Foto – LETA

Kamēr biju slimnīcā, izlika no dzīvokļa – vai tā drīkst? Atbilde “LA” lasītājam 1

No 1986. gada dzīvoju mājā, kas kādreiz piederēja vietējai patērētāju biedrībai. Vēlāk šo biedrību pārveidoja par SIA. Mājā, kuras vienā pusē ierīkots dzīvoklītis, esmu pierakstīts un arī deklarējies. Agrāk pieraksts skaitījās kā īres līgums. Par komunālajiem pakalpojumiem nekādu parādu man nav. Esmu II grupas invalīds, un bieži nākas ārstēties slimnīcā. Kad pēdējo reizi biju slimnīcā, SIA pārstāvji iekļuva manā dzīvoklī, jo es tur dzīvojot patvaļīgi. Pēc tam pazuda visas vērtīgākās mantas (dārgi, specifiski darbarīki, ledusskapis, gāzes plīts, veļasmašīna, aptuveni 400 grāmatu u.c.). Vai mani drīkstēja tā patvaļīgi izlikt no dzīvokļa un atņemt mantas? Kā lai dabūju tās atpakaļ? ANDRIS LIMBAŽU NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Šis gadījums nav nemaz tik vienkāršs, kā sākumā šķiet, jo jautājumam ir divas puses. Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 2. panta otrajā daļā teikts, ka dzīvojamās telpas lietošanas vienīgais pamats īrniekam vai apakšīrniekam ir dzīvojamās telpas īres vai apakšīres līgums. Tostarp Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 2. panta otrajā daļā precizēts, ka dzīvesvietas deklarēšanas fakts pats par sevi vēl nerada civiltiesiskas saistības.

Tātad var secināt, ka atbilstīgi normatīvo aktu regulējumam īres līgums ir vienīgais pamats aizņemt dzīvojamo platību, bet dzīvesvietas deklarēšanas fakts nerada no īres līguma izrietošās saistības. Ja jums nebija īres līguma, dzīvot šajā nekustamajā īpašumā nedrīkstējāt, kaut gan visus komunālos maksājumus vienmēr samaksājāt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču īres līguma neesamība tomēr nedod tiesības SIA izlikt jūs no nekustamā īpašuma. Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 44. pantā paredzēts, ka personas, kas patvarīgi, bez dzīvojamās telpas īres līguma noslēgšanas, aizņēmušas dzīvojamās telpas, izliek tiesas ceļā bez citas dzīvojamās telpas ierādīšanas, piedzenot visus zaudējumus saistībā ar telpu nelikumīgu aizņemšanu un izlikšanu no tām. Tas nozīmē, ka esat izlikts no nekustamā īpašuma pretēji normatīvo aktu regulējumam – tā kā SIA nav cēlusi tiesā atbilstīgu prasību, tā nedrīkstēja izlikt jūs no nekustamā īpašuma bez spēkā esoša tiesas sprieduma.

Ja, apejot tiesisko kārtību, esat izlikts no dzīvesvietas, jāvēršas policijā ar iesniegumu kriminālprocesa uzsākšanai pret SIA amatpersonām par patvarību. Kriminālprocesa ietvaros policija izmeklēs arī faktu par pazudušajām mantām, un varēsiet noskaidrot, kur tās atrodas un kā dabūt atpakaļ.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.