Bezrobežu Eiropā viesabonēšanas tarifus nevajag 1
Jā, pamanīju, ka datu viesabonēšanas maksimālais tarifs no 1. jūlija samazināts vairāk nekā uz pusi salīdzinājumā ar pērno vasaru.
Pilnīgi nesalīdzināmi, kā pirms pāris gadiem kādus 30 eiro notērēju ātrvilcienā no Briseles uz Frankfurti, pūloties nosūtīt rakstiņu “LA” redakcijai. Šonedēļ, ar auto pabraucot pa kaimiņvalsti Lietuvu, viedtālrunī gan kartē ieskatījos, gan meklēju tulkojumus no lietuviešu valodas, gan ziņas un e-pastus pārlūkoju. Līdz brīdim, kamēr atnāca īsziņa, ka sava interneta ceļojuma apjomu – 30 MB – esmu jau notērējis. Bet papildus vēl tikpat par 1,40 eiro varēju paņemt.
Pārliecinājos arī, ka no 1. jūlija Eiropas mobilo sakaru operatori piedāvā īpašus viesabonēšanas līgumus. Pa tālruni saņēmu go.cheapdata.com piedāvājumu – bezmaksas mobilo internetu “Google” karšu pārlūkošanai un pirmo bezmaksas stundu. No otrās stundas tad mobilais internets maksātu 5 eiro dienā.
Tomēr pārdomas izraisa arī pašreizējā kārtība – manis apkalpošana no mobilo sakaru torņa ārvalsts operatoram neizmaksā dārgāk kā vietējā klienta. Savukārt internets no torņiem iet pa optiskajiem kabeļiem – pa tiem pašiem kabeļiem, pa kuriem nodrošina bezmaksas WiFi vai neierobežota apjoma datu plūsmu mājās. No tā izriet jautājums: vai bezrobežu Eiropā viesabonēšanas tarifi nav arhaiski?
Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece Nēlī Krusa, kas ir atbildīga par digitalizācijas programmu, arī uzskata, ka ar datu viesabonēšanas cenu samazinājumu nepietiek. “Ceru, ka līdz šā gada beigām izdosies vienoties par pilnīgu atteikšanos no tiem – parlaments savu darbu ir padarījis, nu ir dalībvalstu kārta šo darījumu apstiprināt!” viņa pavēstījusi.