Foto – 123rf.com

Kādēļ bērniem operē mandeles? Lai uzlabotu dzirdi, elpošanu, veselību… 1

Bērniem, kuri pirmsskolas vecumā un skolas gaitu sākumā bieži slimo ar saaukstēšanās slimībām, it īpaši ar iesnām, ārsti dažkārt iesaka izoperēt aizdegunes mandeli, jo tas ievērojami uzlabošot situāciju. Ņemot vērā, ka par šo paņēmienu pastāv pretrunīgi viedokļi, vecāki nonāk dilemmas priekšā – piekrist operācijai vai tomēr samierināties ar problēmu un gaidīt, kad atvasīte paaugsies un mandele tik ļoti vairs netraucēs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Palielināta aizdegunes mandele jeb adenoīdi biežāk sastopami no trīs līdz sešu gadu vecumam, bet var būt arī lielākiem bērniem un pat pieaugušajiem,” stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ausu, kakla un deguna slimību nodaļas virsārsts Jānis Sokolovs.

“Kopumā cilvēka organismā ir sešas mandeles, kuras auglim sāk veidoties jau 16. grūtniecības nedēļā. Attīstoties bērna organismam un imunitātei, mandeles pilnībā nobriest un nostabilizējas apmēram sešu gadu vecumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Problēmas rada stāvoklis, kad aizdegunes mandele ir palielināta un anatomisku iemeslu dēļ bloķē degunu, tāpēc bērns nespēj pienācīgi elpot.”

Var vainot vīrusus

Ārstam Jānim Sokolovam vecāki nereti jautā, kas provocē problēmu rašanos. “Uz aizdegunes mandeles audiem spēj iedarboties daudzi vīrusi, līdz ar to tā kļūst lielāka,” viņš paskaidro. “Visbiežāk tie ir adenovīrusi vai Epšteina-Barra vīruss, kas veicina tieši limfātisko (mandeles) audu proliferāciju – augšanu ar šūnu dalīšanos. Protams, tas var būt saistīts arī ar mikroorganismiem, jo mandeli kaut kādā mērā var uzskatīt par baktēriju, piemēram, pneimokoku rezervuāru. Tāpat mandeles palielināšanās var būt iedzimta.”

Palielināti adenoīdi var radīt daudz problēmu. Jānis Sokolovs uzskaita svarīgākās no tām.

* Tieši blakus aizdegunei atrodas kanāli, kas ved uz vidusausi un tajā regulē spiedienu. Ja adenoīdi šos kanālus nospiež, bērnam par 20–25% var pasliktināties dzirde. Vecāki to var neievērot, taču bērna attīstībai rodas diezgan lieli šķēršļi: ja mazais kaut ko īsti labi nesadzird, var mainīties uzvedība, viņš kļūst neuzmanīgāks, bērnudārzā vai skolā pat agresīvāks, it sevišķi, ja traucētās dzirdes dēļ kaut ko nav sapratis.

Dažreiz bērns pat nelabprāt iziet no mājām, jo daudz ko īsti nevar saklausīt un līdz ar to uztvert apkārt notiekošo. Par laimi, šādos gadījumos dzirdi iespējams atjaunot, taču, lai tas notiktu, jāatbrīvo nosprostotie kanāli.

* Daudzos gadījumos palielināta aizdegunes mandele kavē sejas kaulu augšanu, kas savukārt veicina nepareiza sakodiena veidošanos.

* Tāpat bērnam var veidoties hronisks deguna blakusdobumu iekaisums.

* Reizumis novērojama miega apnoja jeb elpošanas apstāšanās miegā. Šie simptomi ir pietiekami nopietni, tos nevajadzētu ignorēt!
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.