Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs (no kreisās) un apstiprināšanai ģenerālprokurora amatā virzītais prokurors Ēriks Kalnmeiers.
Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs (no kreisās) un apstiprināšanai ģenerālprokurora amatā virzītais prokurors Ēriks Kalnmeiers.
Foto: LETA

Bičkovičs virza Kalnmeiera kandidatūru ģenerālprokurora amatam 3

Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs kā ģenerālprokurora amata kandidātu virzīs pašreizējo ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Kalnmeiera kandidatūra tagad būs jāsaskaņo ar Tieslietu padomi, kas notiks 20.aprīlī, un pēc tam jāvirza iecelšanai Saeimā. Ja Tieslietu padome Kalnmeiera kandidatūru neatbalstīs, tad Bičkovičam būs jāpiedāvā cits kandidāts.

Bičkovičs šodien žurnālistiem skaidroja, ka regulāri sekojis līdzi publiskajā telpā un ikdienā saņemtajai informācijai par prokuratūras darbu piecu gadu laikā, lai arī AT priekšsēdētājam nav ne kontroles, ne pārraudzības funkciju par prokuratūras darbu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiekoties ar abiem kandidātiem – Kalnmeieru un prokuroru Jāni Ilsteri, kā arī izvērtējot iespējamās alternatīvas, Bičkovičs guvis pārliecību, ka prokuratūras līdzšinējais darbs ir vērtējams pozitīvi un tas vērsts uz prokuratūras attīstību. AT priekšsēdētājs ir pārliecināts, ka, nominējot Kalnmeieru, arī turpmāk tiks nodrošināta prokuratūras attīstība.

Zinot Kalnmeiera darbu Tieslietu padomē, Bičkovičam ir iekšēja ticība, ka viņa izvēle padomē tiks atbalstīta.

Bičkovičs paskaidroja, ka būtisks iemesls ir, ka pieļaujamais ģenerālprokurora pilnvaru termiņš ir desmit gadi ar tādu kā pārejas posmu pēc pieciem gadiem, kad ir jāizvērtē, vai esošais kandidāts tiek galā ar saviem pienākumiem. Bičkovičs norādīja, ka viņam objektīvi nav pamata apturēt ģenerālprokurora darbu, progresu, kas ir novērojams. Tāpat Kalnmeieram esot redzējums, kas prokuratūras darbā realizējams turpmāk.

Vēl AT priekšsēdētājs norādīja, ka Ilsterim ir mazāka pieredze tieši administratīvā darba veikšanā, proti, iestādes vadīšanā, un šis rādītājs bijis par labu Kalnmeieram, papildinot, ka šis ir diezgan būtisks apstāklis.

Jau ziņots, ka savu kandidatūru ģenerālprokurora amatam pieteica Latvijas Prokuroru biedrības (LPB) vadītājs, viens no tā dēvētās Ventspils mēra Aivara Lemberga krimināllietas prokuroriem Jānis Ilsteris kā privātpersona, savukārt iepriekš Ģenerālprokurora padome nolēma izteikt ierosinājumu AT priekšsēdētājam kā ģenerālprokurora amata kandidātu virzīt pašreizējo Kalnmeieru.

Likums paredz, ka ģenerālprokuroru pēc AT priekšsēdētāja priekšlikuma, kas saskaņots ar Tieslietu padomi, amatā uz pieciem gadiem ieceļ Saeima. AT priekšsēdētājam savus ierosinājumus par ģenerālprokurora amata kandidātu var izteikt Ģenerālprokurora padome, AT plēnums, tiesnešu vai prokuroru profesionālās biedrības, kā arī fiziskā persona, piesakot savu kandidatūru.

Reklāma
Reklāma

Parlaments Kalnmeieru ģenerālprokurora amatā apstiprināja 2010.gada 12.jūlijā, kad amatā uz trešo pilnvaru termiņu neizdevās pārvēlēt Jāni Maizīti.

Par ģenerālprokuroru var iecelt 40 gadu vecumu sasniegušu personu, kura ne mazāk kā piecus gadus strādājusi Satversmes tiesas tiesneša, Augstākās tiesas tiesneša, starptautiskas tiesas tiesneša vai pārnacionālas tiesas tiesneša amatā vai ne mazāk kā desmit gadus strādājusi apgabaltiesas tiesneša, virsprokurora, tiesas apgabala prokuratūras vai Ģenerālprokuratūras prokurora amatā.

Ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms ģenerālprokurora pilnvaru izbeigšanās Augstākās tiesas priekšsēdētājam savus ierosinājumus par ģenerālprokurora amata kandidātu var izteikt Ģenerālprokurora padome, Augstākās tiesas plēnums, tiesnešu vai prokuroru profesionālās biedrības, kā arī fiziskā persona, piesakot savu kandidatūru.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs priekšlikumu par ģenerālprokurora iecelšanu amatā iesniedz Saeimai ne vēlāk kā divus mēnešus pirms ģenerālprokurora pilnvaru termiņa beigām. Ja Saeima Augstākās tiesas priekšsēdētāja priekšlikumu noraida, Augstākās tiesas priekšsēdētājs jaunu priekšlikumu par ģenerālprokurora iecelšanu amatā Saeimai iesniedz ne vēlāk kā divus mēnešus pēc iepriekšējā priekšlikuma noraidīšanas dienas.

Viena un tā pati persona ģenerālprokurora amatā var būt ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.