Bez tvaika rekuperācijas iekārtām ostās radītās smakas nevar ierobežot 1
Bez tvaika rekuperācijas iekārtām ostās radītās smakas nevar ierobežot, šodien Rīgas domes
Mājokļu un vides komitejas ārkārtas sēdē sacīja Valsts vides dienesta (VVD) Piesārņojuma kontroles daļas direktora vietnieks Elmārs Jasinskis.
Pēc viņa domām, vienīgais veids, kādā preventīvi cīnīties ar kuģu iekraušanas laikā radītām naftas produktu vai merkaptānu smakām, ir normatīvo aktu grozīšana, lai kuģu iekraušanas termināļiem pieprasītu kravu iekraušanas laikā izmantot rekuperācijas sistēmas.
Viņš skaidroja, ka kuģu uzkraušanas laikā pastāv iespēja, ka gāzes produktiem pievienotā merkaptāna izdalītais tvaiks spēj pacelties pat 12 metrus virs kuģa, kas pēcāk ar vēju tiek aizpūsts līdz dzīvojamajiem rajoniem, kur tas nosēžas.
VVD pārstāvis uzsvēra, ka šādos gadījumos pastāv iespēja, ka, stāvot pat pie paša kuģa, termināļa darbinieks nekādu smaku nejūt.
Tāpat Jasinskis norādīja, ka pašlaik Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) izstrādā likuma grozījumu projektu, paredzot noteikt, ka tvaika rekuperācijas iekārtu izmantošana kuģu iekraušanas procesā būtu obligāta.
Pēc teju trīs stundu garām diskusijām Rīgas domes Mājokļa un vides komitejas ārkārtas sēdē tika secināts, ka joprojām nav zināms 12.septembrī Vecmīlgrāvī konstatētās smakas avots.
Savukārt saistībā ar 20.septembrī Vecmīlgrāvja apkārtnē konstatēto smaku Jasinskis atklāja, ka sajustā viela, kas tika krauta uz kuģa SIA “Pars termināls”, bija katalītiskā gāzeļļa.
Lai gan sēdē klātesošie Vecmīlgrāvja iedzīvotāji apšaubīja “Pars termināla” saistību ar minēto smaku, Jasinskis uzsvēra, ka VVD pieņēmumu apstiprina analīžu rezultāti.
Par pieļautajiem pārkāpumiem kuģa iekraušanas laikā “Pars termināls” var saņemt sodu līdz 2700 eiro.
Ārkārtas sēdes noslēgumā tika nolemts, ka komiteja aicinās VARAM pēc iespējas ātrāk pabeigt darbu pie šiem grozījumiem, lai tos varētu nodot tālākai izskatīšanai Saeimā.