Tātad persona darba meklētāja statusā (atšķirībā no bezdarbnieka statusa) var būt valsts pensijas saņēmēja, var mācīties vidējās izglītības programmā klātienē, būt pilnā valsts apgādībā, taču nevar pretendēt uz bezdarbnieka pabalsta saņemšanu. Ja šāds cilvēks grib un ir motivēts meklēt darbu, reģistrējoties NVA, viņš var saņemt bezmaksas pakalpojumus, kas palīdzēs darba meklējumos, piemēram, saņemt informāciju par reģistrētājām brīvajām darba vietām un karjeras pakalpojumus, piedalīties konkurētspējas paaugstināšanas pasākumos (semināros, lekcijās, īsajos kursos un individuālās speciālistu konsultācijās) un neformālās izglītības programmu apguvē, kā arī izmantot Eiropas nodarbinātības dienestu tīkla (EURES) konsultantu pakalpojumus. 2
Cilvēkam, kurš ieguvis bezdarbnieka statusu, NVA (sadarbībā ar bezdarbnieku) izstrādā individuālo darba meklēšanas plānu. Lai bezdarbnieks pēc iespējas ātrāk varētu atgriezties darba tirgū, NVA tāpat piedāvā informāciju par reģistrētajām brīvajām darba vietām, karjeras konsultācijas, konkurētspējas paaugstināšanas iespējas, profesionālo un neformālo apmācību, aktīvos nodarbinātības pasākumus, EURES konsultantu palīdzību u.c.
Uz bezdarbnieka pabalstu varat pretendēt, ja jums ir piešķirts bezdarbnieka statuss, kopējais apdrošināšanas (darba) stāžs ir ne mazāks par vienu gadu un obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam ir veiktas ne mazāk kā deviņus mēnešus pēdējo 12 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.