Ceļojuma laikā nozaudēta pase. Ko darīt, un kā tikt mājās? 4
Valda Madalāne, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Ceļojuma laikā Marokā nozaudēta pase. Ir iesniegts ziņojums policijai. Marokā nav Latvijas vēstniecības. Ko darīt? Kur dabūt izceļošanas atļauju? INETA R.
Kur meklēt palīdzību
Marokā nav ne Latvijas vēstniecības, ne Latvijas goda konsulāta, tāpēc Latvijas valstspiederīgie, kuri nonākuši ārkārtas situācijā, konsulāro palīdzību var saņemt citas Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts vēstniecībā.
Marokā pieejamo ES valstu vēstniecību sarakstu var atrast Eiropas Komisijas mājaslapā par konsulāro aizsardzību. Atverot saiti https://consular-protection.ec.europa.eu, šī informācija meklējama sadaļā Atrast vēstniecību, konsulātu. Tiesa, mājaslapa nav pieejama latviešu valodā, kaut gan iespējams interneta pārlūka mašīntulkojums.
Par savu problēmsituāciju var konsultēties, sazinoties ar Ārlietu ministrijas (ĀM) Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni +371 26337711 vai e-pastu: [email protected].
ĀM Konsulārās palīdzības nodaļas vadītāja Sandra Salmiņa-Šuke norāda – patlaban Latvijai Marokā nav goda konsula, taču kopumā ārvalstīs ir 178 goda konsuli, no kuriem 68 ir pilnvarojums izsniegt atgriešanās apliecības.
Neatkarīgi no valsts, kurā Latvijas Republikas pilsonis palicis bez pases vai ID kartes, jebkuras ES valsts vēstniecība vai konsulāts izsniegs ES ārkārtas ceļošanas dokumentu, kas ļaus atgriezties pastāvīgajā dzīvesvietā.
ES valsts vēstniecības vai konsulāta izsniegtajam ES ārkārtas ceļošanas dokumentam ir ierobežots derīguma termiņš – līdz 15 dienām. Ar to nevar turpināt ceļojumu, tikai atgriezties mājās.
Kā droši sagatavoties ceļojumam
Pirms došanās uz ārzemēm ieteicams noformēt atbilstīgu ceļojuma apdrošināšanu, kas paredz arī izdevumu kompensēšanu personas dokumentu nozaudēšanas gadījumā. Tāpat vēlams ceļojumā ņemt līdzi dokumentu kopijas, lai oriģinālu zaudēšanas gadījumā paātrinātu formalitāšu kārtošanu.
Gatavojoties ceļojumam, ieteicams noskaidrot Latvijas Republikas vēstniecības adresi un tālruņa numuru valstīs, kurām braucat cauri, un sava ceļojuma galamērķī. Tas mazinās stresu, ja, piemēram, nebūs pieejams interneta savienojums.
Ceļojumu ieteicams reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Tas noderēs, ja attiecīgajā ārvalstī iestāsies plaša mēroga krīze (dabas stihija, teroristu uzbrukums, karadarbība u.tml.), ĀM varēs ātri sazināties ar ceļotāju vai norādīto kontaktpersonu, lai organizētu nepieciešamās konsulārās palīdzības saņemšanu.
Svarīgi
Pases vai ID kartes nozaudēšanas vai zādzības gadījumā neatkarīgi no valsts, kurā tas noticis, jāsazinās ar tiesībsargājošajām iestādēm, lai reģistrētu šo faktu, kā arī ar Latvijas Republikas pārstāvniecību, lai saņemtu jaunu dokumentu, ar ko atgriezties mājās.