Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Pexels

Bezaršana, bio-ogle augsnē, kontrolēta drenāža. Ko projektā grib noskaidrot Dabas fonds? 0

Latvijas Dabas fonds (LDF) kopā ar Vides risinājumu institūtu (VRI), Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru (LLKC), kā arī Čehijas Zinātnes un sabiedrības centru otro gadu pēc kārtas īsteno projektu “LIFE Craft: Klimata atbildīga lauksaimniecība Latvijā”, aģentūru LETA informēja LDF komunikācijas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Projekta mērķis ir Latvijā pārbaudīt un praktiski demonstrēt siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas mazinošas lauksaimniecības prakses, kas vienlaikus ļauj lauksaimniekiem saglabāt ekonomisko stabilitāti un veicina klimata atbildīgas lauksaimniecības konkurētspēju tirgū. Šomēnes sāksies projekta otrā lauka darbu sezona.

Projekta laikā tiks praktiski pārbaudītas trīs dažādas un Latvijā līdz šim vēl maz izmantotas metodes – bezaršanu, bio-ogles iestrādi augsnē, kā arī kontrolēto drenāžu, kas ļauj samazināt oglekļa dioksīdu (CO2) un citas SEG emisijas.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ar šīm metodēm tiks iepazīstināti arī Latvijas lauksaimnieki, kā arī plānots apkopt praktiskus ieteikumus šo metožu pielietošanai tieši pašmāju apstākļos.

“LIFE Craft” ir demonstrāciju projekts – visās saimniecībās, kurās notiek projekta darbi, tiks rīkotas atvērto durvju dienas, lai pēc iespējas vairāk lauksaimnieku varētu gūt jaunas zināšanas un praktiskus ieteikumus klimatam draudzīga saimniekošanas veida ieviešanai savā darbībā.

LLKC sadarbībā ar desmit saimniecībām Latvijā testēs bezaršanas metodi. Tā ir tiešā sēja jeb veids, kā tiek audzēta raža, neskarot un nekustinot augsni. Tādā veidā augsnes virskārta paliek neskarta, dabiskā veidā uzlabojas augsnes auglība, struktūra un noturība pret slimībām.

Bezaršanas metode arī samazina augsnes izdalītā CO2 apjomu un augsne var kļūt par oglekļa krātuvi. Lai arī Latvijā jau ir lauksaimnieki, kas izmanto šo metodi, projekts palīdzēs izvērtēt tās efektivitāti un izplatīt to vēl plašākā lauksaimnieku lokā.

LDF kopā ar trīs saimniecībām vērtēs, kā CO2 emisijas samazina bio-ogles iestrāde augsnē un kā šī pieeja ietekmē ražību. Bio-ogles iestrādāšana tiek uzskatīta par vienu no daudzsološākajām tehnoloģijām oglekļa uzkrāšanai un SEG emisiju samazināšanai lauksaimniecībā. Tajā pašā laikā šī metode uzlabo augsnes auglību, piesaista mitrumu un samazina lauksaimniecības radītā piesārņojuma nokļūšanu ūdeņos.

Savukārt VRI divās zemnieku saimniecībās uzstādīs kontrolētās drenāžas sistēmas, vērtējot to ietekmi uz SEG emisijām ieguvumus lauksaimniekiem. Sistēmas ļauj lauksaimniekiem samazināt nevajadzīgus ūdens zudumus un pielāgoties ūdens trūkumam, kā arī mazināt plūdu riskus.

Reklāma
Reklāma

Tāpat mitrākā augsnē kopumā samazinās SEG emisijas. Čehijas Zinātnes un sabiedrības centrs iesaistīsies kontrolētās drenāžas monitoringā. VRI arī īstenos attālās izpētes monitoringa instrumentu pielāgošanu SEG emisiju mērīšanai, kas palīdzēs izvērtēt valsts politiku lauksaimniecības SEG emisiju mazināšanai, norādīja LDF pārstāve.

Projekts “LIFE Craft” tiks īstenots līdz 2023.gadam, un tā kopējais budžets ir 1 987 764 eiro. No šīs summas 60% sastāda Eiropas Savienības “LIFE” programmas finansējums, bet pārējos 40% – Latvijas Vides Aizsardzības fonda administrācijas un projekta partneru ieguldītie līdzekļi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.