
Bīdāmās durvis
Bieži mūsdienās izvēlas veidot iebūvētos skapjus ar bīdāmām durvīm. Skapja durvju komplektācijā ietilpst durvju vērtnes un vadotnes, pa kurām tās slīd. Šādu durvju izmantošana ļauj ieekonomēt ap metru platu joslu durvju priekšā.
Populāras bīdāmās durvis bija 60.–70. gadu konstruktīvajās mēbelēs. Arī tur vadulas tika gatavotas no koka vai plastmasas, un pa tām durvis slīdēja ar gropes palīdzību. Ja kopj vadulas, skapji var kalpot vēl ilgi, un šīs izteikti funkcionālās mēbeles joprojām var sastapt dzīvokļos. Pēdējā laikā bīdāmās durvis visbiežāk piekarina uz T veida gultņiem pie augšējās vadulas, un apakšējā vadulā ir tikai fiksators.
Pirms pasūtīt iebūvējamo skapi ar bīdāmām durvīm, nevajag steigties, bet pārdomāt visas nianses. Pasaules pieredze rāda, ka ar laiku, bet īpaši parādoties bērniem, mantu apjomam piemīt tendence pieaugt, tādēļ skapi labāk uzreiz pasūtīt ietilpīgāku, nekā šobrīd vajadzētu. Ja veido iebūvēto skapi, jāpārbauda, vai istabas sienas nav no rīģipša. Ja tas tā ir, jāparedz papildkonstrukcijas, kuras turēs smagumus.
Neredzamais “varonis” ir skapja furnitūra, kurai jānodrošina durvju viegla un klusa slīdēšana. Skapja durvis virzās pa profiliem, kas var būt izgatavoti no tērauda vai alumīnija. Speciālisti iesaka alumīnija sistēmas, kuras, lai arī dārgākas, ir klusākas un mazāk pamanāmas. Arī materiālam, no kā izgatavoti vadulu ritentiņi, ir liela nozīme. Labu slavu iemantojuši plastikāta ritentiņi ar teflona pārklājumu. Bīdāmo durvju platumam nevajadzētu pārsniegt metru, jo pretējā gadījumā tās kļūs smagas, grūtāk bīdāmas un ātrāk nolietosies furnitūra.
Plānojot skapja atvērumu, iespējams izmantot vienrindas, divrindu un trīsrindu durvju vadotnes. Izmantojot vairākas bīdāmās durvis, var izveidot neierobežota platuma skapi. Piemēram, ar dubulto vadotni var izveidot 400 cm platu, ar četrām durvīm pārdalītu telpu. Ja abas durvis atbīda, iegūst 200 cm platu brīvu aili, ko abās pusēs norobežo sienas. Ja piemontē divas dubultās vadotnes, visas četras durvis var nobīdīt vienā telpas sānā, izveidojot 300 cm platu atvērumu. Skapja durvju augstumu nosaka ražotāja piedāvātā materiāla parametri. Tomēr arī augstumā var veidot vairākas bīdāmo durvju rindas.
Kā smukāk
No interjera dizaina viedokļa vissvarīgākais ir durvju noformējums, kas kopā veidos visas sienas noformējumu. Bīdāmās durvis ir vienkāršas plāksnes, kuras iestiprinātas augšējā vadīklā. To noformēšanas iespējas ir ļoti plašas. Durvis dekorē ar vitrāžām, fotoapdrukām, PVH plēvēm, plastiku, rotangu, bambusu utt. Var veidot klasiskas, kokgriezumiem rotātas koka durvis vai izmantot modernu tērauda plāksni, matētu stiklu vai zīda audumu… Tādas pašas tapetes kā pārējā istabā vai milzīga, koša kompozīcija. To lai katrs pats izšķir.
Agrāk bija modē guļamistabā izvietot spoguļus, kas palīdzēja dažādot laulības dzīvi. Šobrīd spoguļi pārdzīvo fenšujistu uzbrukumu un ir kļuvuši telpā nevēlami. It kā negatīvi ietekmējot cilvēka noskaņojumu… Varbūt tad tos vienkārši aizklāt? Jāatceras, ka stikls un spogulis ir obligāti armējams ar pretšķembu plēvi, lai avārijas gadījumā nevienu netraumētu.
Durvju pildiņa dekorēšanai var izmantot jebkuru audumu vai tapeti. Arī mākslīgo ādu, kas tiek piedāvāta daudzos toņos un faktūrās. Ar ādu jau nav jāklāj visa skapja fasāde. Piemēram, čūskas vai krokodila ādas imitāciju var izmantot kā akcentu un brīvi kombinēt ar citiem materiāliem. Var veidot horizontālu vai vertikālu kompozīciju, miksēt koku, stiklu, metālu, audumu, papīru un spoguli, veidojot unikālu skapja fasādes dizainu. Visbeidzot var vienkārši ņemt un pats durvis apgleznot.
Apkope
Lai skapis ilgi kalpotu un labi izskatītos, par to ir jārūpējas. Parasti skapju durvīm izmantotajiem materiāliem ir augsta nodilumizturība. Tomēr daži no pārklājumu veidiem ir jutīgi pret saules iedarbību. Tādēļ, pasūtot mēbeli, jāpārdomā, vai to novietot tiešā saules gaismā, un, izvēloties materiālus, jākonsultējas ar pārdevēju. Ieteicamā temperatūra telpā, kurā skapis atradīsies, nedrīkst būt zemāka par 5 grādiem un virs 45 un optimālais gaisa mitruma līmenis ir 55–75%. Nav ieteicams novietot mēbeles pārāk tuvu pie apkures ierīcēm.
Skapju izmantošana pārāk mitrās telpās noved pie koka elementu deformācijas, pārāk sausās telpās – pie izžūšanas. Ūdens negatīvi ietekmē visus skapju materiālus, īpaši skaidu plātnes un MDF. Jāvairās uz mēbeļu virsmas uzliet kodīgus šķīdumus. Uz skapju plauktiem nav ieteicams novietot pārāk smagas lietas, jo plaukti ar laiku var saliekties zem to svara.
Skaidu plātnes un MDF plātnes tīra ar sausu, mīkstu drānu. No iekaltušiem netīrumiem atbrīvoties palīdz sausa suka. Var uz īsu brīdi izmantot arī ziepju šķīdumu. Spoguļus tīra ar speciālu šķidrumu. Šim nolūkam pat var izgatavot amonjaka šķīdumu, 1 ml amonjaka sajaucot ar 1 l ūdens. Neiesaka izmantot stikla tīrīšanas līdzekli, jo pēc kāda laika spoguļi var kļūt atkal duļķaini.
Skapja aprūpē ir ne tikai virsmas kopšana, tajā jāietver arī furnitūras rullīšu sistēmu apkopšana. Īpaši svarīgi tas ir tiem, kas atbildīgi par korpusa atvēršanu. Arī tiem, kas bieži izmantoti atvilktnēm, ir nepieciešama īpaša aprūpe. Biežāk nepieciešams tīrīt tos mehānismus, kas atrodas tuvāk grīdai. No sliedēm, kas vada veltņus, netīrumi jānoņem ar putekļusūcēju.