Smalkbetona meistari Ainārs Kundrāts (no kreisās) un Jānis Lapiņš ar saviem darinājumiem.
Smalkbetona meistari Ainārs Kundrāts (no kreisās) un Jānis Lapiņš ar saviem darinājumiem.
Foto: Andris Ozoliņš

Smalkbetona mākslas celmlauži 0

Latvijā arvien vairāk modē ienāk dažādi atsegta betona izstrādājumi un ne tikai “neobrutālisma” stilā celtās ēkās. Arī lepnās biroju ēkās, viesnīcās un daudzdzīvokļu mājās redzamas pulētas un tonētas betona grīdas, kāpņu pakāpieni un sienu virsmas, kas savā apdares labskatā var sacensties ar dabiska akmens virsmām.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku!
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

No betona gatavotas mēbeles parādās arī mājokļos, kuru saimnieki meklē kādu atsvaidzinošu akcentu sektorā no minimālisma līdz industriālajam stilam. Betons nav vientuļš, to kombinē ar metālu, koku un stiklu.

No betona taisa traukus, mēbeles, lampu abažūrus, dekoratīvas skulptūras, izlietnes un vannas. Betona akustiskas sistēmas nodrošina perfektu skaņu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pretēji stereotipiem, betona lietas mēbeles nav smagas un vēsas. Cementa mēbeles ir porainākas un atšķirībā no akmens virsmām pēc taustes siltākas. No betona taisa pat rotas, kuras materiālu kombinē ar zeltu un dārgakmeņiem.

Sāka ar betona virsmām

Betona dizaina izstrādājumu popularizēšanā savu roku pieliek arī pašmāju dizaineri. Tādi ir smalkbetona meistari Jānis Lapiņš un Ainārs Kundrāts, kuri no betona taisa grīdas, sienas, mēbeles un izlietnes. Nebūdami profesionāli mākslinieki, viņi katrs atsevišķi sāka aizrauties ar betona priekšmetu radīšanu. Viens gatavoja virtuves virsmas, otrs no betona veidoja kamīna apdari. Kopējas intereses ļāva viņiem apvienoties un nodibināt savu uzņēmumu un kļūt par vieniem no betona mākslas celmlaužiem Latvijā.

Uzņēmuma pamatnodarbošanās ir dekoratīvu betona virsmu veidošana grīdām un sienām, kā arī vecu segumu atjaunošana. Tā kā betona izgatavošanas un apstrādes tehnoloģijas gājušas uz priekšu, tirgus piedāvā mikrocementu, kuru var uz sagatavotas virsmas uzklāt tikai 3 mm biezā kārtā. To ļauj darīt masas sastāvs, kurā līdzās ierastajām komponentēm ir arī polimēru daļiņas, kas betonu padara elastīgāku.

Betona abažūri un lampas

“Sāku strādāt ar industriālo betonu, veicu dažādus eksperimentus ar piedevām, pētot, kā tās reaģē un ko ļauj sasniegt. Pakāpeniski betona šarms mani aizrāva un pavilka uz dizaina pusi. Ar Aināru mēs maināmies savām idejām, kopīgi rīkojam “prāta vētras” un izloloto realizējam praksē,” par radošo sadarbību stāsta Jānis. Tagad viņi viens otru papildina ar idejām un veiksmīgi iekļaujas betona dizaina priekšmetu radītāju tirgū.

Vispirms tapa eksperimentāli projekti tuvākajam draugu un radu lokam. Tuvinieki nav tik piekasīgi un pirmajos radošajos mēģinājumos jau kāds nieks reizēm misējās. Ceļš uz profesionālu betona dizaina popularizēšanu viņiem sākās 2017. gadā, kad vīri piedalījās izstādē “Design Isle” ar saviem pirmajiem darbiem, lampu abažūriem, mēbelēm un izlietnēm.

Reklāma
Reklāma

Pēc izstādes sekoja uzrāviens un parādījās vairāki “nopietni” klienti. Tādam reprezentatīvam klientam kā “Teikas nami” meistari taisīja 2700 mm garu leti. Konceptbāram “Vespa Garazh” tapa eleganti galdiņi ar obligāto motorolleru uz virsmas. Tapa vīna skapis un betona kumode ar 15 mm biezām sieniņām, tāpat vairāki kafijas galdiņi. Cita starpā no balti masā tonēta betona nācās gatavot dārza kafijas galdu kādam zviedru kungam. Virsma bija apaļš disks 1200 x 100 mm, četras kājas veidoja precīzas betona bumbas 300 mm diametrā.

“Tur bija ko staipīties, kamēr nogādājām līdz transportam,” atceras Jānis. “Virsma svēra 100 kg, katra kāja 25 kg. Vajadzēja kārtīgus stiprinājumus. Toties formu jautājumu atrisinājām veiksmīgi. Parasti formas sastāda ap 50% no izstrādājuma cenas. Izdevās veikalā atrast apaļus lampu kupolus, kurus veiksmīgi varējām izmantot. Un galvenais, klients palika apmierināts.”

Integrēta izlietne

Viens no smalkākajiem darbiem bija veidot virtuves leti ar tajā integrētu izlietni. Tas nozīmē to, ka izlietne ar leti veido vienu veselumu un to atlej reizē.

“Lai iegūtu savu pirmo un ideālo izlietnes formu, mēs to pasūtījām Amerikā,” stāsta Ainārs, “beigu beigās teju visu peļņu iznāca samaksāt par šo formu, tomēr tas bija to vērts.”

Lai izveidotu objektu, izmanto C-45 markas cementu, smalkas kvarca smiltis un speciālus piemaisījumus. Vispirms visu virsmu ar izlietni vienmērīgi nopūš ar 5 mm biezu betona masu un ļauj 15 minūtes saķerties. Precīzu biezumu, cietību un citus virsmas parametrus regulē ar vairākām autonomām piedevām. Otro kārtu jau veido no biezas, mālam līdzīgas masas, kuru uz virsmas klāj ar rokām. Tieši ar plaukstām, nevis rokas instrumentiem.

“Precizitāte, komponentus sverot un jaucot, ir kā aptiekā. Tos jauc stingri pēc instrukcijas, skatoties pulkstenī,” stāsta Jānis. “Mēs pat jaukšanai izmantojam medicīnisko analīžu trauciņus! Nezin ko aptieķnieki par mums nodomā, kad tos pērkam lielā vairumā…Viss notiek ar rokām. Esam individuālā dizaina meistari un izbaudām iespēju skaistas lietas veidot paši ar savu roku pieskārienu.”

Pēc divām diennaktīm, kad lete nožuvusi, to slīpē ar dimanta klucīšiem un diskiem. Ja nepieciešams, lieto mitro slīpēšanu. Pēc katars reizes priekšmetu žāvē. Kad virsma nolīdzināta, mazos iedobumus betonā piepilda ar speciālu cementa pastu un vēlreiz slīpē un pulē. Kopuma sanāk operāciju atkārtot vairāk neka trīs reizes, kamēr iegūst ideālu virsmu.

Ar to vēl viss nebeidzas. Nožuvušu virsmu četras piecas reizes pārklāj ar speciālu aizsargpārklājumu. Tā daļas iesūcas vēl viegli mitrajā betonā un veido ar to ķīmisku reakciju, kuras rezultātā virsēja betona kārtiņa kļūst cietāka. Galda virsmai piestiprina nerūsējošā tērauda stiprinājumus un izlietnei pievieno sifonu. Apmēram pēc 24–30 dienām izstrādājumu var atdot klientam.

“Gribētos nākotnē izveidot savu interjera priekšmetu līniju,” sapņo Ainārs, “sagatavot formas, pieslīpēt tehnoloģijas un iziet lielajā tirgū. Jau tagad mums ir 12 mm biezi virtuves sienas paneļi ar tautiskām zīmēm, kas labi iederas atturīgajā betona virsmā.” Perspektīva un interesanta ir sadarbība ar interjera dizaineriem, kuriem palīdzam realizēt viņu projektus. Tā iegūstam brīnišķīgu radošu pieredzi.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.