Bez sazvērestības teorijām neiztikt! PVO eksperti gadu pēc Covid uzliesmojuma atgriežas “sākuma punktā” Uhaņā 4
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ekspertu grupa, kas ieradusies Ķīnā, lai izpētītu koronavīrusa pandēmijas izcelsmi, vakar apmeklēja Virusoloģijas institūtu Uhaņas pilsētā, kur pirms gada tika atklāti pirmie saslimšanas gadījumi.
Kas bija vīrusa starpnieks
Virusoloģijas institūts Uhaņā, viena no vadošajām pētniecības iestādēm šajā jomā Ķīnā, ir sazvērestības teoriju centrā, ka institūta laboratorijā 2019. gada beigās notikusi vīrusa noplūde, kas noveda pie saslimstības straujas izplatīšanās.
Starptautiskā zinātnieku grupa uzturējās institūtā, kura augstākā bioloģiskās drošības līmeņa laboratorijā tiek pētīti vairāki no pasaules bīstamākajiem patogēniem, gandrīz četras stundas, atzīmē aģentūra “The Associated Press”.
Vairākums pasaules zinātnieku ir noraidījuši pieņēmumu, ka koronavīruss, kas izraisījis Covid-19 pandēmiju, būtu izkļuvis no laboratorijas Uhaņā. Taču daži nav izslēguši varbūtību, ka vīruss, sākotnēji iegūts no sikspārņiem zinātniskiem pētījumiem, varētu būt ar kāda dzīvnieka starpniecību inficējis cilvēku un izraisījis tālāku infekcijas izplatīšanos.
Bijušais ASV prezidents Donalds Tramps un viņa atbalstītāji aktīvi vairoja sazvērestības teorijas, ka Ķīna apzināti pieļāvusi vīrusa noplūdi. ASV bijušais valsts sekretārs Maiks Pompeo vēl pērn apgalvoja, ka esot “svarīgi pierādījumi”, ka vīruss izkļuvis no laboratorijas, taču neuzrādīja apstiprinājumu, atzīstot, ka nav bijis pārliecības.
Pekinai savas sazvērestības teorijas
Ķīna ir uzstājīgi noliegusi šādas teorijas, taču atteikusies uzklausīt aicinājumus publiskot detaļas par koronavīrusa paraugu izpēti Uhaņas institūta laboratorijā, lai pārliecinātos, vai starp tiem varētu būt vīruss, kas nu jau inficējis vairāk nekā simt miljonus cilvēku un prasījis 2,3 miljonus upuru.
Pekina ir izvirzījusi pati savas sazvērestības teorijas par koronavīrusa izcelsmi, apgalvojot, ka koronavīruss ievests valstī no ārzemēm. Pērn kāda Ķīnas amatpersona apsūdzēja ASV vīrusa nogādāšanā Uhaņā un vietējo iedzīvotāju inficēšanā.
Ķīnas valdība arī vainojusi vīrusa ievazāšanā kādu ārzemju pārtikas iesaiņošanas firmu. PVO pārstāvis paziņojis, ka gadījumi ar dzīviem vīrusiem ir reti un izolēti un ka nav skaidrs, vai ar to pietiek, lai inficētu cilvēkus. Ķīnas varas iestādes ir apturējušas vai aizkavējušas pārtikas importu, lai veiktu pārbaudes un sanitārās inspekcijas.
Ķīnas ierēdņiem ir izdevies pamatā ierobežot koronavīrusa izplatību ar sociālu distancēšanos, masveida testu veikšanu un stingru karantīnu. Kā ziņo Ķīnas mediji, ja cilvēks bez slimības simptomiem izvairījies no koronavīrusa testa un atzīts par vainīgu infekcijas izplatīšanā, viņam var piespriest cietumsodu līdz septiņiem gadiem. Arī par sejas aizsegu nelietošanu var piespriest cietumsodu.
Par ko liecina “atklāta saruna”
PVO ekspertu grupa ieradās Ķīnā 14. janvārī un divas nedēļas pavadīja karantīnā. Tagad viņi ir iesaistījušies izpētes darbā, ko paredzēts pabeigt nākamajā nedēļā. Visu pagājušo gadu un vēl šī gada sākumā Ķīna kavējās ar atļaujas došanu ārzemju zinātniekiem izpētīt situāciju uz vietas, lai noskaidrotu apstākļus, kā vīruss no dzīvniekiem nokļuva cilvēka organismā.
Skeptiķi apšauba, vai ārzemju ekspertiem izdosies ko atklāt, jo kopš vīrusa sākotnējā uzliesmojuma pagājis jau vairāk nekā gads, un infekcijas varbūtējais perēklis Uhaņas dzīvnieku tirgū ticis vairākkārt dezinficēts. PVO ekspertu grupas dalībnieks Pīters Dašaks, ierodoties Uhaņas Virusoloģijas institūtā, intervijā aģentūrai AFP pauda cerību uz “produktīvu darbu un labu saziņu ar Ķīnas kolēģiem, kuriem gribam uzdot visus mūs interesējošos jautājumus”.
PVO ekspertu grupa pēc sarunas Virusoloģijas institūtā aizbrauca, neuzrunājot daudzos žurnālistus, kas gaidīja pie ēkas, ko ciešā lokā ielenca Ķīnas drošības dienesta un apsardzes darbinieki. Pēc Virusoloģijas institūta apmeklējuma tvitera vēstījumā Dašaks raksturoja tikšanos un diskusiju ar tā darbiniekiem kā “ļoti svarīgu un atklātu”.
Diplomātu leksikonā “atklāta saruna” nozīmē, ka tās dalībniekiem bijušas būtiskas domstarpības situācijas izvērtējumā un secinājumos. Ķīna tikusi asi kritizēta par sākotnējā infekcijas uzliesmojuma nozīmes mazināšanu un informācijas slēpšanu.
Tagad Ķīna grib uzsvērt tās panākumus infekcijas iegrožošanā, tāpēc PVO delegācijai tika izrādīta propagandas izstāde par Ķīnas atgūšanos no pandēmijas.