Bezdarbniekus aicināti pieteikties sabiedriskajiem darbiem 1
Uz laiku līdz 2020. gada 31. decembrim bezdarbniekus neatkarīgi no reģistrētā vai faktiskā bezdarba ilguma varēs iesaistīt algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos. Tos īsteno Nodarbinātības valsts aģentūra sadarbībā ar pašvaldībām.
“Ja līdz šim (līdz 17.03.2020), lai pretendētu uz iespēju tikt nodarbinātiem algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos, bija jāatbilst kritērijam “ir reģistrēti bezdarbnieka statusā vismaz sešus mēnešus vai reģistrēti bezdarbnieka statusā mazāk par sešiem mēnešiem, bet vismaz 12 mēnešus nav strādājuši”, šobrīd līdz gada beigām ar grozījumiem normatīvajos aktos šis nosacījums ir atcelts,” skaidro Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Pakalpojumu departamenta Nodarbinātības pasākumu nodaļas vadītāja Vineta Leončika. Tas nozīmē, ka pieteikties dalībai pasākumā varēs lielāks NVA reģistrēto bezdarbnieku skaits, nekā līdz šim.
Aktīvajam nodarbinātības pasākumam Algoti pagaidu sabiedriskie darbi var pieteikties NVA reģistrēti bezdarbnieki, kuri nesaņem bezdarbnieka pabalstu un vēlas saglabāt darba iemaņas. “Pagaidu darbus var veikt četrus mēnešus bezdarbnieki vecumā līdz 60 gadu vecumam un sešus mēnešus bezdarbnieki vecumā no 60 gadu vecuma līdz valsts noteiktās vecuma pensijas vecuma sasniegšanai. Veicamie darbi ir palīgstrādnieka darbi, piemēram, apkārtnes vai telpu, sīku remontdarbu veikšana, malkas skaldīšana,” stāsta speciāliste. Sabiedrisko darbu veikšanai var pieteikties arī vairāki vienas ģimenes locekļi – ar nosacījumu, ka ir reģistrējušies bezdarbnieka statusā NVA, nesaņem bezdarbnieka pabalstu un vēlas iegūt vai uzturēt darba iemaņas.
Pasākums tiek īstenots katru gadu. 2019. gadā šādā pasākumā piedalījušies 9000 NVA reģistrētu bezdarbnieku. Visvairāk šajā atbalsta pasākumā strādājuši bezdarbnieki vecumā no 55 līdz 59 gadiem –2317. Tad seko vecuma grupa 60+ ar 1826 bezdarbniekiem un vecuma grupa no 50 līdz 54 gadiem 1690 bezdarbnieku.
Algoti pagaidu sabiedriskie darbi ir aktīvais nodarbinātības pasākums, lai veicinātu reģistrēto bezdarbnieku ekonomisko aktivitāti un ienākumus bezdarba periodā pamatvajadzību nodrošināšanai, sekmētu bezdarbnieku konkurētspējas uzturēšanu darba tirgū.
Uzziņa
• Pasākuma īstenošanas nosacījumi paredz, ka tajā nevar iesaistīties bezdarbnieki, kas saņem bezdarbnieka pabalstu. Attiecībā uz citiem pabalstiem nav ierobežojumu.
• Algoti pagaidu sabiedriskie darbi var tikt organizēti pašvaldību institūcijās (izņemot pašvaldību komercsabiedrībās), kā arī biedrībās vai nodibinājumos. Ikmēneša atlīdzība ir 200 eiro, un par iesaistītajiem bezdarbniekiem tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai.