Bičevskis: Tūlīt pēc konsolidācijas nav iespējams mazināt visus nodokļus 0
Patēriņa nodokļu mazināšana ir svarīga, bet nevajag uzskatīt, ka pēkšņi pēc trīs gadu konsolidācijas varēs mazināt visus nodokļus, šodien Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) preses konferencē sacīja LDDK viceprezidents, Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis.
“Vienalga – caur LDDK pārstāvniecību Tautsaimniecības padomē, Reformu vadības grupā vai sarunās ar valdību un ministrijām, pieturēsimies pie tā, ka darbaspēka nodokļu mazināšana ir viens no svarīgākajiem izaicinājumiem nākamajos gados, lai Latvija nevis tikai atgūtu, bet iegūtu nepieciešamās priekšrocības konkurētspējai Baltijas valstīs,” uzsvēra Bičevskis.
Viņš pauda gandarījumu, ka valdība punktu par darbaspēka nodokļu samazināšanu par deviņiem procentpunktiem nākamo trīs gadu laikā ir iekļāvusi deklarācijā un Finanšu ministrija piedāvājusi risinājumus šo nodokļu samazinājumam.
Jau ziņots, ka Finanšu ministrija (FM) piedāvā līdz 2015.gadam samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļu (IIN) likmi līdz 21%, neapliekamo minimumu paaugstināt līdz 90 latiem, atvieglojumu par apgādājamo palielināt līdz 90 latiem. Kā galvenos kompensējošos pasākumus FM saskata – nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) 25% apmērā pieauguma atcelšanu, kā arī NĪN par mājokļiem ieņēmumu dubultošanu. Ieguvums būtu 25 miljoni latu.
Tāpat FM iesaka lēnāk celt iemaksas pensiju otrajā līmenī – par vienu procentpunktu gadā (sasniedzot 6% likmi 2016.gadā). Ieguvums būtu 229 miljoni latu. Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināto likmju atcelšana 2015.gadā radītu 30 miljonu latu ieguvumu, bet IIN atvieglojumu pārskatīšana – 12 miljonu latu ieguvumu.
Gan LDDK, gan Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) uzskata, ka darbaspēka nodokļu mazināšana ir jāveic strauji, nevis pakāpeniski.
Pēc Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča domām, gan PVN likmes pacelšana, gan IIN likmju samazināšana darbotos tikai inflācijas paaugstināšanas virzienā. Viņš ieteica nevis pacelt PVN pamata likmi, bet gan samazināt. Rimšēvičs uzskata, ka šā gada otrā puse ir pēdējais laiks, kad to vajadzētu darīt, jo tādējādi tiktu iegrožots cenu kāpums.
Arī Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) sacīja, lai ierobežotu inflāciju, iespējams, varētu tikt samazināti kādi patēriņa nodokļi.