Bezgalīgie runu plūdi par Ķemeriem turpinās 0
Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas deputāti, kas it kā palīdz glābt Ķemeru sanatoriju, balsojumā apliecināja, ka atbalsta Jūrmalas domes vēlmi to nopirkt. Tas, viņuprāt, ir piemērotākais risinājums, lai pasargātu unikālo arhitektūras pieminekli no sabrukšanas un atjaunotu tajā ārstniecību un rehabilitāciju ar mūsu zemes dabas resursiem.
Pēc sēdē dzirdētā jāsecina, ka deputātu atbalsts ir tikai formāls žests, kas nebūt nenozīmē, ka Jūrmalas dome varēs saņemt prasīto vairāk nekā četru miljonu latu aizņēmumu Valsts kasē. Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis Finanšu ministrijas (FM) uzdotos “mājas darbus”, kas jāpaveic domei, lai tiktu pie naudas, raksturoja kā absurdus un neizpildāmus. Piemēram, prasību, ka pirms aizņēmuma saņemšanas objektam ir jābūt atbrīvotam no apgrūtinājumiem jeb ķīlām. Visticamāk, pašvaldībai būs jāpiedalās maksātnespējas izsludinātajā izsolē, kas notiks 24. septembrī. Cerība tikt pie sanatorijas ēku kompleksa būs tikai tad, ja tā būs vienīgais dalībnieks.
Par to, ka samilzis konflikts starp pašvaldību un FM, liecināja finanšu ministra Andra Vilka ierašanās uz parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdi. Ministrs satraucies, ka neesot novērsti visi juridiskie riski, kas var rasties, ja sanatorija nonāks pašvaldības rokās.
Vietējai varai neesot skaidra redzējuma, kā tā attīstīs iegādāto īpašumu. Vilks uzskata, ka šīs neskaidrības ir liels risks Jūrmalas iedzīvotājiem, jo aizņēmums būs jāatmaksā par nodokļu maksātāju naudu.
Savukārt FM valsts sekretāres vietniece Baiba Bāne pauda bažas, ka, pārdodot sanatoriju pašvaldībai, valsts varot iekulties starptautiskās tiesvedības procesā, jo netikšot nodrošināta divpusējā investoru aizsardzība. Ja būs izsole, tad šīs bažas atkritīs.
FM nepiekāpās arī pēc tiesas ieceltā SIA “Ominasis Latvia” maksātnespējas administratora Ainara Kreica uzstāšanās, kurš mierināja abas FM amatpersonas, izskaidrojot, ka nav lielu risku, kas liegtu maksātnespējas administratoram slēgt darījuma līgumu ar pašvaldību.
Savukārt G. Truksnis, dzirdot finanšu ministra repliku par Jūrmalas nodokļu maksātājiem, atgādināja Vilkam, ka par jūrmalnieku naudas makiem atbildot likumīgi ievēlētā pilsētas dome, nevis Vilks. Dome ir tā, kas izvērtē, lai pirkšanas process notiktu likumīgi, kā arī to, vai pašvaldība šādu pirkumu var atļauties un spēs to apsaimniekot.
Deputāte Inguna Rībena situāciju raksturoja emocionāli skarbi, bez aplinkiem sakot, ka Ķemeru sanatorijas glābšana ir tikai bezgalīgi runu plūdi. I. Rībena: “Šopavasar, kad dibināja parlamentārās izmeklēšanas komisiju, es atrados Ķemeru sanatorijas ēkā. Jau tad lietus caur jumtu lija cauri sešiem stāviem, noraujot apmetumu.
Droši vien jums ir taisnība, tas juridiskais un administratīvais un vēl kāds pingpongs ir spēlējams līdz bezgalībai. Turpināsim to spēlēt, jo varbūt mēs neesam savas valsts cienīgi un varbūt daudziem, kas lemj par Ķemeru sanatoriju, šī pirmskara Latvijas arhitektūras augstākā virsotne neko neizsaka. Pilnīgi iespējams, ka drīz arī vārdi “Brīvības piemineklis” neko neizteiks.”