Bez nopietna sāncenša 0
Vēl pirms oficiālā kandidātu saraksta publiskošanas Eiropas Padomes parlamentārā asambleja savā paziņojumā pauda nožēlu par “nopietnu sāncenšu trūkumu pašreizējam prezidentam”.
Desmit reģistrēto kandidātu valsts galvas amatam (no sākotnējā 21 pretendenta) saraksta galvgalā ir līdzšinējais prezidents Ilhams Alijevs, kura ievēlēšanu uz trešo termiņu pašmājās un ārzemēs uzskata par iepriekš nolemtu. Vēl sarakstā ir pieci parlamenta deputāti: Ikbals Agazade, partijas “Umid” (“Cerība”) priekšsēdis; Kudrats Hasankulijevs, Apvienotās Azerbaidžānas Tautas frontes vadītājs; Iljass Ismailovs, partijas “Adelet” priekšsēdis un bijušās Azerbaidžānas Padomju Sociālistiskās Republikas ģenerālprokurors; Faraks Kulijevs, Nacionālās atdzimšanas kustības vadonis; neatkarīgais kandidāts Zahids Oruks; kā arī trīs ārpusparlamenta partiju vadītāji: Arazs Alizade (Sociāldemokrātiskā partija), Hafizs Hacijevs (partija “Musavat”) un Sardars Kalaloglu (Azerbaidžānas Demokrātiskā partija). Pēdējā brīdī sarakstā tika iekļauts Demokrātisko spēku nacionālās padomes kandidāts Džamils Hasanli, aizstājot padomes sākotnēji izvizīto sabiedrībā cienīto literātu un kinoscenāristu Rustamu Ibragimbekovu, kurš dzīvo Maskavā. Lai tiktu reģistrēts, Ibragimbekovs bija gatavs atteikties no Krievijas pilsonības, taču nepaguva to paveikt līdz noteiktajam laikam, jo Krievijas iestādes nereaģēja uz viņa iesniegto lūgumu, atzīmēts interneta vietnē “zerkalo.az.”. Ibragimbekovs bija spiests atturēties no došanās uz Baku, jo bažījās, ka var tikt aizturēts sakarā ar apsūdzību viņa vadītās Kinematogrāfistu savienības nodokļu nemaksāšanā, ko viņš uzskata par nepamatotu un politiski safabricētu apsūdzību. Analītiķi uzskata, ka 74 gadus vecajam Ibragimbekovam būtu bijušas labākās izredzes gūt sašķeltās opozīcijas atbalstu nekā jebkuram citam opozīcijas partiju kandidātam, kas piedalījušies iepriekšējās vēlēšanās. Ibragimbekovs līdz ar Eldaru Namazovu, Azerbaidžānas eksprezidenta Heidara Alijeva bijušo padomnieku, 2013. gada martā izveidoja politisko kustību “EL” (“Tauta”), aicinot opozīciju apvienot spēkus, lai panāktu atklātumu gaidāmajās prezidenta vēlēšanās un nepieļautu rezultātu viltošanu. “Mēs gribam, lai Azerbaidžāna tiktu vaļā no korupcijas, monopolu, krāpšanas, apstrīdamu birokrātisku lēmumu, beztiesīguma, cilvēktiesību samīdīšanas un personības kulta un kļūtu par mūsdienīgu, demokrātisku un laicīgu valsti, kas atjaunojusi savu teritoriālo vienotību,” paziņojis Namazovs, atzīmē raidsabiedrība RFE/RL.
Otrs nopietnākais opozīcijas kandidāts Ilkars Mamadovs šā gada janvārī tika aizturēts, kad bija ieradies Ismailijā, lai uzklausītu vietējo iedzīvotāju protestus pret vietējā gubernatora darbību, taču pats tika apsūdzēts “nemieru celšanā”. Mamadovs septiņus mēnešus tika turēts iepriekšējā apcietinājumā, Azerbaidžānas varas iestādēm noraidot Eiropas Padomes un Eiropas Parlamenta aicinājumus viņu atbrīvot kā “ārzemju iejaukšanos Azerbaidžānas iekšējās lietās”. Jūlijā Mamadovs tika atbrīvots, taču augustā Centrālā vēlēšanu komisija atteicās reģistrēt viņa kandidatūru prezidenta vēlēšanās.
61 gadu vecais vēsturnieks Hasanli ir sabiedrībā cienīts inteliģences pārstāvis un nacionālo vērtību aizstāvis, taču viņam trūkst Ibragimbekova harismas un runātāja mākas. Ievēlēšanas gadījumā Hasanli sola atkāpties pēc diviem gadiem prezidenta amatā, kad būs izveidojis nacionālā izlīguma valdību, atcēlis preses cenzūru, ievadījis tiesu reformu un sarīkojis pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas.