Foto: pexels.com

“Bez nikotīna jau veselību nebojā!” Mīti un patiesība par parastajām un e-cigaretēm 3

Smēķēšanas izplatību gan pieaugušo, gan jauniešu vidū ietekmē virkne faktoru. Kā liecina Veselības ministrijas veiktais pētījums, viens no iemesliem, kāpēc jaunieši turpina smēķēt, ir zināšanu un izpratnes trūkums par tabakas izstrādājumu un elektronisko smēķēšanas ierīču kaitīgumu.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas
Vienlaikus daudzi gados jaunie smēķētāji ir apsvēruši iespēju pārtraukt smēķēšanu.

Gandrīz divas trešdaļas jeb 63% aptaujāto skolēnu neuzskata, ka atkarība var izveidoties pēc vienas cigaretes izsmēķēšanas, turklāt jauniešiem trūkst zināšanu par to, kādu iespaidu uz veselību atstāj elektroniskās smēķēšanas ierīces.

CITI ŠOBRĪD LASA

37% aptaujāto nikotīnu saturošu e-cigareti uzskata par ļoti kaitīgu, savukārt elektronisko smēķēšanas ierīci, kas nesatur nikotīnu, teju puse (47%) uzskata vien par nedaudz kaitīgu.

Mīts par e-cigaretes nekaitīgumu

Kā norāda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas narkoloģe Maija Jēkabsone, šāds uzskats ir maldīgs: “Elektroniskās smēķēšanas ierīces – gan ar, gan bez nikotīna tajās – ir kaitīgas veselībai. Lai arī vēl nav datu par to ietekmi ilgtermiņā, līdz šim veiktajos pētījumos jau tagad redzams, ka šo ierīču tvaikā esošās sastāvdaļas var izraisīt dažāda veida saslimšanas.

Pierādīts, ka kaitīgi ir arī nikotīnu nesaturošie elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumi.

Ir zināms, ka elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumam ir pievienotas vielas, ko parasti plaši izmanto pārtikas ražošanā un uzskata par drošām pārtikas piedevām, taču šo pašu vielu izmantošana šo ierīču sastāvā nav droša, jo tās nav paredzētas inhalācijai. Tāpat pētījumi parāda to, ka nikotīns var būt arī tajos elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumos, kuru sastāvā nikotīns nav norādīts.”

Foto – Shutterstock.com

Pētījuma dati liecina, ka elektroniskās smēķēšanas ierīces jauniešu vidū ir populārākas nekā tabakas izstrādājumu lietošana – pēdējā mēneša laikā 15% skolēnu šādas ierīces lietojuši vienu vai divas reizes. Vienlaikus tabakas izstrādājumus šādā apjomā lietojis vien katrs desmitais (10%) jaunietis.

“Šāda tendence ir satraucoša, jo liek secināt, ka jaunieši elektroniskās smēķēšanas ierīces visdrīzāk izvēlas tāpēc, ka maldīgi uzskata tās par mazāk kaitīgām – īpaši, ja to šķidrums nesatur nikotīnu.

Turklāt ražotāji turpina piedāvāt arvien jaunas ierīces ar mūsdienīgu un piesaistošu dizainu, padarot to lietošanu daudzu patērētāju acīs par stilīgu nodarbi. Vilinoši šķiet arī šķidrumu aromāti, piemēram, banānu, ķiršu vai vaniļas smarža, kas jauniešiem liek domāt, ka smēķēšana ir mazāk kaitīga un palīdz noslēpt smēķēšanu no vecākiem,” par elektronisko smēķēšanas ierīču popularitātes iemesliem jauniešu vidū spriež speciāliste.

Uz smēķēšanu pamudina draugu lokā

Tikpat satraucošu tendenci var novērot attiecībā uz jauniešu motivāciju smēķēt, jo tieši vēlme iederēties un citu vienaudžu pamudinājums ir galvenie iemesli, kāpēc jaunieši sāk smēķēt. Lai arī būtisks vairākums (65%) respondentu atzīst, ka pēdējā mēneša laikā nav smēķējuši, pētījuma dati liecina, ka vienaudžu vidū smēķēšana ir izplatīta – teju ceturtdaļa jauniešu (24%) uzturas vidē, kurā vismaz puse draugu smēķē regulāri.

Foto: pexels.com

Arī narkoloģe Maija Jēkabsone apstiprina, ka draugi, kas smēķē, var ietekmēt jaunieša lēmumu izmēģināt cigaretes: “Draugu rīcība un kompānija, kurā uzturas jaunietis, lielā mērā nosaka viņa izvēles un prioritātes. Ja draugi smēķē un jaunietis vēlas iederēties kompānijā, neatrodot sevī spēku pateikt nē, arī viņš visticamāk smēķēs.”

Atkarību izraisošo vielu lietošana ir sevišķi izplatīta to jauniešu vidū, kuri ir tuvu pilngadībai, vecumā no 16 līdz 18 gadiem, savukārt mazāk raksturīga gados jaunākajiem respondentiem, vecumā no 14 līdz 16 gadiem. Tas vedina domāt, ka, tuvojoties pilngadībai, jaunieši aizvien vairāk vēlas izmēģināt lietas, kas atļautas tikai pieaugušajiem. Piemēram, atkarību izraisošu vielu lietošanu.

Reklāma
Reklāma

Gandrīz puse vēlas atmest smēķēšanu

Veiktajā pētījumā novērojama arī kāda pozitīva tendence, proti, 43% respondentu ir norādījuši, ka vēlas ierobežot vai atmest smēķēšanu. Ikviens interesents palīdzību smēķēšanas atmešanai var meklēt vairākos veidos.
Viena no tiem ir Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapa. Tajā apkopotas vietas, kur var saņemt valsts apmaksātu narkoloģisko palīdzību. SPKC piedāvā arī iespēju konsultācijas saņemt telefoniski. Konsultatīvā tālruņa numurs ir 67037333.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.