Cik ilgi lietot omega-3 preparātus? 0
“Cik ilgi drīkst lietot jūras produktu omega-3 preparātus?” Aija Bergholde Skrundā
Omega-3 taukskābes ir gan augu (sēklu, riekstu, augu eļļu), gan jūras produktu (trekno jūras zivju, mencu aknu) izcelsmes uzturvielas.
Svarīgākās omega-3 taukskābes, ar ko īpaši bagātas zivis, ir DHS un EPS, savukārt tās ir būtiska mūsu organisma šūnu sastāvdaļa.
Ja ikdienas uzturā zivis, olīveļļa, rapšu vai linsēklu eļļa netiek iekļauta, omega-3 taukskābes ieteicams uzņemt ar uztura bagātinātājiem, jo zinātniskie pētījumi ir pārliecinoši pierādījuši šo taukskābju labvēlīgo iedarbību uz sirds un asinsvadu sistēmu, smadzenēm un redzi. Turklāt omega-3 preparātus drīkst lietot bez pārtraukuma, it īpaši gados veci cilvēki, jo viņu organisma šūnu dzīvības procesi palēninās un uzturvielas no pārtikas produktiem uzsūcas nepilnīgāk.
– Jauni ļaudis sākuši ēst krietni daudzveidīgāk, un arī organisma bioķīmiskās norises ir aktīvākas, tāpēc viņi papildus omega-3 taukskābes var lietot 2–3 mēnešu kursu veidā. Tomēr nekas ļauns nenotiek, ja pārtraukuma starp tiem nav. Šo uzturvielu nav iespējams pārdozēt, un tai nav nekādu blakusparādību, – iedrošina “Apotheka” farmaceite Ivanda Krastiņa.
Lai organisms saņemtu diennaktī ieteicamo omega-3 daudzumu, jālieto preparāta ražotāja noteiktā deva. Optimāls daudzums ir 1 grams. To var aizstāt ar treknām, bet ne sāļām zivīm, ko ēdienkartē iekļauj 2–3 reizes nedēļā. Krila eļļai deva parasti ir mazāka nekā zivju eļļas preparātiem, jo tajā omega-3 koncentrācija ir augstāka un tā organismā uzsūcas ātrāk.