Foto:  AFP/LETA
Foto: AFP/LETA
Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Bez valodas zināšanām skolās nepieņems. Kremlis noteicis jaunas prasības migrantu bērniem 0

11. decembrī Krievijas Valsts dome nobalsoja par prasību migrantu bērniem nokārtot krievu valodas prasmes pārbaudi, pirms viņiem atļauj iestāties skolā, vēsta ziņu portāls “Meduza”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Jaunā prasība, kas stāsies spēkā 2025. gada aprīlī, varētu atņemt tiesības uz izglītību līdz pat vienam procentam valsts skolēnu, liecina “iStories” aprēķini.

Novembra sākumā Krievijas prezidents Vladimirs Putins aicināja izveidot “vienotu federālo kārtību darbam ar migrantu bērniem, kuri nerunā vai vāji pārvalda krievu valodu.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan Krievija uzskata, ka šāda ideja ir vērtējama pozitīvi, taču tas norāda uz to, ka reaģējot uz Putina prasību, lielai daļai migrantu bērniem, visticamāk, tiks atņemtas tiesības uz izglītību. 11.decembrī Valsts dome vienbalsīgi pieņēma likumu, kas aizliedz skolām uzņemt migrantu bērnus, kuri neprot krievu valodu.

“Personas, kuras nebūs nokārtojušas pārbaudījumu, kas apliecina pietiekamas krievu valodas zināšanas, lai apgūtu pamatizglītību vai vispārējo vidējo izglītību, nevarēs uzsākt mācības šajās izglītības programmās,” teikts tiesību aktā, kas stāsies spēkā 2025. gada 20. aprīlī.

Valsts domes Ģimenes aizsardzības komitejas vadītāja Ņina Ostanina norādījusi, ka “vārda aizliegums” likumā nav, skaidrojot, ka prasības mērķis ir: “nodrošināt, lai mūsu bērni mācītos skolās, kurās visi runā, raksta un lasa mūsu dzimtajā, oficiālajā krievu valodā.”

Tomēr eksperti šo politiku vērtē nosodoši. “Es uzskatu šo likumu par ierobežojošu un neatbalstu to. Tas rada šķēršļus bērnu sociālajai adaptācijai, izglītības piekļuvei un veiksmīgai integrācijai nākotnē,” sacīja Maskavas Augstākās ekonomikas skolas Izglītības attīstības institūta direktore Irina Abankina.

Pēc Abankinas domām, jaunā valodas prasmes prasība ir diskriminējoša. “Jebkuri pasākumi, kas mūsdienu pasaulē izslēdz bērnus no izglītības, ir neproduktīvi,” tā Abankina.

“Amnesty International” direktore Krievijā Natālija Zvjagina, reaģējot uz likuma pieņemšanu, nākusi klajā ar vēl nosodošāku paziņojumu: “Šis likumprojekts ne tikai klaji pārkāpj starptautiskās tiesības, kas Krievijai ir saistošas, bet arī pašas valsts konstitūciju, kas aizliedz diskrimināciju un garantē ikvienam tiesības uz bezmaksas izglītību.”

Reklāma
Reklāma

Krievijā aptuveni 178 tūkstoši skolēnu jeb 1% no visiem skolēniem ir ārvalstu pilsoņi vai bezvalstnieki, liecina Krievijas Izglītības ministrijas dati par 2023. gadu. Realitātē šie migrantu bērni bieži vien nonāk vājākās skolās, jo augstāka ranga izglītības iestādēs tie reti kad tiek uzņemti.

Krievijā nav pieejami bezmaksas krievu valodas kursi ārzemniekiem, kas nozīmē, ka skolām ir galvenā loma migrantu bērnu integrācijā un valodas apguvē.

Vairāki eksperti norāda, ka šāds likums ierobežos bērnu piekļuvi izglītībai un radīs nopietnas sekas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.