
Tēvs pazuda pirms desmit gadiem. Vai meitai joprojām tiesības uz viņa pensiju? 0
Man 2003. gadā pazuda 67 gadus vecais tēvs. Šogad viņu pasludināja par mirušu. Kādas ir manas tiesības saņemt tēva pensiju par viņa prombūtnes gadiem? Kādi dokumenti un kur man jāiesniedz? Esmu 2. grupas invalīde, dzīvoju 60 km no pilsētas, kur var sniegt profesionālu juridisko konsultāciju, tādēļ ceru uz jūsu žurnāla palīdzību. Aldona V. Jēkabpils novadā
Jūs varat saņemt mirušā tēva pensiju par noteiktu laika posmu, kā arī apbedīšanas pabalstu divu pensiju apmērā.
Pazudušu cilvēku tiesa izsludina par mirušu pēc ieinteresēto personu (parasti – radinieku), vai arī viņa aizgādņa vai prokurora lūguma. Šādu lūgumu var iesniegt, ja pagājuši desmit gadi no tā gada beigām, kad par pazudušo saņemtas pēdējās ziņas. Ja pazudušais bija sasniedzis 70 gadu vecumu, tiesa viņu var pasludināt par mirušu jau pēc pieciem gadiem.
Kad tiesa cilvēku pasludinājusi par mirušu, uz tiesas lēmuma pamata dzimtsarakstu nodaļā radiniekiem izsniedz miršanas apliecību. Tad ģimenes locekļi vai persona, kas uzņēmusies apbedīšanu, var saņemt apbedīšanas pabalstu divu pensiju apmērā, taču šajā pabalstā neieskaita piemaksu pie pensijas par darba stāžu līdz 1996. gada 1. janvārim. Kaut arī šajā situācijā tuviniekiem pašlaik nav, ko apbedīt, tomēr iespējams, ka tēva mirstīgās atliekas izdosies atrast vēlāk. Savukārt apbedīšanas pabalstu var pieprasīt tikai 12 mēnešu laikā no miršanas dienas (šajā gadījumā – no dienas, kad cilvēks pasludināts par mirušu).
Meita kā pirmās pakāpes radiniece var saņemt arī mirušā tēva pensiju, kura nav izmaksāta līdz pensionāra nāvei.
Lai to izdarītu, jādodas uz jebkuru Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) nodaļu un jāaizpilda attiecīgā iesnieguma veidlapa. Līdzi jāņem sava pase un konta numurs, uz kuru pārskaitīt naudu. Kaut arī VSAA datu bāzē vajadzētu būt visām pārējām ziņām – par jūsu radniecību un tēva nāvi, tomēr drošības labad ieteicams paņemt līdzi visus dokumentus – tēva miršanas apliecību, tiesas lēmumu par pasludināšanu par mirušu, un radniecību apliecinošus dokumentus – savu dzimšanas apliecību un izziņu par uzvārda maiņu (ja esat to mainījusi).
Par kādu laika posmu varēsiet saņemt tēva pensiju? Pensiju pēc tās saņēmēja pieprasījuma pārskaita uz viņa bankas kontu vai uz pasta norēķinu sistēmas (PNS) kontu, vai arī piegādā dzīvesvietā. Ja pastnieks pensiju nesa tēvam uz mājām un viņu nesastapa, nevienam citam to izmaksāt nevarēja (jo nebija notāra apstiprinātas pilnvaras).
Meita VSAA nodaļā var uzrakstīt iesniegumu un saņemt tēva pensiju par pēdējiem trim gadiem, rēķinot no dienas, kad viņu pasludināja par mirušu.
Toties, ja tēva pensiju pārskaitīja uz viņa bankas kontu vai PNS norēķinu kontu, situācija ir citādāka. Iespējams, ka tēva kontā sakrājusies summa par ilgāku laiku, varbūt pat par visiem desmit prombūtnes gadiem. Līdz pasludināšanai par mirušu tēvs tika uzskatīts par dzīvu, tātad viņa pensiju pārskaitīja uz kontu, ja viņš pirms pazušanas bija to nokārtojis. Tas, ka pensionārs neizņem naudu no sava konta, nav iemesls, lai pārtrauktu pensijas izmaksu!
Visa nauda, kas atrodas mirušā tēva kontā, ir viņa mantojums. Tiesības to saņemt ir meitai un citiem bērniem, kā arī sievai. Pie notāra būs jākārto mantojuma lieta. Ziņas par to, cik naudas atrodas tēva kontā, banka sniegs tikai notāram, pie kura būs uzsākta mantojuma lieta.
Ja ir dzīva jūsu tēva sieva, viņa papildus apbedīšanas pabalstam var saņemt arī pārdzīvojušā laulātā pabalstu divu pensiju apmērā.