Bezpajumtnieks kāpņutelpā: kā atbrīvoties no nelūgtā viesa 0
“Kā atrisināt situāciju ar bezpajumtnieku, kurš diezgan regulāri mūsu kāpņutelpu izmanto par savām naktsmājām? No rīta viss smird pēc urīna, jo viņš dabiskās vajadzības nokārto tumšākajā stūrī augšējā stāvā. Policija reiz jau aizveda uz patversmi, bet pēc laika viņš atkal bija klāt.” I.K. RĪGĀ
Rīgas pašvaldības policijas galvenais speciālists sabiedrisko attiecību jautājumos Toms Sadovskis iesaka šajā situācijā iedzīvotājiem zvanīt uz policiju pa diennakts operatīvo tālruni 110.
Rīgas pašvaldības policisti katru dienu sociāli neaizsargātus vai nelabvēlīgā vidē nonākušus cilvēkus nogādā kādā no Rīgas patversmēm, taču tas notiek tikai pēc bezpajumtnieka vēlēšanās jeb brīvprātības principa. Piedāvājums aizvest uz patversmi ir kā viena no sociālās palīdzības iespējām, nevis obligāta prasība. Turklāt lielākoties patversmes aukstajā laikā uzņem bezpajumtniekus tikai vieglā alkohola reibumā (izņemot Latvijas Sarkanā Krusta patversmi Gaiziņa ielā 7 Rīgā), tāpēc tad, ja cilvēks ir daudz lietojis alkoholu, naktsmājas viņam sameklēt grūtāk.
“Papildus piedāvājumam nogādāt patversmē Rīgas pašvaldības policisti ar bezpajumtnieku veic pārrunas, informē par aizliegumu mitināties publiskās vietās, šajā gadījumā konkrēti kāpņutelpā,” skaidro T. Sadovskis. Kādu laiku pavadījuši patversmē, daži bezpajumtnieki spēj nostāties uz kājām – sameklēt darbu un noīrēt kādu lētu mājokli, taču lielākoties viņi netiek galā ar grūtībām, jo tām par iemeslu bieži vien ir psihiska vai fiziska slimība, ilgstoša atkarība no alkohola vai narkotiskajām vielām, kā arī nav motivācijas, trūkst iemaņu un izglītības, lai varētu konkurēt darba tirgū. Tāpēc Rīgas patversmes dienas centrs (Katoļu ielā 57) bezpajumtniekiem un maznodrošinātajiem sniedz sociālās rehabilitācijas pakalpojumus. Tie ir izglītojoši pasākumi, kas palīdz iemācīties jaunas prasmes, attīstīt fiziskās spējas, apgūt darba iemaņas. Tiek piedāvātas atbalsta un pašpalīdzības grupu nodarbības, ģimenes ārsta pakalpojumi, iespēja ieiet dušā un izmazgāt drēbes. Lai to varētu saņemt, jāvēršas Rīgas patversmes dienas centrā pie sociālā darbinieka vai Rīgas sociālajā dienestā. Obligāta prasība – cilvēks nedrīkst būt alkohola reibumā.
Jāatzīst, ka nav efektīva mehānisma, kā cīnīties ar bezpajumtnieku nakšņošanu šķūnītī, kāpņutelpā vai kur citur. Policijas izsaukšana ir īstermiņa risinājums, jo tas neatrisina problēmu – bezpajumtnieks nākamajā naktī atkal var iekārtoties uz nakšņošanu kāpņutelpā. Efektīvs veids ir ierīkot drošības sistēmu. Tas jārisina visiem dzīvokļu īpašniekiem kopā ar mājas apsaimniekošanas uzņēmumu. Atbilstīga durvju slēdzene ar drošības kodu liedz kāpņutelpā ienākt nepiederošām personām, līdz ar to atrisina arī problēmu ar bezpajumtnieku nakšņošanu.
SVARĪGI
• Ja uz ielas pamanāt cilvēku, kas nonācis grūtībās, svarīgi nepaiet garām un nebūt vienaldzīgam, jo viens zvans var izglābt pat cilvēka dzīvību, īpaši, ja naktī gaisa temperatūra nokritusies zem nulles. Var zvanīt policijai pa tālruni 110, neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam 113, kā arī ziņot Rīgas patversmes mobilajai brigādei pa tālruni 27023550.
• Mobilā brigāde ir trīs darbinieku grupa, kurā ietilpst sociālais darbinieks, aprūpētājs un autovadītājs. Brigāde izbrauc uz izsaukumiem, ja saņemta informācija par konkrētu bezpajumtnieku un viņa atrašanās vietu, kā arī apseko konkrētas vietas pēc operatīvās informācijas, informē bezpajumtniekus par iespējamo palīdzību un tās saņemšanas iespējām, motivē risināt savas sociālās problēmas.
UZZIŅA
Atbilstīgi Rīgas domes Sabiedriskās kārtības noteikumiem Rīgā publiskajās vietās aizliegts nakšņot, gulēt, sliet teltis vai veidot tām līdzīgas konstrukcijas ar nolūku tajās mitināties. Par šādu pārkāpumu paredzēts administratīvais sods – brīdinājums vai naudassods līdz 14 eiro.