Bīdāmas durvis: ierīkošana pašu spēkiem. Durvju plusi un mīnusi 0
Kā rīkoties, ja nepieciešams norobežot vienu telpu no otras, bet vietas tradicionālajām durvīm par maz? Ieekonomēt platību var, ierīkojot bīdāmās durvis. Tādējādi pietiks vietas gan pašiem, gan mēbelēm. Turklāt to izdarīt paša spēkiem nav nemaz tik sarežģīti. Izvēloties konkrētu bīdāmo durvju modeli, jāņem vērā gan mājokļa plānojums un nesošo konstrukciju īpatnības, gan atsevišķu telpu iekārtojums.
Konstrukcijas īpatnības
Lai arī bīdāmo durvju darbības princips visiem modeļiem ir līdzīgs – durvis kustas horizontālā plaknē gar sienu, to darbības mehānismi mēdz būt atšķirīgi. Iespējamas durvis ar vienu vai divām vērtnēm, kaskādes tipa durvis, kas sastāv no trim un vairāk vērtnēm, sabīdāmas durvis un durvis, kas virzās gar izliektu sienu.
Visvienkāršāk ierīkojamas bīdāmās durvis, kurām ir gan augšējā, gan apakšējā vadotne. Šā tipa mehānismus izvēlas visbiežāk, jo tas ir visnoturīgākais, taču to pareizi samontēt ir visai sarežģīti – augšējām un apakšējām vadotnēm jābūt precīzi nolīmeņotām vienā plaknē. Šajā gadījumā apakšējā vadotne tiek iestiprināta grīdā, un tai būs nepieciešams padziļinājums. Tāpat apakšējā vadotnē durvju ekspluatācijas laikā krāsies putekļi un gruži, kas var apgrūtināt durvju ekspluatāciju. Apakšējā vadotne būs jātīra ļoti bieži.
Visai populāras ir arī iekārtās konstrukcijas, kurām nav apakšējās vadotnes. Pie sienas virs durvju ailas atbilstīgā augstumā jāpiestiprina attiecīgā durvju konstrukcijas daļa, kurā tālāk tiek iekarināta durvju vērtne. Augšējo vadotni nereti nosedz ar dekoratīvu paneli. To var ierīkot gan visas sienas platumā, gan tikai nosedzot mehānismu.
Iespējams iegādāties arī jau gatavus bīdāmo durvju blokus, kas iestiprināti rāmī. Šajā gadījumā durvju vērtne tiek iebīdīta sienā, nevis virzīta gar to, var izmantot arī augšējās un apakšējās vadotnes konstrukciju vai tikai augšējo vadotni. Izvēloties šādu durvju sistēmu, tās ierīkošanai jāparedz vieta jau mājokļa celtniecības laikā vai arī jāveido īpaša ģipškartona konstrukcija, kas gan samazinās telpu par 10–12 centimetriem. Izvēloties šādas durvis, var iegūt labāku skaņas izolāciju, jo durvju vērtnes neveidos tik lielas spraugas kā konstrukcijās, kad durvis tiek bīdītas gar sienu. Vēl viens ieguvums – arī durvju tuvumā iespējams novietot mēbeles.
Visai bieži kaskādes tipa bīdāmās sistēmas izgatavo no alumīnija vadotnēm un vairākiem stikla paneļiem, turklāt katrs panelis pārvietojas pa atsevišķām sliedītēm. Šāda tipa bīdāmās durvis parasti izmanto, lai telpu sadalītu vairākās zonās. Paneļi var būt izgatavoti arī no koka vai polimēru materiāliem.
Arī salokāmo durvju sistēmas parasti izmanto, lai sadalītu telpu vairākās zonās. Šo durvju atšķirība – tās sastāv no vairākiem savstarpēji ar eņģēm savienotiem šauriem paneļiem, kurus pārvietojot durvis salokās vai atlokās. Durvju konstrukcija ir visai sarežģīta, tāpēc to uzstādīšanu labāk uzticēt pieredzējušam speciālistam. Lai arī šādas durvis kalpo kā savdabīgs interjera elements, tās nespēj nodrošināt ne skaņas, ne siltuma izolāciju.
Īpašu šarmu mājoklī piešķir bīdāmās durvis, kas virzās gar izliektu sienu. Tām parasti ir gan augšējā, gan apakšējā vadotne. Durvju vērtnes var virzīties gar sienu vai tikt iegremdētas tajā. Šādas durvis gan tiek izgatavotas pēc pasūtījuma.
No visiem bīdāmo durvju veidiem visvienkāršāk pašam ierīkot durvis ar iekarināmo rullīšu sistēmu.
Atkarībā no durvju platuma būs vajadzīga viena vai divas durvju vērtnes. Durvju vērtnei vai to kombinācijai jābūt nedaudz platākai par durvju ailu. Jāizvēlas vērtnes, kuru konstrukcija ir salīdzinoši viegla un vienlaikus noturīga. Atbilstīgi durvju svaram jāizvēlas arī vadotne un rullīšu elementi, kuriem vērtne jānotur. Vislabāk iegādāties jau gatavas durvju vērtnes.
Vadotnes garumam jābūt divas reizes lielākam par durvju vērtnes platumu. Divus metrus gara vadotne izmaksā, sākot no desmit eiro. Tās stiprinājumi nopērkami no astoņiem eiro par vienu stiprinājumu. Vadotni var stiprināt arī pie 50 x 50 mm brusiņas, ko pieskrūvē pie sienas un pēc tam nosedz ar dekoratīvu paneli. Šāda konstrukcija izmaksās lētāk. Savukārt rullīšu elementi šādām konstrukcijām nopērkami, sākot no desmit eiro par vienu rullīti ar stiprinājumu. Sākot no 30 eiro, nopērkami arī speciāli komplekti, kuros iekļauti gan rullīši, gan vadotne un tās stiprinājumi, nepieciešamie ierobežotāji. Pērkot elementus atsevišķi, vislabāk izvēlēties viena ražotāja piedāvājumu – detaļas būs vislabāk piemērotas cita citai.
Bīdāmajās durvīs parasti ierīko iegremdējamus durvju rokturus – tie netraucē durvju kustībai gar sienu. Kad rokturi ierīkoti, durvju vērtnes augšējai malai ar skrūvēm piestiprina rullīšu mehānismu. To izvietojums parasti norādīts ražotāja sagatavotajā montāžas instrukcijā. Savukārt durvju apakšējā malā jāiefrēzē grope apakšējai vadulai, kas nepieļaus durvju sānkustības.
Kad vērtnes sagatavotas, izveido durvju kārbu. To parasti izgatavo no trim gludiem masīvkoka vai krāsotas MDF plāksnes paneļiem. Materiāla izvēlei ir vairāk estētiska nozīme, jo durvju kārbai nebūs jāiztur nekāda slodze. Kad konstrukcija novietota un nolīmeņota, to piestiprina pie sienām. Virs durvīm stiprina vadotnes kronšteinus vai koka brusiņu un arī vadotni. Arī vadotne rūpīgi jānolīmeņo. Rullīšu mehānismu ievieto vadotnē un vēlamajās pozīcijās nostiprina durvju gājiena ierobežotājus, savukārt pie grīdas pieskrūvē vadulu sānkustību ierobežošanai. Piestiprina dekoratīvos paneļus, kas nosedz konstrukciju. UZZIŅA
Ieguvumi
• Bīdāmās durvis ļaus ietaupīt telpu.
• Atšķirībā no tradicionālajām konstrukcijām tās nespēs atvērt caurvējš.
• Šādas durvis ļaus vizuāli palielināt pat nelielu mājokli.
• Vairumā konstrukciju nav nepieciešams slieksnis, kas ir ērti, ja mājoklī dzīvo cilvēki ar pārvietošanās problēmām.
• Bīdāmās durvis ļauj telpu sadalīt vairākas zonās, turklāt transformācija notiek ļoti ātri, to iespējams automatizēt, ierīkojot atbilstīgus mehānismus.
Trūkumi
• Durvju mehānisms – ritenīšu sistēma un vadotnes – regulāri jākopj un jātīra, lai durvis neieķertos kādā no stāvokļiem.
• Bīdāmās durvis nespēj nodrošināt tik labu skaņas izolāciju kā tradicionālās.
• Šādas durvis arī nespēs pilnībā ierobežot nevēlamas smakas izplatīšanos.
• Visi durvju elementi jāizgatavo un jāuzstāda ļoti precīzi gan horizontālajās, gan vertikālajās plaknēs, kaut gan šis noteikums jāievēro, ierīkojot jebkuras durvis.
• Labu bīdāmo konstrukciju ierīkošanas izmaksas ir salīdzinoši dārgas.