Oskars Ozoliņš: Bez ģenerāluzņēmēja neiztikt 0
Oskars Ozoliņš, “Merks” valdes priekšsēdētājs: “Ēkām topot lielākām, augstākām un sarežģītākām, viens speciālists, pat ja tas ir liels būvniecības uzņēmums, visticamāk, nespēj nodrošināt visu būvniecībai nepieciešamo zināšanu un prasmju apjomu. Mūsdienās pasaulē un tajā skaitā Latvijā nav tāda būvniecības uzņēmuma, kas veiktu pilnīgi visus darbus – būvuzņēmējiem ir jāspecializējas un vienas celtnes projektēšanā un būvniecībā līdz ar to iesaistās liels skaits būvuzņēmēju ar šauru specializāciju.
No otras puses, jaunās ēkas īpašniekam ir objektīva vēlme, lai par būvdarbu veikšanu atbildīga būtu tikai viena organizācija. Ģenerāluzņēmējam līdz ar to ir vairāki pienākumi: apvienot visus būvniecības darbu veikšanai nepieciešamos resursus – materiālus, darbaspēku, iekārtas un aprīkojumu, organizēt un vadīt šos resursus, nodrošināt veikto darbu atbilstību būvprojektam un kvalitātes prasībām, kā arī garantēt pasūtītājam, ka darbi tiks veikti noteiktā termiņā par sākotnēji nolīgto cenu.
Tā kā vienā objektā ir iesaistītas daudzas organizācijas, katra ar savu lomu, arī darbu kontrole notiek vairākos līmeņos. No darba veicēju puses ir iesaistīts, pirmkārt, ģenerāluzņēmējs, kas nodrošina veikto darbu uzraudzību, otrkārt, būvmateriālu ražotāji, kas nodrošina uz būvlaukumu nosūtāmo izstrādājumu kvalitātes pārbaudes procedūru ražotnē, un, treškārt, apakšuzņēmēji, kas izpilda ar ģenerāluzņēmēju saskaņoto kvalitātes uzraudzības plānu.
Arī no pasūtītāja puses projektā darbojas autoruzraugs jeb projektētājs, kurš kontrolē, vai būvdarbi tiek realizēti atbilstoši būvprojektam un vai tiek izmantoti būvprojektā paredzētie materiāli, un būvuzraugs – piesaistīts eksperts, kurš uzrauga un kontrolē atbilstību darbu kvalitātes prasībām.
Savukārt no būvvaldes puses procesā ir iesaistīti būvinspektori, kuri tiesīgi apmeklēt objektu ar mērķi pārliecināties par darbu atbilstību normatīvo aktu prasībām.”