Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Bezdarbnieki par mācību kursu neapmeklēšanu valstij parādā gandrīz pusmiljonu 21

Bezdarbnieki, kuri pieteikušies Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) organizētajiem kursiem, kuros iespējams apgūt jaunu profesiju vai iemaņas turpmākā darba meklējumos, un vēlāk tos nav apmeklējuši, valstij ir parādā 430 000 eiro, sestdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“Nereti ir tā, ka bezdarbnieks vienkārši pazūd. Tikai gadījumā, kad bezdarbnieku mēs nevaram uzrunāt un atrast, brīdinājuma kārtā bezdarbnieka parāds tiek nodots tiesu izpildītājam, un parāda piedziņa jau notiek civilprocesa likumā noteiktā kārtībā,” stāsta NVA Eiropas Savienības fondu projektu departamenta direktors Pāvels Beļisovs.

Piesakoties NVA kursiem, bezdarbniekiem jāatceras ne vien par savām tiesībām, bet arī pienākumiem. Ja kursi nebūs apmeklēti, bezdarbniekam viena mēneša laikā būs jāatmaksā visa saņemtā stipendija, kā arī kursiem atvēlētie līdzekļi. 430 000 eiro parāds uzkrājies kopš 2007. gada, kad NVA sāka aktīvi piedāvāt dažādas apmācības. Tas kopumā attiecināms uz aptuveni 1400 personām, no kurām daļa parādu nemaksā, bet citi pamazām mēģina atdarīt nodarītos zaudējumus. Kursus pamet aptuveni 5% pieteikušos bezdarbnieku. Vairums tādēļ, ka atraduši darbu vai saslimuši, bet citi – intereses trūkuma dēļ.

CITI ŠOBRĪD LASA

Parāds nav jāatmaksā, ja bezdarbnieks var uzrādīt, piemēram ārsta zīmi par saslimšanu vai citus attaisnojošus dokumentus. Tomēr nereti šādu dokumentu nav. Mācību centrā „BUTS” arī skaidro, ka nereti bezdarbnieki pierakstās kursiem tikai, lai saņemtu apmēram 100 eiro mēneša stipendiju, kas domāta transporta un citiem sīkiem izdevumiem. “Kad viņi saņem šo stipendiju, pēc tam ir vairākas dienas, kad mēs mēģinām viņus sazvanīt un dabūt uz šīm apmācībām. Dažs labs cilvēks varbūt to kuponu paņem tikai tāpēc, ka ir pienākusi kārta,” stāsta mācību centra direktora vietnieks Mārtiņš Segliņš.

Kopumā bezdarbnieku uzkrātās parādu summas var sniegties no dažiem desmitiem centu līdz pat vairākiem simtiem un pat tūkstošiem eiro, jo formālās izglītības kursi izmaksā vismaz 500 līdz 1600 eiro. Katru gadu NVA izdodas atgūt vidēji 40 līdz 50 000 eiro. Kuponu apmācības pērn izmantoja gandrīz 20 000 bezdarbnieku, gadu iepriekš teju 23 000 personu, bet 2015. gadā ap 17 000 darba meklētāju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.