Beztermiņa noguldījums – vai pienākas procenti? 8
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Likumam atbilstošā kārtībā uzkrātos naudas līdzekļus ar sievu gribētu noguldīt kādā no Latvijas bankām, katrs savā kontā noteiktu summu ar noteikumiem, ka katrs noguldījums ir beztermiņa, ka no katra ir iespēja vajadzības gadījumā jebkurā brīdī izņemt vajadzīgo summu, par to iepriekš brīdinot banku. Arī – saņemot savstarpēju bankā apstiprinātu pilnvarojumu, iespēju rīkoties pēc vajadzības vīram ar sievas un sievai ar vīra noguldījumu gan dzīves laikā, gan pārdzīvojušajam pēc laulātā nāves. Vai, ievērojot šos noteikumus, ir iespēja naudu noguldīt arī uz kredītprocentiem?” – Juliāns G.
Parasti procentus nemaksā
Beztermiņa noguldījums ir noguldījums uz pieprasījumu. Ar šiem līdzekļiem noguldītājs var rīkoties brīvi – tie ir pieejami noguldītājam jebkurā laikā, lai varētu veikt ikdienas maksājumus, piemēram, norēķinus ar dažādiem pakalpojumu sniedzējiem, vai pārskaitīt naudu citām personām. “Noguldījuma uz pieprasījumu gadījumā banka rēķinās, ka klients jebkurā brīdī var izņemt savu naudu. Par šādu noguldījumu atlikumiem bankas pārsvarā procentus nemaksā. Ja noguldītāja nolūks ir saņemt ienākumus par noguldījumu, tad jāizvēlas cits noguldījuma veids, kas to nodrošina,” pauž Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) komunikācijas un finanšu pratības daļas vadītāja Dace Jansone.
Noguldījumi, par kuriem banka maksā procentus (ienākumu), ir termiņnoguldījumi, un šādi noguldījumu līgumi tiek noslēgti uz konkrētu laika periodu (nav beztermiņa). Pārsvarā šādu līgumu nosacījumi paredz, ka klientam ir tiesības pirms termiņa pārtraukt šo līgumu, par to iepriekš banku brīdinot, un šo laiku nosaka katra banka individuāli. Tomēr šādos gadījumos tiek izmaksāts viss termiņnoguldījums pilnā apmērā, bet uzkrātie procenti tiek zaudēti.
Peļņas gūšanai vai brīvai piekļuvei
Pieņemot lēmumu, kāda veida noguldījumu izvēlēties, FKTK iesaka saprast mērķi – gūt ienākumu par noguldījumu un kādu laiku šo noguldījumu neizmantot (tas ir termiņnoguldījums) vai arī nesaņemt ienākumu un nodrošināt brīvu un nepārtrauktu piekļuvi savam noguldījumam (noguldījums uz pieprasījumu).
“Runājot par iespēju pilnvarot citu personu rīkoties ar kontiem un iespēju pašā bankā šādu pilnvarojumu noformēt, darām zināmu, ka bankas lielākoties piedāvā šādu pakalpojumu. Lai iegūtu precīzāku informāciju par pilnvarojuma noformēšanu, nepieciešamajiem dokumentiem un citām niansēm, aicinām vērsties konkrētā bankā,” mudina FKTK pārstāve un piebilst, ka katrai bankai ir tiesības piedāvāt dažādus noguldījumu nosacījumus, līdz ar to FKTK iesaka vērsties pie konkrētām bankām, lai iepazītos ar to piedāvājumiem un pārliecinātos par šo piedāvājumu atbilstību noguldītāja vēlmēm un vajadzībām.